"Zniknął" Windows 8 po instalacji XP i Kubuntu 12.04 LTS

Witam, mam następujący problem.

Otóż przeprowadziłem instalację Windows 8 (i wszystko działało, logowałem się na nim, pracowałem normalnie), potem zainstalowałem obok Windows XP i już tutaj pojawił się problem. Bowiem automatycznie startował WinXP, a ósemki w ogóle nie było na liście wyboru…

Ale poszedłem z instalacją systemów dalej, zainstalowałem sobie Kubuntu 12.04, wszystko bez problemu śmiga, grub wykrył mi Windows 8 loader(tak mi to nazwał), tylko że kiedy to wybieram, startuje XP. I moje pytanie brzmi - czy można dodać jakoś opcję uruchamiania obu systemów Windows? Czy jest to w ogóle wykonalne? sudo update-grub nie pomaga, tak jak i ponowna instalacja gruba.

Przeinstalowanie GRUBa tu nic nie pomoże. GRUB wykrywa wszystkie systemy spod znaku okienek jako “os-prober”, co możesz zaobserwerować jako Windows 8 bootloader.

Tak na prawdę to GRUB nie wykrywa Windowsów, tylko ich bootloader. I tu jest problem. Najpierw zainstalowałeś Windows 8, a później Windows XP. Bootloader Windows XP przejął funkcje tego z WIndows 8. A następnie zainstalowałeś GRUBa (z Kubuntu), który wykrywa bootloader Windows XP. Aby ta konfiguracja poprawnie działała musisz sformatować instalacje co najmniej dwóch systemów.

Sformatuj partycje Windows 8 i Kubuntu, a następnie zainstaluj ponownie Windows 8. Windows 8 weźmie pod swój bootloader Windows XP. Następnie zainstaluj Kubuntu. GRUB doda os-probera do listy.

 

Kolejność instalacji systemów jest ważna.

 

To będzie prawdopodobnie najprostsze rozwiązanie.

 

Próbując zreperować bootloader Windows 8, może się zdarzyć, że stracisz dostęp do GRUBa. Będą do wyboru wtedy tylko Windowsy. Najlepiej po instalacji Windows 8, sprawdź, czy możesz wybierać w bootloaderze w między tymi systemami.

na przyszłość Instalacja starszego Windowsa “obok” nowszego tak na marginesie wrzuć widok okna Zarządzanie dyskami…

A nie lepiej z DVD 8 naprawić mbr a potem z live CD zrobić update grub’a

Proszę bardzo zrzucik - http://i.imgur.com/uNQ0SWa.png

Właśnie miałem pytać, czy zwykły update gruba z live cd by nie wystarczył, nawet po reinstalacji Windows 8?

wybierz wiersz polecenia uruchom jako administrator i wpisz:

bcdedit /create {ntldr} /d “Windows 8”

bcdedit /set {ntldr} device partition=C:

bcdedit /set {ntldr} path \ntldr

bcdedit /displayorder {ntldr} /addlast

Restart kompa

Nazwa ‘bcdedit’ nie jest rozpoznawana jako polecenie wewnętrzne lub zewnętrzne, program wykonywalny lub plik wsadowy.

Takie coś mi wywaliła konsola na WinXP, bo dostępu do Win8 nie mam póki co. Chyba że mam to wykonać z wiersza polecenia w trybie ratunkowym czy gdzieś indziej? :slight_smile:

stary , wygląda na to ,że przechytrzyłeś… nie widzę innego wyjścia jak postawienie systemów na nowo - oczywiście w odpowiedniej konfiguracji - podpowiedzi dostałeś - powodzenia

Dzisiaj wreszcie przysiadłem i rozwiązałem problem. Pierw przy użyciu płytki Windows 8 wykonałem podane przez Ciebie wyżej wpisy, później wybrałem automatyczną naprawę systemu, aby odzyskać nieuruchamiającą się kopię Windows i znalazło dwie wersje systemu Windows, także mogę między nimi wybierać, kiedy z menu gruba wybiorę Windows loadera. Pozostał jeszcze problem natury estetycznej - po wybraniu Windows 8 loadera mam do wyboru dwa systemy Windows, ale oba nazywają się tak samo. Jak można by wyedytować wpisy w programie rozruchowym, aby sobie to poprawić?