Zniknęła opcja 1.0 Gbit/s w ustawieniach karty ethernet

Witam.
Od jakiegoś czasu zniknęła mi w opcjach karty sieciowej opcja 1.0 Gbit Full Duplex. Jest jedynie tak, jak na obrazku poniżej:

Karta, jak jej sama nazwa wskazuje, powinna być Gigabitowa. Co może być nie tak? Gdzie coś nie pykło? Windows zgłasza, że sterowniki są aktualne.

Drugi screen na potwierdzenie nazwy karty ethernetowej.

Ktoś pomoże? Co można zrobić, by to naprawić/wymusić odpowiednie działanie?

Wiem, że jeszcze niedawno działało normalnie. Co podać. Pomocy! :slight_smile:

Wykonałem już podmianę sterowników na inne, ale niestety, prócz daty i wersji sterowników nic się nie zmieniło. Opcji jak nie było, tak nie ma. [Oczywiście komputer po podmianie był uruchomiony ponownie].

Dawałem Ci te nowsze sterowniki.
Sprawa jest zawiła na tyle, że aktualizacja sterowników, to kontynuacja ustawień sterownika karty sieciowej w rejestrze. Czyli - ja mam też kartę gigabitową i nam ustawienia dupleksu stale na 1GB Mbs.
Widziałem na DP darmowy program do usuwania pozostałości Driver Sweeper 3.2.0, - usuwa ustawienia, wpisy rejestru i tam takie. Czyli - normalnie odinstalujesz a sweeper usunie resztę - tylko z opcji wybierz mu sprzątanie sterowników LAN.
Potem restart laptopa i instalacja wcześniej pobranego sterownika - powinna przywrócić poprawne ustawienia LAN w rejestrze.

Znaczy - dokładnie tak bym robił.

A jak działa sieć?

Na tych kartach w nowych sterownikach nie ma 1Gbps, daj na autoneocjację i potem zobacz ile wynegocjowało; oczywiście musisz pamiętać, że infrastruktura sprzętowa też musi to wspierać (okablowanie i switch).

A co rozumiesz pod pojęciem “jak działa sieć”?

Z jaką prędkością się łączy?

Więc wychodzi na to, że negocjacje się udały! :slight_smile: Ciekawi mnie jedynie, czemu nagle ta opcja zniknęła/została podpięta pod “auto negotiation”

Kto zrozumie te mądre głowy i ich pomysły.:scream:

Bo tak sobie Broadcom wymyślił w swoich sterownikach - znając życie mieli z tym jakiś bug i najprościej było wyłączyć opcję manualną.

https://support.hpe.com/hpsc/doc/public/display?docId=c00805058

w skrócie z translatora:
Karty Broadcomm lan (karta sieciowa lub karta sieciowa) nie oferują prędkości GBit i wyboru dupleksu w konfiguracji sterowników Windows, ponieważ protokół Gigabit negocjuje to między dwoma węzłami, aby określić rolę Master / Slave. Użyj wyboru „AUTO”, aby ustawić właściwą negocjację prędkości GBit z przełącznikami sieciowymi. Nie ma trybu półdupleksowego lub pełnego dupleksu do skonfigurowania.

Problem, choć wychodzi na to, że tak naprawdę go nigdy nie było, rozwiązany. Można zamknąć.