Znikneła partycja -Testdisk

Witam :frowning: mam wielki problem zniknęła mi w windowsie partycja(nie widać jej nawet w Linuxie) na której miałem bardzo ważne pliki. Nieco poczytałem, że trzeba użyć programu Testdisk i moje pytanie jak go użyć, aby znalazł moją zaginioną partycję?

uruchom test disk win.exe, powinien pokazać dysk i zaznaczone analyse, naciśnij enter i powinien pokazać partycje - jeśli będą wszystkie naciśnij enter i pokaże teraz partycje zaznaczone, przesuń strzałkami na uszkodzoną i sprawdż po lewej informację - w przypadku zdrowej partycji powinno być structure ok

jeśli nie pokaże uszkodzonej partycji uruchom go jeszcze raz i wybierz strzałkami mbr-copy(enter) i potwierdż (y i enter) - td skopiuje zapis mbr z kopii, która jest na każdym dysku ntfs; jeśli masz fat to sprawa jest beznadziejna(co oczywiście nie znaczy, że nie możesz odzyskać plików z partycji za pomocą specjalnych programów) uwaga - ntfs odnosi się do

partycji systemowej, nie do uszkodzonej

aha dzięki wielkie za pomoc na partycji systemowej mam ntfs :smiley: to już coś pokombinuje :slight_smile: Aha jeszcze jedno bo mam windowsa i linuxa na kompiei czy nie straci się przez ten mbr-copy linux?

obawiam się, ze jest to prawdopodobne - system skopiowal mbr, kiedy nie było chyba jeszcze linuksa, i być może właśnie wpis linuxa spowodował problemy z partycją - z tej strony

http://www.wintotal.de/Software/?rb=35&id=3780

ściągnij program mbrwizard(linki na zielono w ramce, pierwszy od góry)

rozpakuj, przenieś do windows i wpisz w lini poleceń

mbrwiz /list

program pokaże ci wpisy w mbr - sprawdzisz, czy widzi wpis uszkodzonej partycji i linuksa

możesz za jego pomocą zapisać kopię mbr - polecenie

mbrwiz /save=Scieżka i nazwa pliku(np. C:\mbr)

potem możesz mbr przywrócić

mbrwiz /restore=ścieżka do kopii mbr

możesz więc zaryzykować z testdisk i potem , gdyby linuks nie chciał się uruchamiać, przywrócić mbr z linuksem

jesli chcesz zobaczyć inne polecenia mbrwizard wpisz mbrwiz /?

ps. również za pomocą testdisk możesz zrobić kopię mbr itd, trzeba go

umieścić na dyskietce bootowalnej(dyskietka w napędzie, z prawokliku

formatuj i utwórz dysk startowy itd.) i wystartować z tej dyskietki - wyświetli wtedy opcje, w tym utworzenie kopii mbr, uruchamia się opcje klawiszami funkcyjnymi)