Zniknęło 4GB z czystej karty pamięci

Kupiłem 32 GB kartę pamięci. Po włożeniu do smartfona i sformatowaniu karty do dyspozycji zostało mi 28 GB. Gdzie wcięło 4 GB???

Jest wszystko w porządku, poza tym, że producenci robią klientów troszkę w balona :wink:
Rozmiar na opakowaniu podany jest w Gigabajtach (skrót GB - tutaj Giga z układu SI 10^9), ale komputery pracują w systemie dwójkowym więc i miejsce na dysku przeliczają inaczej, dla odróżnienia nazywa się to Gibibajtami (skrót GiB - przelicznik 2^30).
Czyli w systemie dziesiętnym 32 GB w systemie dwójkowym 29,8 GiB.

1 polubienie

Tak ma być. Nigdy nie będziesz miał dostępną pełną pamięć. Tak samo jest z dyskami twardymi.

Rozumiem, że 32 GB to nie jest 32GB, bo trochę inaczej się przelicza i na dodatek system rezerwuje sobie jakąś część pamięci, ale żeby to było aż 4 GB? Wg wyliczeń kolegi @anon741072 faktycznie do dyspozycji powinienem mieć 29,8 GB. To dalej brakuje 1,8 GB, a to sporo pamięci-tak z grubsza ok. 0,5 tys. zdjęć.

Tutaj dochodzi jeszcze rozmiar sektora jaki ustaliłeś. Sektor to taka jakby najmniejsza komórka, jeśli komórki są małe to do ich obsługi potrzebna jest większa zarezerwowana przestrzeń dyskowa (taki spis), ale dzięki temu małe pliki na dysku zajmują mniej miejsca. Jeśli natomiast sektory byłyby większe, to małe pliki i tak zajmowałyby cały sektor (w jednym sektorze może być tylko jeden plik, nawet jeśli jest to jego końcówka zajmująca 1 bit). Spróbuj przy formatowaniu ustalić większy rozmiar sektora i sprawdź czy czegoś nie pokiełbasiłem :wink:

Niby tylko RAM i GPU wolne od “januszowego” zawyżania “pojemności” - chyba że ktoś wyłapał takie o pojemności:

  • 0,931 GiB RAM
  • 3,725 GiB RAM
  • 14,90 GiB RAM

Poza podróbkami za 10% oryginalnej ceny.

Mam od bodajże 3 lat Pendrive Goodram o pojemności 8GB i od początku dostępnej pamięci mam ok, 7,15 GB. Producenci oszukują z pojemnością. Zaokrąglają.

1 polubienie

Dobrze, że Ci nie zaokrąglili do 16GB… wyżej opisane dlaczego pojemność jest mniejsza niż oczekiwana.

Oczywiście. To co napisałem to tylko przykład.

Producenci nie zaokrąglają tylko różnica wynika z korzystania przez nas z systemu dziesiętnego, komputery pracują w systemie dwójkowym. Tutaj powstaje cały problem z pojemnością.

1KB - 1000 bajtów
32 x 1000 x 1000 x 1000 = 32 000 000 000
32 000 000 000/1024/1024/1024 = 29.8 GB