Zniszczenie czołgu granatem - druga wojna światowa


(Galy1) #1

Czy ktoś może mi wyjaśnić ten mit,ze granatem można zniszczyć czołg.Bo z tego co powszechnie wiadomo granat nie ma absolutnie żadnego ładunku kumulacyjnego,nawet jakby upadł pod czołgiem to nie byłby wstanie,przebić pancerza czołgu.Jak ktoś może ktoś to wyjaśnić to proszę linki,do wiarygodnych źródeł.A nie do stron robionych przez hobbystów .

PS.Nie chodzi mi także o wiki,gdzie granat (przeciw) ma niszczyć w teorii,tak samo można uznać że Kaspijski potwór latał.


(Frankfurterium) #2

Film dokumentalny z Discovery twierdził, że granatem można nie tyle zniszczyć, co unieruchomić czołg. Rozwalić gąsienicę albo zbiorniki z paliwem.


(system) #3

W internecie nie ma wiarygodnych źródeł na takie tematy! Możesz to znaleźć jedynie w wojskowych regulaminach użycia broni, których w sieci się nie publikuje lub, celowo, publikuje się bzdury. Co do pytania zaś, nie chodzi o pancerz, ale “czułe” miejsce czołgu.


(Walkiria 84) #4

co rozumiesz pod pojęciem ‘zniszczenie’? jak napisani wyżej. granatem można wyeliminować zagrożenie jakie stanowi czołg (np. zerwanie gąsienic, uszkodzenie silnika czy zbiorników paliwa, zasobniki z amunicją itp.). nawet pociski przeciwpancerne czy miny nie niszczyły czołgu w całości, a jedynie częściowo, eliminując je z pola walki. poza tym trzeba jeszcze uwzględnić klasę czołgu (lekki, ciężki, szybki, średni itd.) oraz rodzaj granatu


(Boodmlood) #5

Chyba, że masz namyśli taki granat: http://pl.wikipedia.org/wiki/Panzerwurfmine

http://www.lexpev.nl/grenades/europe/ge … nelkz.html

jeżeli wierzyć wikipedi to faktycznie można było zniszczyć nim czołg.


(lordjahu) #6

Ekhm …

“Granat przeciwpancerny - jest to granat ręczny, nasadkowy lub miotany z granatnika, przeznaczony do niszczenia celów opancerzonych. Jest cięższy od innych typów granatów, co rzutuje na jego krótszy zasięg. Granat przeciwpancerny zawiera dość silny ładunek wybuchowy. Starsze typy zawierały ładunek kruszący, zaś nowsze ładunek kumulacyjny. Obecnie z powodu zwiększenia odporności pancerzy granaty te, praktycznie rzecz biorąc, wyszły z użycia jako niezdolne do zniszczenia współczesnego wozu bojowego.”

A na mały dodatek :

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sticky_bomb

Także istniały takowe granaty, jednakże miały małą szansę powodzenia zniszczenia całego czołgu - częściej unieruchamiania czy zniszczenia danej części - gąsienicy, pokrywy górnej (tam stacjonowali żołnierze - zniszczenie powodowało łatwiejsze ostrzelanie wroga.)


(chrucik) #7

Alianci używali granatów termitowych. Przy odpowiednim umiejscowieniu takiej zabawki można było skutecznie unieszkodliwić każdy czołg, działo czy inne ustrojstwo…