Zniszczony HDD? Czy da się uratować?

Skorzystam z tego tematu. Kiedys jak wyciągalem hdd (quantum fireball plus lm 20GB) z kompa to urwala mi się z niego taka mała cewka owninięta na metalowej szpulce (ok. 0,4cm x 0,4cm). Dysku “nie widać” i burczy- 2x zarzęzi potem tak jakby chciał startnąć, 5x zrzęzi i cisza…

Kumpel ma kumpla który się zajmuje naprawą dysków i powiedzial, ze “…moze tylko na to nasikać bo niewie co z tym robilem…”

fireball-plus-lm-back.jpg

ta cewka to jest to tamie male czarne jakby patrzec na sam srodek i 1,5cm w dół. Acha to mniej wiecej wygląda tak, że są po 3 nóżki na górze i na dole a to bylo przylutowane do pierwszej i trzeciej da górze i na dole (do tych czerwonych :stuck_out_tongue: ).

| | |

/’’’’’\

__/

| | |

może wystarczy to tylko zlutowac (te “piny” ze sobą)??

ps. cewki niemam- wywaliłem bo była cała zniszczona.

zawsze mozesz kupic cala elektronike od takiego samego dysku

nie bardzo mi się to oplaca :stuck_out_tongue: a samą cewke dalo by sie kupic??

Cieżko chyba że ktoś ma na części :slight_smile: , zazwyczaj cała elektronika od identycznego modelu najlepiej

cewke mozna kupić jak znasz jej parametry bez problemu :wink:

Czemu. Zależy ile kosztuje. Może ma ktoś mechanicznie uszkodzony taki dysk to odstąpi ci elektronikę za małe pieniądze.

chyba ze dowiesz sie jaka to dokladnie jest cewka, wtedy moze cos takiego znajdziesz, popatrz za cala elektronika na allegro, tak bedzie najszybciej