zPhotoGallery - rozbudowany skrypt galerii PHP


(Zagorskid) #1

Witam!

Od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem napisania publicznego skryptu rozbudowanej galerii bazującej na PHP i MySQL. W końcu, korzystając z wolnych, wakacyjnych chwil trochę nad tym posiedziałem... Tak zrodził się skrypt zPhotoGallery (na razie jeszcze w fazie testowej).

Galerię pisałem głównie na swój użytek, więc co do części funkcji mam wątpliwości odnośnie tego, czy mają one być pozostawione w wersji finalnej, dostępnej publicznie. Funkcje te oznaczyłem w wykazie poniżej gwiazdką (*). Proszę w miarę możliwości pisać, czy funkcje te byłyby przydatne innym użytkownikom...

Galeria na razie nie posiada zbyt atrakcyjnego interfejsu, do tej pory skupiałem się głównie na samym skrypcie. Z założenia również zPhotoGallery ma być wbudowywana w istniejący już layout strony, aczkolwiek wersję finalną zamierzam wyposażyć w jakiś przyjemny i prosty design oparty na CSS.

zPhotoGallery - cechy:

 • skrypt galerii bazujący na php 5 i mysql 4+ przeznaczony dla osób w przynajmniej podstawową znajomością php (potrzebne do instalacji i konfiguracji skryptu)

 • możliwość tworzenia albumów

 • wsparcie dla zdjęć w formacie JPG

 • automatyczne generowanie miniaturek i resize fotek do wybranego rozmiaru, tzw. głównego (w oparciu o gd2)

 • umieszczanie na zdjęciach znaku wodnego

 • zarządzanie galerią z poziomu panelu administracyjnego

 • odczytywanie podstawowych danych exif

 • zliczanie ilości wyświetleń danego zdjęcia

 • zintegrowany system oceniania i komentarzy z zabezpieczeniem antyspamowym

 • generowanie kodów miniaturek na strony i fora (jeszcze niedostępne)

 • możliwość zakupu zdjęcia w pełnej rozdzielczości*

 • dwujęzyczny interfejs*

 • integracja ze skryptem zOnlineCounter (pobieranie strony referującej przy wejściu)*

Link do testowej galerii:

http://zagorskid.info/test/gallery.php

Na chwilę obecną (prawie) wszystkie funkcje skryptu są zaimplementowane, pracuję jeszcze tylko nad tłumaczeniem interfejsu.

zPhotoGallery posiada interfejs zbliżony do obecnej wersji mojej galerii, jednak sam skrypt napisany jest praktycznie od początku na nowo - zawiera wiele poprawek i udoskonaleń w stosunku do obecnej galerii, w trakcie pisania jej wykorzystałem roczne doświadczenia z administracji starym skryptem.

Screeny panel administracyjnego:

b1eea3fbf84c954em.jpg41eba04115ce5e8bm.jpg0bb1d012b3507cfdm.jpg92568e3b02fdd8a2m.jpg705561584005cd04m.jpg89449ca25398182fm.jpg3d227970e41957a8m.jpgc4e4db60287b843cm.jpg374b697894bd1871m.jpg2183f20493ad84d1m.jpge5646b59b8dcead9m.jpg94fc6008e98184bfm.jpg84bfb0a51f0f85b6m.jpgf1d8f208a184cfdem.jpgc9e61ede89d3ec6bm.jpgd7684999c1717dafm.jpg233ae7b55f9a979am.jpg0ce12b7e8cb917f9m.jpg3279e26a886e13e8m.jpg

Na koniec jedno pytanie - jak w komunikatach traktować płeć użytkownika? Pisać np. wybrałeś, wybrałeś/aś, wybrałeś(aś)?

Zapraszam do testów :). Wszelkie uwagi i komentarze mile widziane.


(Kutar 0) #2

Co mogę powiedzieć.. hmmm... z tego co piszesz, funkcjonalnie prezentuje się ciekawie.

Ja bym na Twoim miejscu dodał jeszcze przynajmniej GIF i PNG - wszak są to również bardzo popularne formaty.

Jeśli chcesz to publicznie wydać, to do dobrego tonu należało by wykonanie jakiegoś instalatora. Spójrz na CMSy - są przygotowane dla laików - osób, które w ogóle nie potrafią pisać w PHP. Stworzenie prostej przeglądarki zdjęć na swoje potrzeby to nie jest trudne zadanie, dlatego osoba znająca trozkę PHP sama mogłaby sobie to napisać. Dlatego proponuję zrobić jakiś instalatorek :slight_smile:

Bardzo ciekawa sprawa - w ten sposób będziesz mógł dotrzeć do odbiorów nie tylko polskich.

Co rozumiesz pod pojęciem "zakup" ?

No i przede wszystkim popracuj nad wyglądem aplikacji. Daj nawet jakieś proste "ografikowanie" i styl. W takiej macoszej formie raczej zainteresowania ten skrypt nie znajdzie, choćby był nawet bardzo dobry.

Ja stosuję formę bezosobową, np. "Nie wprowadzono ...". Trochę to może wydawać się niemiłe dla odwiedzającego, no ale cóż.. jakieś rozwiązanie trzeba było wybrać. Z drugiej strony możesz również wybrać tylko formę męską... na wielu serwisach tylko tak jest i nikomu to nie przeszkadza raczej :slight_smile:

Ogólnie jak patrzę, to działa przyjemnie, szybko i raczej stabilnie. No tylko ta szata graficzna koli w oko :confused:

I na koniec najważniejsza sprawa. Daj może linka do paczki ze źródłem. W ten sposób będzie można posprawdzać ewentualne błędy w kodzie.

Na razie się wstrzymam z oceną i poczekam jak to będzie wyglądać dalej, ale tak czy siak nieźle Ci to wyszło.


(Zagorskid) #3

Na początku się nad tym zastanawiałem, ale jakby nie patrzeć to skrypt galerii fotografii - a JPG jest tutaj formatem zdecydowanie najpopularniejszym, bo przecież nikt normalny nie stosuje do zapisu swoich zdjęć cyfrowych (w normalnych warunkach) formatu ograniczającego drastycznie liczbę kolorów... Poza tym dajmy na to takie zdjęcie w rozdzielczości 2 mpx jako gif byłoby trochę przyciężkawe...

W sumie to można z tego zrobić galerię 'idiotoodporną'... Jakby nie było dla mniej wymagających wystarczy skonfigurowanie połączenia z bazą, utworzenie odpowiednich tabel w bazie i wybranie rozdzielczości zdjęć tudzież tekstu do wpisania jako znak wodny... Mimo wszystko jednak ograniczyłbym to do edycji pliku i wrzucenia już gotowego skryptu na serwer...

Taki też był mój zamiar. Ale nie każdemu to potrzebne, dlatego zastanawiam się, czy zostawiać tę funkcję, bo opisy angielskie itd. wymagają osobnych pozycji w bazie. Chyba, żeby zostawić sam interfejs dwujęzyczny, tak, żeby dane wprowadzane do bazy były tylko w jednym języku... (kwestia tytułów i opisów do albumów/zdjęć).

Oglądający płaci, w zamian dostaje zdjęcie w pełnej rozdzielczości na licencji royalty free. Tę funkcję chyba jednak usunę...

Wszystko w swoim czasie. :wink: To samo odnośnie źródeł - jak skończę całość to udostępnię chętnym do testów. :slight_smile:

Co do płci - zostanę chyba przy komunikatach w rodzaju męskim...