Zresetowanie hasła Bitlocker'a bez TPM

Witam, chciałbym sobie zaszyfrować dysk twardy Bitlocker’em, lecz nie mam TPM na mobo i chciałbym dowiedzieć się, czy jest taka możliwość, aby stworzyć nośnik ratunkowy, który umożliwiłby mi odblokowanie systemu na wypadek gdybym zgubił klucz USB, lub uległ uszkodzeniu?

tutaj pisze że jest generowane hasło do odzyskania

http://www.dobreprogramy.pl/BitLocker-b … 11349.html

może to się jakoś uruchamia klawiszem czy coś(sam nie wiem nie korzystam)

Przy szyfrowaniu dysku tworzony jest plik tekstowy zawierający bardzo długi ciąg znaków. Jeśli coś poszło nie tak to możesz sobie ten ciąg wklepać do ekranu BitLockera i dysk zostanie zdeszyfrowany.

Oczywiście plik możesz powielić i trzymać w wielu miejscach, kreator sugeruje także m.in. wydrukowanie.

Zaraz, zaraz, bo nie rozumiem. Czyli co, włączam komputer i jak prosi o włożenie pena to mogę mu klucz wpisać, czy jak?

On nie prosi o włożenie pena, ale o podanie klucza deszyfrującego. A klucz masz zapisany w pliku tekstowym, nie musi być na pendrive.

Przynajmniej tak mam w W8, nie pamiętam jak dokładnie było w W7, ale chyba identycznie.

No tak, ale taka sytuacja jest jak załączy się TPM, a ja chcę zaszyfrować bez TPM, ponieważ moja płyta główna go nie posiada i w tym momencie mam wyłącznie dostępną opcję zapisania hasła na kluczu USB, stąd moje czy da się w razie czego odbkokować system bez klucza.

Moment, nie zrozumieliśmy się. Jeżeli używasz klucza USB do deszyfrowania, zamiast hasła (bo nie masz TPM) to nadal masz możliwość wydrukowania klucza odzyskującego albo jego zapisania do pliku.

Jeśli coś pójdzie nie tak, to przepisujesz kod odzyskujący i dysk działa, możesz wygenerować drugi pendrive deszyfrujący.

No to ok, zakładając, że mam na papierze ten klucz to co dalej w momencie, gdy zgubiłem pendrive i mam komunikat o włożenie pena i z opcji mam tylko reset kompa i przełączenie się na drugi OS. Przetestowałem sobie to na VM i nie dostrzegłem nigdzie opcji wklepania kodu. W przypadku uszkodzenia, domyślam się, że nie będzie problemu, bo wtedy zostanę poinformowany o niepowodzeniu odczytania pena i zapewne poprosi mnie o klucz odzyskiwania…

W Windows 8 prosi o naciśnięcie Esc i wtedy można podać klucz odzyskujący. Nie pamiętam jak dokładnie jest w W7, ale chyba podobnie.

Aha, w ten sposób. Dzięki za pomoc, jak sobie ogarnę system(jestem świeżo po formacie), to wgram VM i przetestuję, a jak tak nie da rady to trudno - najwyżej zaszyfruję przy użyciu TC, a jak zmienię system na 8, to wtedy zastosuję Bitlocker’a.