Zrób sobie 5 minut przerwy od komputera


(Czarek2) #1

UPDATE.

Jest już POLSKA WERSJA językowa (polskie screeny w kolejnych postach).

Działa już stabilnie na Windows 7.

Wersja 1.04 do pobrania (XP, Vista, 7):

Instalator: http://5minutebreak.googlecode.com/file ... 201.04.msi (745 KB)

Przenośny ZIP: http://5minutebreak.googlecode.com/file ... 201.04.zip (409 KB)


Pewnie wiesz, że długotrwałe siedzenie przy komputerze jest złe dla naszego zdrowia. Siadasz przed komputerem i ani się obejrzysz i mija wiele godzin, a ty głodny, zmęczony. Człowiek po takiej wielogodzinnej sesji czuje się "wyżuty z życia". A wcale tak nie musi być, wystarczy zrobić 5 minut przerwy każdej godziny, żeby nasze oczy i organizm odpoczęły.

Polecam program mojego autorstwa "5 Minute Break", który przypomni co godzinę o zrobieniu 5 minutowej przerwy. Działanie programu jest proste, w zasobniku systemowym pojawia nam się ikona zegara, klikamy lewym przyciskiem by uruchomić timer na godzinę lub go zatrzymać, pod prawym przyciskiem jest więcej opcji.

contextmenu3.jpg

5 minut przed przerwą pojawia się komunikat przypominający o nadchodzącej przerwie, jest on po to żebyśmy potem nie mieli wymówek typu "potrzebuję jeszcze 5 minut!", w ciągu tych 5 minut masz wystarczająco czasu, żeby zakończyć swoje aktualne zadania.

break_in_5minutes.jpg

Gdy już nadejdzie przerwa pojawi się "splash screen" na pełnym ekranie, kryjący wszystkie aplikacje, z tekstem "Zrób sobie 5 minut przerwy od komputera! Inaczej twoje oczy i organizm będą cierpiały..." (tekst jest po angielsku, jeszcze nie ma polskiej lokalizacji:P).

alarmwindow_red.jpg

Program jest darmowy, udostępniony na licencji GPL v3, strona projektu:

http://code.google.com/p/5minutebreak/w ... nutPrzerwy

Źródła programu dostępne są na stronie projektu.


(Ostatni Mohikanin) #2

Hmm... W moim przypadku obejdzie się bez programu. 5 minut przerwy co godzinę? A to dzidziuchowi pieluchę trzeba zmienić, a to na fajeczkę wyskoczyć, psa wyprowadzić, teściową...

Reasumując - na pewno te 5 minut przerwy jest :slight_smile:

Ale pomysłu na program gratuluję. Wiem, że są jakieś tam inne podobne, ale na pewno nie zapewniają tak krwistych pulpitów jak ten :slight_smile: A te Twój nie po polsku?! Polak w Polsce nie po polsku?!


(Czarek2) #3

Ja właśnie rzuciłem palenie jakiś czas temu i teraz jest problem, że notorycznie przesiaduję po 5-6h przed kompem bez żadnej przerwy:) Stąd potrzeba na ten programik wynikła. A z tymi fajkami to nie zawsze gwarantowały przerwę - bo czasem, a czasem częściej to się paliło przy kompie.

Niedługo dorobi się polską lokalizację:slight_smile:

Z innych podobnych programów to znam WorkRave:

http://www.workrave.org/

Ale nie przypadł mi zbytnio do gustu, tam mi co 2.5 minuty jakieś powiadomienia wyskakiwały o mikro przerwach, trochę przesada.

-- Dodane 23.02.2012 (Cz) 15:26 --

Wkradł się drobny bug do aplikacji, otóż gdy wyskakiwało okno alarmowe nie było ono ustawione na wierzchu wszystkich okien, przez co alarm mógł być niezauważony. Jest nowa wersja 1.01 z poprawionym błędem, link do pobrania się nie zmienił i jest w 1 poscie tego tematu.


(The Tick) #4

Bardzo dobry pomysł! Świetna robota!

Tego typu programy powinno się promować! (Szkoda tylko, że producentów sprzętu guzik Nasze zdrowie obchodzi - tylko i wyłącznie $ - i tak np.: w monitorach stacjonarnych podświetlenie na najniższym poziomie jest stanowczo za mocne! - jedynie tam gdzie o baterię dbają, aby na reklamie czas baterii ładnie wypadł, dają mniejsze). No nie wspomnę tu już o stacjonarnych PC, gdzie jakość sprzętu, głośność i wydalane opary to męczeństwo.

"5 minut przed przerwą pojawia się komunikat przypominający o nadchodzącej przerwie, jest on po to żebyśmy potem nie mieli wymówek typu "potrzebuję jeszcze 5 minut!", w ciągu tych 5 minut masz wystarczająco czasu, żeby zakończyć swoje aktualne zadania."

No, nie wiem skoro tyle godzin dziennie jest dla Nas za mało to 5 minut.... :mrgreen:


(Czarek2) #5

Jest już POLSKA WERSJA językowa (zawsze aktualny link do pobrania w 1 poscie).

Screeny z polskiej wersji:

Instalacja programu.

installer.jpg

Menu kontekstowe.

contextmenu.jpg

Splash screen.

alarmwindow.jpg


(Drobok) #6

Odpaliłem, wyglądało dobrze, jak miało się odpalić nie wpadło na wierzch, padło + ukryło mi pasek (dopiero restart explorer'a pomógł). Ogólnie pomysł dobry, ale jeszcze wymaga poprawek + wywaliłbym to nie dziękuję / zapis do rejestru w razie reseta (odliczanie przy ładowaniu systemu) + blokadę klawiatury / myszy :slight_smile:

To jest dobre, ale bardzo uciążliwe :slight_smile: Jak się wciągniesz to i tak to wyłączysz :slight_smile:


(Czarek2) #7

Można sobie dostosować "splash screen", zmienić tapetę czy czas odliczania, w tym celu udaj się do katalogu z programem i zedytuj plik "Alarm_pl.html".

@drobok

Ten bug o którym piszesz został naprawiony w wersji 1.01 (mam nadzieję), także potwierdź jak coś czy tego aby na pewno w starej wersji 1.00 doznałeś. Podaj mi jaki masz system operacyjny.

Z tymi blokadami to bez przesady:) bo jednak czasem człowiek może coś ważnego robić, więc blokować zamknięcie okna to nie za dobry pomysł.


(Drobok) #8

Pewnie go cis zablokował (on blokuje wszystko jak leci). Win7 twój ostatni link :slight_smile: Takie coś by było dobre dla rodziców (blokujesz synkowi pc'ta by nie męczył za dużo :slight_smile: )


(Czarek2) #9

Dzięki za info, będę naprawiał. Testuję głównie na XP, na Win 7 uruchamiałem tylko ze 2 razy, ale zapomniałem przetestować splash screena (ehh).

A synkowie przeważnie znają ctrl+alt+delete :wink: Z tym blokowaniem to już wyższa szkoła jazdy, może kiedyś...

--Dodane 25.02.2012 (So) 12:18 --

Naprawiłem błąd w Windows 7 (mam nadzieję).

Czy byłby ktoś tak miły i przetestował najnowszą wersję na win7?

-- stare linki usunięte --

-- Dodane 02.03.2012 (Pt) 15:48 --

Jest już wersja 1.04 z poprawionymi błędami na Windows 7.

Dzięki użytkownikom dorobok oraz trinity888 za testowanie programu pod Windowsem 7.

Do pobrania 1.04:

Instalator: http://5minutebreak.googlecode.com/file ... 201.04.msi

Przenośny ZIP: http://5minutebreak.googlecode.com/file ... 201.04.zip