Zrobic Live USB bez CD Windows - mozliwe?

(Kamil Kubik) #1

Witam, po kilku perypetiach- tych udanych i tych mniej... - mam w koncu wina na kompie (wczesniej byl format dla Linuxa). Chcialbym zatem zrobic sobie Live USB, ale niestety nie mam kopi na CD bo mam netbooka - panowie z serwisu gwarancyjnego wgrali ale nie dali i chyba nici z tego. Czy moge zatem zrobic kopie systemu z dysku cos w sylu Live Pendrive, co chodziloby nawet w razie formatu itp.?

(p19koz) #2

Nie piszesz jaki Windows.

tu masz XP

a nie lepiej zrobić obraz partycji np. Ghost'em i tegoż "ducha" odpalić z pendrive:

http://forum.purepc.pl/Oprogramowanie-f ... 53946.html

(inzaghi89) #3

Ghost, albo clonezilla. Ja osobiście polecam clonezillę - darmowa, na gplu dystrybucja. Obawiam się jednak, że typowego Live, jak mamy w przypadku Linuksów nie da się osiągnąć z Windowsem, ale mogę się mylić.

(Kamil Kubik) #4

No ja mam XP i chce zrobic USB z XP-kiem, tutaj jednak co napisales niezbedny jest obraz plyty, albo jak kolo opisuje "pliki instalatora", a ja ich chyba nie mam :?

W 2 przypadku z Ghostem spoko - ale czy po formacie i np instalacji Linuxa moge z takim Pendrivem ponownie wzbudzic do zycia Windows?

(p19koz) #5

to pobierz obraz z sieci, a przy instalacji wprowadź swój klucz.

o ile nie będziesz mieszał z wielkościami partycji to nie będzie z tym problemu

(Kamil Kubik) #6

Spoko:

1. przypadek:

• ja mam netbooka i Win XP ULCPC - czyli dla ultra PC, w tym przypadku XP kosztuje niewiele ponad 15€, takze mam watpliwosci czy moj klucz bedzie dzialal na innym WINXP SP3 sciagnietym z sieci.
    1. opcja:

• tak jak juz mowilem, jesli bedzie format i przyjdzie mi zainstalowac XP od nowa to jak mam nie mieszac z partycjami? Wszystko bedzie czyste i jeden dysk z 1 partycja C:... mam wiec rozumiec ze to nie przejdzie?

(skandyn) #7

http://forum.purepc.pl/Dyski-twarde-cdr ... 54005.html

Pozdrawiam.

(p19koz) #8

Przejdzie...

Jak robisz obraz Ghost'em , Acronis'em True Image , Paragon'em Drive Backup , czy też w.w. (tego nie używałem) clonezilla to możesz odtworzyć obraz tylko na partycji takiej samej pod względem wielkości. W twoim przypadku partycja równa się dyskowi, tak więc pojemność nie ulega zmianie. Możesz instalować i dziesięć dystrybucji Linux'a, a i potem jeśli ,usuniesz utworzone przez instalator Linux'a partycje, na czystym dysku przywrócisz obecny stan bez problemów.

Piszę toz własnego doświadczenia. Używam od dłuższego czasu Acronis True Image odpalanego z BootCD i nigdy najmniejszych problemów nie miałem. Wszystko łatwo, szybko i przyjemnie.

(Kamil Kubik) #9

Dzieki za wyjasnienia... Czyli zatem np. jesli mam linuxa i jakies tam badziewia, i chcac to wszystko usunac przywracajac XP, to wkladam USB z utworzonym w Acronic True image obrazem dysku, a ten poprzez boot system po odpaleniu komputera przeprowadzi krok po kroku format i instalacje OS Win? Czy tez ja sam musze najpierw sformatowac dysk i pozniej na czystym go dopalac? - pytam, bo nie chce sie nabic na muke i nieprawidlowo rozegrac runde zapisu na pendrivie.

(p19koz) #10

...nie instalację systemu, a przywróci stan partycji w momencie jej robienia.

formatu, nie musisz robić o ile nie będzie linux'owych partycji na dysku.

(Kamil Kubik) #11

...no wlasnie i w tym problem - beda partycje linuksowe, bo chce linuxa zainstalowac.

A z drugiej strony jak przebiega proces bootowania i restauracji systemu? 1. Wkladamy USB, 2.odpalamy kompa butujac pendrivea, 3. Programik sam sie odpala step by step opisujac jak przywraca system?

(p19koz) #12

partycje możesz usunąć GParted LiveCD

tu jest jak zrobić to za pomocą pendrive:

http://www.mandrivalinux.eu/showthread.php?t=153466

tak krok po kroku.

I nie pisz juz "reinstalacja systemu". Przywracanie partycji z obrazu to nie to samo co instalacja Windows od nowa!

http://www.agavk.p9.pl/strony/win_ghost.php

(Kamil Kubik) #13

oko :slight_smile: juz nie bede przepraszam :lol: , i dzieki za pomoc

(Agatonster) #14

flacznik ,

Proszę poprawić pisownię w tytule tematu i w opisie problemu. W celu edycji swoich postów proszę skorzystać z przycisku Edytuj.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.