Zrzuty ekranowe [Rozwiązany]


(korona2009) #1

Cześć,

mam Windows 10 Pro, wersję 1607.

Od ubiegłego tygodnia, po aktualizacji, nagle zniknęła możliwość robienia zrzutów ekranowych aktywnego okna (a więc bez Paska zadań, Menu programu etc.) używając prostej kombinacji: lewy Alt + PrintScreen. W internecie znalazłem poradę by używać kombinacji klawiszy: Windows + PrintScreen.

Niestety, ale w ten sposób otrzymuję (w katalogu: “C:\Users(nazwa użytkownika)\Pictures\Screenshots”) zrzut całego ekranu, zamiast zrzutu aktywnego okna.

Czy może ktoś z Was używa w.w. wersji Windows i może to potwierdzić, albo znacie sposób jak za pomocą j e d n e g o skrótu klawiaturowego uzyskać oczekiwany efekt (bez znaczenia czy używając samych Windows czy osobnego programu)?

Codziennie wykonuję około 50 zrzutów ekranowych i nie mam ochoty za każdym razem przycinać obrazek, żeby pozbyć się paska zadań, menu etc (zaznaczam, że bardzo często używam programów, które nie mają możliwości ustawienia pełnego ekranu - wtedy wystarczyłoby nacisnąć Windows + PrintScreen).

 

 


(Sauler) #2

Może użyj osobnego programu do tego. Osobiście polecam program Snip od Microsoftu, tym bardziej, że często robisz zrzuty ekranu.


(korona2009) #3

 

Wielkie dzięki za sugestię.

Niestety program Snip nie robi zrzutu aktywnego okna do określonego folderu - najpierw trzeba zaznaczyć obszar do skopiowania do schowka, potem otworzyć schowek, zapisać w innej lokalizacji itp itd Za dużo klikania.

Szukając Snip-a natrafiłem na FastStone Capture (niestety kosztuje aż 20 USD). Teraz spróbuję poszukać bezpłatnego zamiennika do FS Capture. Dzięki za naprowadzenie na trop.

 


(Sauler) #4

Nie musisz obszaru zaznaczać, możesz wybrać okno którego zrzut potrzebujesz :slight_smile:

Co do katalogu. Domyślnie jest to katalog  My Snips  w dokumentach. Ale możesz to przenieść do dowolnego katalogu za pomocą linków symbolicznych:

mklink /j "C:\Users\sauler\Pictures\Zrzuty" "C:\Users\sauler\Documents\My Snips"

Powyższe polecenie uruchamiamy w  cmd  jako administrator.

  • “C:\Users\sauler\Pictures\Zrzuty”  - jest to katalog gdzie chcesz trzymać zrzuty (ważne aby plik/katalog o tej nazwie nie istniał)
  • “C:\Users\sauler\Documents\My Snips”  - domyślna lokalizacja zrzutów z programu  Snip

(korona2009) #5

BARDZO dziękuję!!!

Wszystko działa. Temat zamknięty.