Zrzuty ekranowe [Rozwiązany]

Cześć,

mam Windows 10 Pro, wersję 1607.

Od ubiegłego tygodnia, po aktualizacji, nagle zniknęła możliwość robienia zrzutów ekranowych aktywnego okna (a więc bez Paska zadań, Menu programu etc.) używając prostej kombinacji: lewy Alt + PrintScreen. W internecie znalazłem poradę by używać kombinacji klawiszy: Windows + PrintScreen.

Niestety, ale w ten sposób otrzymuję (w katalogu: “C:\Users(nazwa użytkownika)\Pictures\Screenshots”) zrzut całego ekranu, zamiast zrzutu aktywnego okna.

Czy może ktoś z Was używa w.w. wersji Windows i może to potwierdzić, albo znacie sposób jak za pomocą j e d n e g o skrótu klawiaturowego uzyskać oczekiwany efekt (bez znaczenia czy używając samych Windows czy osobnego programu)?

Codziennie wykonuję około 50 zrzutów ekranowych i nie mam ochoty za każdym razem przycinać obrazek, żeby pozbyć się paska zadań, menu etc (zaznaczam, że bardzo często używam programów, które nie mają możliwości ustawienia pełnego ekranu - wtedy wystarczyłoby nacisnąć Windows + PrintScreen).

 

 

Może użyj osobnego programu do tego. Osobiście polecam program Snip od Microsoftu, tym bardziej, że często robisz zrzuty ekranu.

 

Wielkie dzięki za sugestię.

Niestety program Snip nie robi zrzutu aktywnego okna do określonego folderu - najpierw trzeba zaznaczyć obszar do skopiowania do schowka, potem otworzyć schowek, zapisać w innej lokalizacji itp itd Za dużo klikania.

Szukając Snip-a natrafiłem na FastStone Capture (niestety kosztuje aż 20 USD). Teraz spróbuję poszukać bezpłatnego zamiennika do FS Capture. Dzięki za naprowadzenie na trop.

 

Nie musisz obszaru zaznaczać, możesz wybrać okno którego zrzut potrzebujesz :slight_smile:

Co do katalogu. Domyślnie jest to katalog  My Snips  w dokumentach. Ale możesz to przenieść do dowolnego katalogu za pomocą linków symbolicznych:

mklink /j "C:\Users\sauler\Pictures\Zrzuty" "C:\Users\sauler\Documents\My Snips"

Powyższe polecenie uruchamiamy w  cmd  jako administrator.

  • “C:\Users\sauler\Pictures\Zrzuty”  - jest to katalog gdzie chcesz trzymać zrzuty (ważne aby plik/katalog o tej nazwie nie istniał)
  • “C:\Users\sauler\Documents\My Snips”  - domyślna lokalizacja zrzutów z programu  Snip

BARDZO dziękuję!!!

Wszystko działa. Temat zamknięty.