Zużycie pamięci w PANELU VPS

(szalon) #1

Mam strasznie duże zużycie pamięci ram pomimo tego że jedyny jaki ruch na stronie pochodzi z jakiś botów. Co prawda jest ich trochę ale jednak dziwne. Dlaczego zużycie więc to aż 2.98 GB

(roobal) #2

Linux zarządza pamięcią inaczej, niż Windows, więc tym się nie sugeruj.

Windows jeśli używa 3GB RAMu, to tyle bierze. Linux gdy pokazuje Ci, że wziął 3GB RAMu w rzewistosci bierze 1GB, 1GB buforuje, a resztę zostawia wolną. Sprawdź w panelu lub w shellu ile jest used, ile buffer, a ile free. Used to prawdziwe użycie pamięci, buffer i free to reszta pamięci, ktora jest do wykorzystania.

(daras28-82) #3

Zużycie kolego to jest opon w samochodzie.

(szalon) #4

no dobra ale w jakim panelui dokladnie. Mam taki lekko okrojony. I wyświetla mi się tylko pasek ze z pamięcią , zajęciem dysku oraz transfer. Można to jakoś przez ssh sprawdzić ?

(roobal) #5

Tak logujesz się po ssh i polecenie free -m pokazuje Ci użycie pamięci. Te 3GB Linux bierze sobie spokojnie. Na moim laptopie na 16GB RAMu bierze sobie lekko 3GB, z czego 1,8GB jest w użyciu 2GB jest buforowane, 12GB pozostaje wolne. Na Windows byłoby pewnie 1,5GB w użyciu, 14GB wolne.

(szalon) #6

No dobra dzięki za info ale w takim razie jakim cudem/prawem działają hostingi VPS/Chmury które oferują 1gb ram i są w cale nie małej stronie, Jakim cudem to wgle ma prawo działać dobrze , szybko chodzić itp ?

Dzięki za wyjaśnienie bo nie jarze

(roobal) #7

Jest coś takiego jak limity. W przypadku VPSów możesz limitować ile RAM dostanie VMka, ile procków, taktowanie, a możesz nawet wskazać które rdzenie procesora ma wykorzystać.

Na jednym fizycznym serwerze z 2 procesorami Xeon, 192GB RAMu możesz upchać kilkadziesiąc VMek. Kontenerów jeszcze więcej. Poza tym chmury nie działają w oparciu o jeden serwer. Tu tworzy się całe środowisko, składające się z mocy obliczeniowej, storage i sieci. Tworzy się infrstrukturę sieciową, SAN na którym składowane i współdzielone są pliki, między serwarami, które tworzą klaster obliczeniowy.

(szalon) #8

Czyli Chmura o tych samych parametrach jak VPS jest dużo lepsza. Dobrze rozumiem ?
Dziwne to, skąd mam wiedzieć w takim razie jak dużo osób współdzieli serwery i czy nie zapycha ich ?

(roobal) #9

VPS to VPS - jeden wirtualny serwer. Chmura to większe pojęcie, np. IaaS. Dostajesz cała infrastrukturę, tj. sieć, firewall, load balancer i możliwość tworzenia wielu VM o dowolnych parametrach.

(szalon) #10

Czyli Chmura stokroć lepsza chyba…

(roobal) #11

Zależy od potrzeb i funduszy. Chmura może i lepsza, ale i droższa, w każdym razie jeśli chodzi o IaaS.