Zużycie pamięci w PANELU VPS

Mam strasznie duże zużycie pamięci ram pomimo tego że jedyny jaki ruch na stronie pochodzi z jakiś botów. Co prawda jest ich trochę ale jednak dziwne. Dlaczego zużycie więc to aż 2.98 GB

Linux zarządza pamięcią inaczej, niż Windows, więc tym się nie sugeruj.

Windows jeśli używa 3GB RAMu, to tyle bierze. Linux gdy pokazuje Ci, że wziął 3GB RAMu w rzewistosci bierze 1GB, 1GB buforuje, a resztę zostawia wolną. Sprawdź w panelu lub w shellu ile jest used, ile buffer, a ile free. Used to prawdziwe użycie pamięci, buffer i free to reszta pamięci, ktora jest do wykorzystania.

Zużycie kolego to jest opon w samochodzie.

1 polubienie

no dobra ale w jakim panelui dokladnie. Mam taki lekko okrojony. I wyświetla mi się tylko pasek ze z pamięcią , zajęciem dysku oraz transfer. Można to jakoś przez ssh sprawdzić ?

Tak logujesz się po ssh i polecenie free -m pokazuje Ci użycie pamięci. Te 3GB Linux bierze sobie spokojnie. Na moim laptopie na 16GB RAMu bierze sobie lekko 3GB, z czego 1,8GB jest w użyciu 2GB jest buforowane, 12GB pozostaje wolne. Na Windows byłoby pewnie 1,5GB w użyciu, 14GB wolne.

No dobra dzięki za info ale w takim razie jakim cudem/prawem działają hostingi VPS/Chmury które oferują 1gb ram i są w cale nie małej stronie, Jakim cudem to wgle ma prawo działać dobrze , szybko chodzić itp ?

Dzięki za wyjaśnienie bo nie jarze

Jest coś takiego jak limity. W przypadku VPSów możesz limitować ile RAM dostanie VMka, ile procków, taktowanie, a możesz nawet wskazać które rdzenie procesora ma wykorzystać.

Na jednym fizycznym serwerze z 2 procesorami Xeon, 192GB RAMu możesz upchać kilkadziesiąc VMek. Kontenerów jeszcze więcej. Poza tym chmury nie działają w oparciu o jeden serwer. Tu tworzy się całe środowisko, składające się z mocy obliczeniowej, storage i sieci. Tworzy się infrstrukturę sieciową, SAN na którym składowane i współdzielone są pliki, między serwarami, które tworzą klaster obliczeniowy.

1 polubienie

Czyli Chmura o tych samych parametrach jak VPS jest dużo lepsza. Dobrze rozumiem ?
Dziwne to, skąd mam wiedzieć w takim razie jak dużo osób współdzieli serwery i czy nie zapycha ich ?

VPS to VPS - jeden wirtualny serwer. Chmura to większe pojęcie, np. IaaS. Dostajesz cała infrastrukturę, tj. sieć, firewall, load balancer i możliwość tworzenia wielu VM o dowolnych parametrach.

1 polubienie

Czyli Chmura stokroć lepsza chyba…

Zależy od potrzeb i funduszy. Chmura może i lepsza, ale i droższa, w każdym razie jeśli chodzi o IaaS.