Zużycie procesora skacze do 100%

Proszę was bardzo o pomoc. ![-o<

Jakieś 2 tygodnie temu nagle komputer zaczął się mocno mulić podczas mało wymagających gier typu (warcraft 3 the frozen trone)

wahanie się klatek od 0 do 30 z tym że kiedyś zawsze było od 50 do 60

Pomyślałem że to wina wirusów i dziur w dysku (a było ich sporo). Zrobiłem format a tu nic nie dało ciągle mam od 1 klatki do 15 (to nawet gorzej) przy skakaniu zużycia procesora od 50-100%

I tu moje pytania i podejrzenia

Co zżera mi aż tyle procesora!?

  • czy złe sterowniki karty graficznej czy może całej płyty głównej mogą wpływać że tak się tnie?

  • a może to że komputer 5 lat ma i nagle poczuł się staro i nie wyrabia?

  • a może kurz i zaschnięta pasta termo-przewodząca ?

  • albo może directx 10 jest za mocny na moją karte graficzną

  • Albo taki błąd że podłączyłem wpierw internet a dopiero potem avasta ściągnąłem

o to parametry kompa:

Typ procesora Intel Pentium 4 630, 3000 MHz (14 x 214)

Nazwa płyty głównej Gigabyte GA-G31M-ES2L v2 (2 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 2 DDR2 DIMM, Audio, Video, Gigabit LAN)

Karta graficzna NVIDIA GeForce 6600 (128 MB) a sterowniki do niej - mv4_disp 6.14 12 7016 (force ware 270.61)/XP

Jeśli coś jeszcze potrzebne to napiszcie. Będę bardzo wdzięczny za pomoc =D

Ps: Jestem zielony więc prosiłbym o szczegółowsze instrukcje

edit:

Dodaje temperatury podzespołów z programu everest

Sprawdź w menedżerze zadań: Procesy>sortuj według użycia CPU. Zaznacz “pokaż procesy wszystkich użytkowników”.

1.tak, nowe na str producenta znajdziesz

2.tak, powinienneś go oczyścić

3.nowa pasta i wyczyść

4.może, nie wiem :smiley: zainstaluj DX9

  1. a co ma grafika do internetu :?:

to sreeny z menadżera zadań

<a href=

Posortuj zadania wg % cpu.

Proces prawdopodobnie pożera ci przeglądarka w pewnej części oraz animacje flash.

procesor.png

To jest bardzo dziwne że byle jaka aplikacja zajmuje aż tyle !?

I co to jest ten plugin conteiner że aż 6 ich tam jest ?

Kidyś grałem przy włączonym winnampie i firefoxie i się nie cieło a teraz to jest masakryczne. I wiem że to wina procesora a nie internetu.

Witam

ja bym mu przeczyścił wszystkie wentylatorki iten na karcie graficznej też,oraz wymienił paste na procesorek

down

tutaj masz wszystko o chipset

http://pl.wikipedia.org/wiki/Chipset :slight_smile:

J/w dodatkowo :

  1. Wyłącz aktualizacje automatyczne.

  2. Zainstaluj Chipset.

  3. Zainstaluj DirectX 9.29 Redistributable

Prawidłowa instalacja bibliotek DirectX 9.0c

  • sprawdź starsze sterowniki ponieważ najnowsze nie zawsze są najlepsze :

http://www.nvidia.pl/object/winxp_182.50_whql_pl.html

http://www.nvidia.pl/object/winxp_175.16_whql_pl.html

Najpierw odinstaluj poprzednie sterowniki w “Dodaj lub usuń programy”, usuń ręcznie folder NVIDIA z dysku C i przeczyść komputer

programem CCleaner.

U góry po lewej “Cleaner” na dole Analiza - Uruchom Cleaner

później “Rejestr” Skanuj by znaleźć problemy - Napraw zaznaczone problemy.

CCleanera używaj po częstym surfowaniu po internecie oraz po każdej deinstalacji programów oraz sterowników.

kliknij aby powiększyć :

ccleaner1.th.jpg ccleaner2.th.jpg

Jeżeli masz płytkę ze sterownikami od komputera to włóż ją do napędu CD, zminimalizuj.

Start - Panel sterowania - System - Sprzęt - Menedżer urządzeń.

Sprawdź w Menedżerze urządzeń czy nie ma żółtych wykrzykników lub znaków zapytania, jeżeli są to w tym miejscu PPM / prawym przyciskiem myszki / - Aktualizuj sterownik…

Uruchom ponownie komputer.

Start - Panel sterowania - System - Zaawansowane - Wydajność - Ustawienia - Efekty wizualne

  • zaznacz tylko 6 pozycji - Zastosuj - OK :

b6f4bd33aeb1d059m.jpg 86e86da81e7e892fm.jpg

procesor.th.png

Miałem dostarczone 2 płytki ale przy ich włożeniu i tak nic nie zainstalowało do tych znaków zapytania.

w efektach wizualnych ustawiłem aby jak najwyższa wydajność ( teraz wygląda trochę jak windows 98 :p)

co robi ten chipset?

ccleaner-em wyczyściłem wszystko co mi znalazł o dziwo 400 mb znalazł a przecież tydzień temu format robiłem :o

A za godzinke zabiore się za nowe sterowniki do kart.

A już jutro rozkręcam i starannie wyczyszczę.

Jak wciąż nie będzie działać to rzucę się z mostu ;p

plugin-container.exe co to jest?

Firefox 3.6.4 - 3.6.7 - wyłączenie procesu plugin-container.exe

Możesz jeszcze sprawdzić inną podobną i zoptymalizowaną przeglądarkę Pale Moon 4.0.7

Temat :

jak-spolszczyc-przegladarke-pale-moon-t449375.html

OK dzięki wielkie za już wielką pomoc. własnie wprowadzam w życie powyższe sugestie.

a własnie doszedłem do wniosku skoro mam chyba odpowiednią temperaturę procesora od 50 do 65C i cicho pracuje to raczej wina oprogramowania które musi zżerać 50% procesora przy przeskakiwaniu między kartami

Więc to raczej nie “kurz” ale tak czy siak go podczyszczę.

Może jeszcze wam coś do głowy może przyjść będę bardzo wdzięczny ![-o<

możesz jeszcze ten programik wykorzystać do optymalizacji systemu

http://www.dobreprogramy.pl/TuneUp-Util … 12764.html

on jest po polsku bedzie cię prowadził co masz wykonać

Nie polecam, ten program tak mi namieszał w systemie, że musiałem bezzwłocznie reinstalować system, bo sypał błędami przy każdym wciśnięciu, a teraz bez komputera to prawie jak bez ręki - jak się nie ma, to się mówi trudno, ale dwie godzinki i wszystko postawione od nowa :slight_smile:

To widocznie korzystałeś z jakiejś dość starej wersji, bo ja mam 2011 tuneup’a, zgadzam się na wszystkie jego zalecenia i jest ok… Poza tym, jakbyś systematycznie robił backup, to system miałbyś zrobiony w parenaście minut, a nie w dwie godziny… Na przykład jak mnie zrąbie się system, to odpalam Acronisa, 25 minut(przypuszczam, że gdybym miał szybszego kompa byłoby szybciej) i system z powrotem działa i nie muszę nic instalować…

A co myślicie o tym

tutaj w rejestrze można ustawić aby komputer wykorzystywał więcej niżeli 80% ramu całego komputera

To jeżeli mam 1,5G to ile powinienem ustawić ?

i czy to nie spali kompa przypadkiem ?

Ma to jakieś inne czarne strony ?

Wersji 2011 używałem i także robiłem to, na co on miał ochotę. Nic samemu nie grzebałem, bo nie widziałem takiej potrzeby.

Nie robię backupu, bo wolę postawić od nowa świeży system, zainstalować nowe wersje programów od nowa, rejestr będzie czyściutki i wszystko - po aktualizacjach są różne dziwne rzeczy, mam podwójne foldery (mój rekord to sześć folderów Opery :smiley: ). Użycie programów do czyszczenia rejestru i tak nie zagwarantują mi stuprocentowej czystości, zawsze coś zostanie.

I koniec, nie chcę mi się znowu czytać wykładów na temat wyższości backupu nad świeżą instalacją - ja wolę moją metodę, ty wolisz swoją metodę i wszyscy zadowoleni :slight_smile:

A zrobić format nie ciężko, bo instalacja ~25 minut, ściągnąć programy (zawsze mam spisane na kartce co mam zainstalowane, aby było łatwiej przypomnieć sobie, co muszę mieć), zainstalować ~35-40 minut i reszta na poustawianie wszystkiego - czasem się zmieszczę w krótszym czasie, gdy ściągnę wcześniej instalki na dysk zewnętrzny :slight_smile:

Pozdrawiam!