Zużycie RAM przez świeży Windows 7 64bit

(M Grodi90) #1

Hej:)

Zainstalowałem wczoraj Win7 HP 64bit na nowym komputerze. Chciałbym się spytać was o zużycie RAMu. Mam zainstalowane 16GB RAMu, system po starcie, bez włączonych programów, zajmuje 1,6 GB. Po włączeniu firefoxa (10 kart) i AQQ zajmuje ok 2,3-2,4 GB.

Czytałem na forach, że u Win7 64 bit zajmuje u różnych osób od 600MB do gdzieś 1,6GB. Czy te wartości u mnie nie są za duże? Dodam, że nie wyłączałem jeszcze zbędnych usług, tylko kilka rzeczy w autostarcie.

(Bogdan_G) #2

Zaraz po włączeniu, system przydziela RAM dla wyszukiwania systemowego update, i dla programów ustawionych na autoaktualizację. Po paru minutach już tych procesów nie powinno być i i zajęty RAM powinien być znacznie mniejszy. Po załadowaniu systemu i połączeniu z netem, można wyświetlić panel manadżer zadań i poobserwować. Ta wielkość od 600 wyżej, do 800, to przy ilościach uruchomionych procesów, jest OK. Po kilku minutach, powinno się skorygować. Na laptopie win7 dobrze patrzę, czy coś mi nie zżera RAM, bo mam 2GB, no a procesów jest prawie trzy razy więcej, niż na xp.

(j24) #3

Uwaga Bogdana_G jest jak najbardziej słuszna a poza tym jeżeli ktoś ma 16GB RAMu to system nie będzie się śpieszył z porządkowaniem i zwalnianiem zajętości pamięci. Nikt go do tego nie zmusza bo i tak masz zajęty tylko mały procent całości. Co innego gdybyś miał tylko 2GB to twoje wyniki byłyby całkiem inne.

(Adam Bialek) #4

Pamięć jest po to, żeby z niej korzystać. Chciałbyś, aby po uruchomieniu systemu i kilku programów nadal mieć 0 GB zajęte? Pamięć jest używana nie zużywana. Coś zużyte nadaje się tylko do wyrzucenia.

(M Grodi90) #5

Doświadczyłem sporego przeskoku z Visty 32bit i 3GB RAMu. Tam nie raz było go za mało. Wiem, że trzeba zacząć myśleć w kategoriach: pamięć nieużywana się marnuje.

Czyli swoją drogą za duże zużycie?

(Bogdan_G) #6

Napisałem, że normalka, po włączeniu skokowo rośnie RAM, zaś potem jest mniejszy, kilka minut… coś tam.