Zwalniający Win XP Pro


(E Mol) #1

Problem jest banalny - zwalniający (nowy) system XP.

Mam nowego składaka: AMD Sempron 2500+, Asrock K7VT4A pro, 256 MB RAMu, Seagate Barracuda 80MB (z 2MB cache'u) i przedpotopową kartę graficzną z 8 MB pamięci, ale póki co jeszcze mi wystarcza dla moich potrzeb (żadnych gier 3D). Do tego nowo zainstalowany XP Pro - czyli komputer powinien chodzić jak burza. A jednak... Kiedy zainstalowałem wszystkie programy, łącznie z ZoneAlarmem, Avastem, MS Officem, kodekami do filmów, Allplayerem itp. system potwornie zwalnia i na wszystko się czeka nie przymierzając jak przy starym 386 albo i 286. Word niemalże wiesza się od samego startu. :confused: Co to może być?

  1. Czy to może być wina pamięci? Na kostkach pisze, że jest to PC 3200 i sprzedawca zapewniał mnie, że to są 400, ale bios rozpoznał ją jako 333 MHz - ręcznie przestawiłem na 400. Wydaje mi się, że gdyby tu było coś nie tak, to wtedy raczej komp by się wieszał lub resetował, a zwalnianie nie jest objawem złych ustawień pamięci... Ale może? Zdaję sobie zresztą sprawę, że różnica między pamięciami 333 a 400 jest praktycznie znikoma.

  2. może to przyczyna standardowego w xp indeksowania plików? Mam je wyłączyć? Tylko że u kolegi na podobnym sprzęcie nie ma takiego problemu nawet przy indeksowaniu, włączonej Osie z MS Office'a i innych śmieciach, które przy starszych kompach zwalniałyby system. Więc co może być przyczyną?

  3. Wirusów i trojanów nie mam.

Wie ktoś może, jak przyspieszyć tę Windę? Co dolega systemowi? Sempron 2500+ to naprawdę mocny procesor i ze wszystkim bez problemów powinien sobie dawać radę. Aha! Sandra rozpoznaje pamięć i procka prawidłowo, a w Mainboard Information i System Information nie pokazuje żadnych "Warning!".

Pozdrawiam!


(boczi) #2

Poczytaj o optymalizacji systemu, zastosuj się do porad, mam nadzieję, że Ci pomoże.

http://www.searchengines.pl/phpbb203/in ... 989&e=9777


(JNJN) #3

A stery do płyty głownej wgrane.

Sprawdź w menadzeże urządzeń jaki transfer ma dysk i napędy,może są w PIO zamiast UDMA.

Odinstaluj ZoneAlarm i zobacz.

Z uruchom komenda msconfig i odptasz niepotrzebne programy które uruchamiają się przy starcie kompa.

Odinstaluj kodeki i zobacz.

Podgląd zdarzeń i jakie błędy.

http://forum.centrumxp.pl/viewtopic.php ... 0zdarze%F1


(Mancunian) #4

Program BootVis przyspieszy uruchamianie systemu:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic ... t=boot+vis


(system) #5

Zależy co to znaczy dla Ciebie "zwalniający", bo być może jesteś po prostu przewrażliwiony na tym punkcie.

Jednak ja mogę jedno bezwzglęnie zalecić. Wyłącz kompozycje w systemie oraz wszelkie efekty wizualne (Pklik na Mój Komputer|Właściwości|Zaawansowane|Wydajność|Efekty Wizualne).


(Siekiera666) #6

wklej loga na wszelki wypadek


(Kamillo Voids) #7

powinieneś uzyc dobrego programu oczyszczajacego system ze smieci zdefragmentowac dysk jak i rejestr i daje glowe ze pomoze :spoko: