Zwarcie zasilacza, problem z płytą główną

(Red19boy10) #1

Mój problem polega na tym iż tydzień temu miałem zwarcie zasilacza (czyściłem komputer po czym po podłączeniu zasilania, zasilacz miał zwarcie i padł).

Oczywiście kupiłem nowy (500W), lecz po podłączeniu komputer się nie uruchamia. Mam podłączony czytnik kart pamięci i święcą się w nim diody. Po włączeniu komputer dioda od przycisku ON świeci się przez 1 sekundę, ale komputer się nie uruchamia. Wiatrak również zaczyna pracować przez 1 sekundę po czym się wyłącza. Próbowałem różnych kombinacji podłączenia kabli (switch oraz pwr led), ale dalej nic. Moja płyta główna to gigabyte ga-945gzm-s2.

Czyżby padła płyta czy jednak może to wina źle podłączonych kabli. W momencie zwarcia wszystko było podłączone do płyty głównej (dyski, zasilacz itp).

Z góry dziękuje za pomoc.

(Starlet333) #2

Możliwe że płyta padła, albo kupiłeś za słaby zasilacz. Póki co możesz spróbować wyjąć baterię z płyty na jakieś 15 minut i ją włożyć, po czym napisz czy działa.

(Red19boy10) #3

Nie wydaje mi się aby zasilacz był za słaby. Poprzedni był jeszcze gorszy. Wyjąłem baterie zobaczymy, może coś pomoże.

-- Dodane 24.01.2012 (Wt) 0:52 --

Po wyjęciu bateri i włożeniu dioda od czytnika kart pamięci nie świeci się (czasem zaświecie jak próbuje włączyć komputer).

Nic nie działa

(Starlet333) #4

na 90% płyta.

(kazek31) #5

sprawdź najpierw radiator na procesorze i sam procesor. a po drugie po ch..... re ruszałeś przewody od sterowania jak tylko czyściłeś kompa ?

(Xparanienormalnyx) #6

Ale jakiej to marki był zasilacz? Deklarowana moc to nie wszystko :wink:

(Azi) #7

Odepnij wszystko od zasilacza, zostaw tylko płytę główną z kartą graficzną (jak znasz się na sygnałach BIOS-u, to grafę też wyciągnij), zobacz, czy komp się uruchomi. Będziesz miał wtedy pewność co do płyty.

(nowakjac) #8

Zrób tak jak radzi Azi ale najpierw sprawdź czy masz podłączonego speaker'a na płycie. Jeśli speaker nie będzie "pikał" błędami to na bank padła płyta.

(Red19boy10) #9

Zero jakichkolwiek dźwięków. Rozumiem że płyta padła? Wymiana baterii też nic nie pomoże?

@kazek31 wyjąłem wszystkie części i zacząłem czyścić sprzęt. Mądry polak po szkodzie :slight_smile:

Zastanawia mnie tylko jedno, czemu dioda od przycisku ON zapala się na chwile i później gaśnie. To samo z wiatrakiem, czemu uruchamia się na sekundę i później się wyłącza?

Mimo wszystko dziękuje Panowie za udzielone porady.

(Starlet333) #10

Jak Ci się "nudzi" to wymień tą nieszczęsną bateryjkę, kosztuje max 1zł, ale wątpię żeby to coś dało.

(Red19boy10) #11

Zakupiłem nową płyte główną :

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-7vt600_1394/

wraz z ramem, procesorem oraz kartą graficzną.

Jednak dalej ten samo co w starej płycie głównej.

Czyżby to była jednak wina zasilacza?

Oto link do tego zasilacza http://www.ebay.co.uk/itm/500-WATT-ATX-PSU-QUIET-20-24-PIN-2-SATA-/300587285075?pt=UK_Computing_PowerSupplies_EH&hash=item45fc65fa53

Właściciel płyty graficznej mówiłem że może będzie potrzebna wymiana baterii. Czy to coś pomoże? Na płycie głównej świeci się lampka, po włączeniu chłodzenie procesora działa przez 1 sekunde lecz nic się nie włącza.

Jakieś pomysły?

(Xparanienormalnyx) #12

Oczywiście, że to na 90% wina zasilacza, tożto jakiś noname syf a nie zasilacz.

(Red19boy10) #13

Tak to była wina zasilacza. Kupiłem dziś zasilacz 400W i komputer się włączył. Jedyny problem jaki jeszcze mam to komunikat "Disk Boot Failure Insert System Disk And Press Enter". Podczas zwarcia były podłączone dyski, czy również mogły się zepsuć i dlatego ten komunikat się wyświetla?

(freedom) #14

Wejdź do BIOSu, zakładka Boot i ustaw w pierwszej kolejności dysk, na którym masz system.

(Red19boy10) #15

Nie pokazuje wogóle dysków.

(freedom) #16

Oj, mogą być uszkodzone. Dla pewności, odłącz wszystkie i podłącz jeszcze raz (najlepiej tylko ten z systemem).

(Red19boy10) #17

Na jedynym mam Ubuntu na drugim XP. Po podłączeniu obu, żaden nie działa. Dalej wyskakuje ten sam komunikat. Mam rozumieć że musze nowy dysk zakupić?

(freedom) #18

Przywróć jeszcze domyślne ustawienia BIOSu, może masz wyłączone SATA/IDE.

(Red19boy10) #19

Narazie z nowo zakupioną płytą główną dałem sobie spokój. Podłączyłem starą płytę główną (tą która była podłączona do zasilacza podczas zwarcia) i zadziałała. Nawet dyski działają. Natomiast mam jeszcze jeden problem. Podczas pracy komputer się wyłącza. Od razu pomyślałem o temperaturze procesora. W biosie wskazuje na 100-120 stopni. W czym może być problem? Chłodzenie procesora czy radiator?

(Starlet333) #20

Może stara pasta ? BOXowy cooler ? Kijowa obudowa ?