Zwiększanie pojemności partycji z linuxem

Czy da się to jakoś zrobic ? Nie chcę utracić danych. Na partycji, którą chcę powiększyć jest zainstalowana mandriva linux 2007.

Witam

Możesz spokojnie zwiększyć partycję z linuksem

Polecam program GParted dostępny tutaj

http://www.dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&t=59&id=1738

Wypalasz obraz na płytkę odpalasz z niej kompa i zarządzasz partycjami

Gdybyś nie był pewien na vortalu dostępna jest demonstracja odnośnie tworzenia partycji tym programem

link tutaj

http://www.dobreprogramy.pl/index.php?dz=20

Pozdrawiam

Dobra, spróbuję. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy jak wypalę ten obraz w K3b to czy będzie się dobrze bootował ??

Tak wszystko powinno być w porządku

Spróbowałem tym programem pobawić się z partycjami, ale lipton. Partycję da się zwiększyć tylko i kilkaset mega. Zauważyłem, że jest możliwość skopiowania partycji. I mam pytanie odnośnie tego kopiowania. Czy jakbym skopiował partycję z mandrivą na inną pustą (oczywiście z systemem plików ext3), wyłączył bootowanie systemu z tej głównej pierwszej partycji i ustawił bootowanie systemu na tą nową partycję gdzie byłaby skopiowana ta stara to czy system działałby normalnie ?? Jeżeli ktoś zna jakieś inne sposoby na zwiększenie rozmiaru partycji (ale nie o parę mega tylko parę giga) to proszę pisać. Z góry dziękuję, pozdrawiam.

ale masz miejsce niespartycjonowane? bo z innej partycji tego miejsca przecież nie weźmie. usuń jakąś wolną partycję i wtedy powinieneś móc rozszerzyć tamtą o miejsce tej usuniętej.

Partycje możesz powiększyć używając Partition Magic lub Acronis Disk Director. To jest zwykła partycja, czy LVM?

Właśnie miałem jakieś 20 GB wolego miejsca i mogłem dołożyć tylko jakieś 512 MB.

Spróbuję się jeszcze pobawić jakimś innym programem uruchamianym z płyty.

ale też zależy gdzie masz to miejsce

wklej wynik tego

fdisk -l
Disk /dev/hda: 60.0 GB, 60022480896 bytes

255 heads, 63 sectors/track, 7297 cylinders

Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes


   Device Boot Start End Blocks Id System

/dev/hda1 * 1 384 3084448+ 83 Linux

/dev/hda2 385 7297 55528672+ f W95 Ext'd (LBA)

/dev/hda5 385 663 2241036 82 Linux swap / Solaris

/dev/hda6 664 3851 25607578+ b W95 FAT32

z tego co pamiętam, by przydzielić partycji dodatkowe miejsce, owo niespartycjonowane miejsce musi być bezpośrednio przed lub bezpośrednio za partycją którą chcemy rozszerzyć.

Czyli jakbym usunął tą partycję /dev/hda2 to wtedy mógłbym dodać więcej miejsca do partycji systemowej ??

wydaje mi się, że tak (tzn. na 99%). przynajmniej ja tak pamiętam swoje “rozszerzanie” partycji. może poczekaj, żeby jeszcze ktoś potwierdził moje słowa, bo szkoda partycji (chyba, że Ci hda2 nie szkoda).

Utworzę nową partycję i przekopiuję na nią dane z hda2, a później skasuję tą hda2 i zobaczę czy będzie się dało dodać więcej MB do systemowej. Napiszę czy udało mi się czy nie.