Zwiększenie mocy Wifi

Przede wszystkim witam szanownych forumowiczów!

Stworzyłem małą sieć domową, która składa się z 2 kompów: jeden podłączony do rutera przez ethernet, a drugi przez wifi. Adapter wifi w komputerze nr 2 niestety nie ma łatwego życia - jego sygnał na swojej drodze napotyka na ścianę, a nawet dwie. Nie mając czystej drogi do rutera sygnał jest osłabiony, czasem nawet na chwilę go gubi by potem znowu go odzyskać.

Komputery są w przeciwległych końcach domu dlatego też nie chciałbym zamiast wifi korzystać z kabla by ciągnął się przez całe mieszkanie. Nie mam też możliwości przestawienia komputerów, tak by znajdowały się bliżej siebie. Niestety moja wiedza na ten temat kończy się na założeniu sieci. Próbując coś wykombinować wpadłem na kilka pomysłów, ale po prostu nie wiem czy są one dobre (żadnego jeszcze nie wprowadziłem w życie):

  1. Postawienie rutera bliżej kompa nr 2, a pierwszy też zrobić na wifi (no, ale z tego co się orientuję pełną możliwość konfiguracji sieci ma komp bezpośrednio podłączony kablem);

  2. Lepszy ruter - taki z “antenkami” :smiley: (mój nie posiada - przynajmniej takich widocznych);

  3. Słyszałem też o takich urządzeniach, które rozmieszcza się po mieszkaniu, a sygnał idzie po nich i sygnał jest mocnieszy (ale co to takiego, jak z tego korzystać itp. - nie wiem);

  4. Zmiana adaptera - zastanawiałem się czy to też może mieć jakiś wpływ.

Moje pytanie przedstawia się następująco:

Czy da się jakoś wzmocnić/ulepszyć jakość sygnału, by korzystanie z internetu stało się przyjemne, bez ciągłego rozłączania? Czy któryś z moich pomysłów jest dobry? A jeśli tak to jak go wprowadzić w życie? Może jest jakieś lepsze rozwiązanie mojej sytuacji? Prosiłbym o pomoc.

Thanks from the mountain

adapter wifi w kompie 2 - rozumiem że jest to karta na usb(czy adapter ma odkręcaną antenę??)

router bez anteny nie musi być zły, ale najlepiej postawić go w odpowiednim miejscu - zdala od wszelkich zakłóceń sygnału, czyli w pewnej odległości od wszelkiego sprzętu elektronicznego i dobrze by znajdował się względnie wysoko a nie na podłodze.

czy masz w zasięgu inne sieci wifi?? jeśli tak to może wystarczy zmienić kanał sieci by odczuć zauważalną poprawę - użyj np. Network Stumbler’a do sprawdzenia na jakich kanałach nadają inne sieci.

możliwość pełnej konfiguracji routera, masz także poprzez wifi nie tylko po kablu

Po części już Ci napisano, no ale co wpływa negatywnie na sieci WiFi:

  • telefony bezprzewodowe,

  • nakładanie się pasma (w praktyce jest tylko kilka kanałów wifi, które się nie pokrywają).

Jak już wspomniano:

  • możesz kupić kartę wifi na USB z odkręcaną anteną, przedłużyć samą kartę nawet na kablu USB (nie ma wtedy strat sygnału na antenie)

  • kupić wspomniany wcześniej AP,

  • możesz doraźnie zmniejszyć szybkość przesyłu danych.

Możliwe jest, że twoja siec jest zakłócana przez inne. Sprawdź, na jakich kanałach funkcjonują okoliczne sieci, i przestaw router na taki, który będzie różnił się o 6 “oczek” od tego, na którym działa sąsiednia sieć. Jeśli takiego nie będzie, wybierz jakikolwiek wolny.

Dziękuję za zainteresowanie moim problemem.

Jeżeli chodzi o zmianę kanału to już to testowałem (jest to jedna z podstawowych porad dostarczanych przez wyszukiwarkę google). Jednak nie ma jakieś znaczącej różnicy w odbiorze (wahania kilku procentowe). Faktem jest, że w pobliżu wykrywam wiele innych sieci na przeróżnych kanałach, nie które mają większą moc sygnału od mojej.

Tak jak już wspomniałem nie posiadam dużej wiedzy w tym temacie dlatego też prosiłbym o wyjaśnienie kiklu kwestii:

  1. wspomnieliście o kartcie wifi na USB z odkręcaną anteną - rozumiem, że tu chodzi o adapter? Jeżeli chodzi o mój, to wygląda trochę jak pendrive (nic nie da się odkręcić - tylko podpiąć do usb). A i przy okazji adaptera, to czy on też - jak w przypadku rutera - im jest wyżej tym lepiej, czy nie ma to znaczenia?

  2. jęsli miałbym kupować nowy ruter to czym kierować się przy zakupie, na co zwracać uwagę? Bo z tego co widzę jest dość duża rozpiętość cenowa - nie które mają jakieś wbudowane gadżety (na tym mi nie zależy) inne z kolei wyglądają bardzo prosto, a są nie wiadomo jak drogie.

  3. bachus - wspomniałeś o “doraźnym zmniejszeniu szybkości przesyłu danych”, szczerze mówiąc nie wiem jak to wprowadzić w życie, i jak to może pomóc?

jesli adapter masz bez anteny i wpinany pod usb to spróbój wyciągnąć go za obudowy - uzyj do tego przedłużacza usb - jesli znajdzie sie w pewnej odległości od obudowy i ściany - jakość połączenia też powinna się poprawić.

  • zmniejszenie prędkość ustawisz na routerze w zakładce “wireless” zmnieniasz na mniej niż 54MB, jak to może pomóc?? zmniejszając prędkośc przesyłu zwiękasza się (trochę) skuteczny zasięg, czyli polepszasz jakość sygnału w stosunku sygnał/szum.

Nie musisz kupować drugiego routera. Wystarczy ci access point. Podłączasz go pod ethernet routera.

Z tym też możesz popróbować. A jeśli chodzi o konfigurację, to zawsze można uaktywnić konfigurację przez wi-fi za pomocą panelu konfiguracyjnego. Ale zmniejszy to bezpieczeństwo (pojawi się ryzyko włamania do panelu).