Zwiększenie pamięci RAM do 4GB - HP dc7600

Witam!

Posiadam komputer firmy HP, model dc7600. Są w nim 4 kości RAM po 512MB każda. Mój problem polega na tym, że chciałbym wymienić każdą z kości na 1GB (łącznie uzyskałbym 4GB) i nie wiem czy komputer będzie wtedy działał. W programie AIDA 64 wyczytałem, że moja płyta główna obsługuje maksymalnie 4GB pamięci RAM. Rozmawiałem także z informatykiem i ten powiedział mi, że mój procesor (32-bit) jest za słaby i nie obsłuży takiej ilości pamięci, a także zasilacz sobie nie poradzi. Proszę o pomoc.

Dziękuję i pozdrawiam,

ReaderPL

A jaki to procesor tam masz u Siebie? Większość nowych procesorów obsługuje conajmniej PAE a większość 64 bity. To tylko Windows 32-bitowy ma programowe ograniczenie co do obsługi większej ilości pamięci niż 4GB. Bardzo wątpie aby większa ilość pamięci pociągnęła za sobą tak zwiększone zużycie prądu żeby zasilacz sobie nie poradził, gdyby tak było to i bez ulepszonej pamięci miałbyś problemy z niestabilnością systemu.

Tak słuchaj. Podaj całą konfigurację komputera. Racja x86(32 bit) obsługuje max. 3.25 GB ram. Lepiej kupić 3 kości. System 64 bit to coś w okolicach 400-500 zł za Windows 7 Home Premium.

Typ komputera Komputer z procesorem x86 obsługujący interfejs ACPI

System operacyjny Microsoft Windows 7 Home Premium

Płyta główna :

Typ procesora Intel Pentium 4 630, 3000 MHz (15 x 200)

Nazwa płyty głównej Hewlett-Packard HP Compaq dc7600 Small Form Factor

Mikroukład płyty głównej Intel Lakeport-G i945G

Typ BIOS’u Compaq (07/01/09)

Ekran :

Karta wideo Intel® 82945G Express Chipset Family (256 MB)

Akcelerator 3D Intel GMA 950

Multimedia :

Karta dźwiękowa Realtek ALC260 @ Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller [A-1]

Magazyn :

Kontroler IDE Intel® 82801G (ICH7 Family) Ultra ATA Storage Controllers - 27DF

Kontroler IDE Intel® 82801GB/GR/GH (ICH7 Family) Serial ATA Storage Controller - 27C0

Dysk fizyczny WDC WD800JD-75MSA3 ATA Device (74 GB, IDE)

Właściwości procesora :

Producent Intel

Wersja Intel® Pentium® 4 CPU 3.00GHz

Częstotliwość zegara zewnętrznego 800 MHz

Maksymalna częstotliwość taktowania 6000 MHz

Bieżąca częstotliwość taktowania 3000 MHz

Typ Central Processor

Wartość napięcia 1.2 V

Stan Włączone

Oznaczenie gniazda XU1 PROCESSOR

Właściwości urządzenia pamięciowego :

Współczynnik postaci DIMM

Typ DDR2

Szczegóły typu Synchronous

Rozmiar 512 MB

Szybkość 667 MHz

Całkowita szerokość 64-bitowy(a)

Szerokość danych 64-bitowy(a)

Lokalizator urządzenia XMM3

Producent JEDEC ID:00 00 00 00 00 00 00 00

Numer seryjny 00000000

Numer części VR667D264L5/512

Właściwości systemu operacyjnego :

Nazwa systemu operacyjnego Microsoft Windows 7 Home Premium

Język systemu operacyjnego Polski (Polska)

Typ jądra systemu operacyjnego Multiprocessor Free (32-bit)

Wersja systemu operacyjnego 6.1.7601 (Win7 RTM)

Dodatek service pack systemu operacyjnego 1

Data Instalacji 2011-07-09

Katalog główny systemu operacyjnego C:\Windows

Skopiowane z raportu programu AIDA 64. Myślę, że tyle wystarczy.

Witam

Bez obaw. Sprzęt da radę, ale system 32-bitowy będzie widział 3 GB z hakiem. Propozycja: zmiana na system 64-bitowy. Pozdro :wink:

Słyszałem że klucz aktywacyjny z wersji 32 bitowej działa również w wersji 64-bitowej ale nie jestem pewien.

Spróbuj ale nie wiem czy jest to legalne. A jak nie legalne to usuń posta. Na forum nie propagandujemy nielegalnej części informatyki. Nie wiem czy na takim komputerze opłaca się 500 zł za system dać za głupie 784 MB ram więcej które i tak zje ten system x64.:slight_smile:

Pozdrawiam

iaZ

No tak system 64-bitowy ;/ Na tym systemie większość gier, które posiadam nie będą działały. Czy wtedy nie będę miał problemów z komputerem? tzn. Czy np. procesor będzie wymagał cięższej pracy i czy pamięć będzie wolniejsza niż na 32-bit???

Pamięć nie będzie wolniejsza, ale radziłbym zmienić procesor pod x64 jeżeli chcesz grać to inwestycja w ten sprzęt jest nieopłacalna.

O ile wiem to Pentium 4 jest 64 bitowe.

Wczesne P4 nie bylo 64 bitowe, przynajmniej Northwood, zapewne to Prescott (DDR2) wiec posiada zapewne instrukcje 64 bitowe.

Jak to sprawdzić?

Programem CPU-Z Portable sprawdzisz na jakim rdzeniu masz procesor, wtedy sprawdzimy czy jest 64-bit.

Z programu CPU-Z :

Name : Intel Pentium 4 630

Code name : Prescott

Package : Socket 755 LGA

Technology : 90 nm

Core VID : 1.420 V

Instructions : MMX, SSE (1, 2, 3), EM64T

Twój procesor jest zarówno 32 jak i 64-bitowy, więc Seven x64 będzie działał, chodź po jakimś czasie przy tym procku będziesz na pewno myślał o upgrade PC.

Mówiłem już, iż ten procesor nie uniesie na x64 żadnych gier.

A co by było waszym zdaniem lepsze… Dokupić do 3.5GB na 32-bit czy do 4GB na 64-bit? Na tym komputerze i procesorze oczywiście.

Do czego wykorzystujesz komputer? Jeśli do typowych zastosowań dla tej generacji sprzętu (filmy, internet, muzyka, prace biurowe), to IMO wykraczanie poza 2GB pamięci jest nieopłacalne, bo nie podniesie w takim stopniu wydajności w XP jak można by oczekiwać po modernizacji tym kosztem. Przeglądarka, program pocztowy, antywirus, komunikator to tak z grubsza zajęte 500MB pamięci. 4GB jest więc zbędne.

Wykorzystuje do gier jak i przeglądarkowych tak i na komputer. Mam system Windows 7 nie XP.

Większa ilość pamięci nie sprawi że będziesz miał więcej klatek. Większa ilość pamięci sprawi że np. mapy będą się szybciej ładowały itp. FPSów to nie zwiększy. Co się tyczy gier które wymagają więcej pamięci to tak, potrzebujesz więcej. Co do zmiany na x64, to nie niesie to ze sobą jakiegokolwiek zwiększonego zużycia procesora tylko pamięci, musisz pamiętać że wersja x64 systemu Windows zawiera również 32 bitowe biblioteki i wersje programów. W żaden sposób nie zmniejszy ani nie zwiększy to wydajności gier jeśli zmienisz na 64 bitowy system (może zmniejszyć wydajność systemu jeśli masz za mało pamięci ewentualnie).