Zwiększenie pamięci RAM w Windowsie 32 bit

Witam, posiadam laptopa ASUS i na nim mam zainstalowany system Windows 7 Home Premium x86. W właściwościach systemu jest: “Zainstalowana pamięć RAM: 4,00 GB (distępne 2,89 GB)”. Czy to jest spowodowane, że mam 32 bitowy system? Mój procesor: Procesor Intel® Pentium® Dual-Core P6000, karta graficzna (dedykowana): ATI Mobility™ Radeon® HD5145 z 512MB DDR3 VRAM. Dzięki za odpowiedź

Raczej tak (nie jestem na 100% pewien). Win 7 64 bit może wykorzystać więcej niż 2 GB RAM.

Cześć

Tak, w/w problem powoduje 32 bitowy system. Jeżeli chcesz wykorzystać w pełni 4GB pamięci ram musisz przejść na system w wersji 64 bitowej.

To dziwne bo według danych z MS to ten system powinien wykorzystywać do 4GB ram (źródło: http://msdn.microsoft.com/en-us/library … _windows_7 ).

Może masz zintegrowaną kartę graficzną lub kartę graficzną z TurboMemory (w przypadku Intela) albo TurboCache (w przypadku kart nVidii) albo HyperMemory (w przypadku kart ATI/AMD), w takim przypadku karta graficzna rezerwuje sobie część pamięci ram na własny użytek pozostawiając mniej pamięci do użytku dla systemu.

scripter1 - to, że sobie MS tak napisze w tabelce, to nie oznacza, że tak będzie. Architektura systemu x32 (x86) nie pozwala na to, żeby był on w stanie wykorzystać 4 GB RAM, co najwyżej 3,2-3,5 GB i tyle. A gdyby ktoś chciał wspomnieć o PAE. PAE to tylko mit, który jednym działa (czytaj - pokazuje więcej, ale nie znaczy, że wykorzystuje), a innym chrzani system.

Rozwiązanie - przesiadka na system x64. I druga rzecz - tą pozostałą (około 500-700 MB RAM) ilość blokuje w/w przez scripter1 “właściwość” karty graficznej, która na własne potrzeby pożycza część RAM-u.

system 32bit może wykorzystać max 3,5GB i tego nie przeskoczysz najczęściej około 3,2GB czasami się udaje to 3,5GB

system 64bit Windows 7 > Home Premium: 16GB ,Professional: 192GB

Aha, dzięki. Też tak myślałem, że to przez wersję 32 bitową. Za jakiś czas przesiąde się na x64 i zobaczę ile będzie dostępnej pamięci RAM. Jeszcze raz dzięki za pomoc. Pozdrawiam.