Zwiększenie pamięci ram z wirtualnej na fizyczną

Coś słyszałem że niby można pobrać z pamięci wirtualnej na fizyczną natomiast nie wiem czy to prawda, mam pamięć fizyczną 1gb a wirtualnej 2 gb, wie ktoś jak to zrobić ?

Jeszcze mam dwa pytania

Czym się różni pamięć fizyczna a wirtualna ?

pamięć fizyczna jest o wiele szybsza od pamięci wirtualnej, gdy zabraknie Ci RAMu system zaczyna korzystać z pamięci wydzielonej na dysku jako pamięć wirtualna, inaczej plik stronicowania, jest to coś w rodzaju zapasowej pamięci

Pamięć fizyczna jak sama nazwa wskazuje to pamięć operacyjna (RAM) czyli to ile jej sobie kupiłeś i masz w komputerze.

Pamięć wirtualna - plik wymiany na dysku to pamięć dodatkowa dająca nam dość realną szansę aby komputerowi w czasie pracy nie zabrakło pamięci na uruchomione programy.

W obecnych realiach gdy ludzie z reguły mają kupione 4GB czy nawet 16GB RAMu korzystanie z dysku wymiany jest raczej mało prawdopodobne.

W Twojej sytuacji gdy masz tylko 1GB pamięci RAM korzystanie z wirtualnej jest konieczne co powoduje że twój komputer jest bardzo spowolniony. (jak masz napisane wyżej)

Przejść z wirtualnej na fizyczną to po prostu sobie dokupić :slight_smile:

Ma znaczenie ustawienie stronicowania na sztywno, czyli rozmiar początkowy 2000MB i rozmiar maksymalny też 2000MB. Zapobiega to fragmentacji pliku wymiany pagefile.sys i tym samym windows lepiej gospodaruje tą pamięcią.