Zwiększenie pamięci RAM

Teraz mam w kompie 8GB (2x4) RAMu - Patriot Viper DDR4 3000MHz CL 16. Jeśli chciałbym dokupić na pozostałe dwa sloty to też muszę taki rozmiar - 2x4 GB i tej samej marki? Wtedy tylko wkładam i już system to widzi? Czy mogę np. dokupić 2x8 GB?

sprawdz sobie dla jakich modulow pamieci plyta ma wsparcie i czy obsluguje flex mode

Za bardzo się nie znam. Moja płyta to MSI B450M PRO-VDH.

nie wszystkie kosci pamieci dzialaja w zestawie 4 szt. tutaj wybierz swoj procesor z listy i sprawdz czy sa Twoje kosci na liscie https://www.msi.com/Motherboard/support/B450M-PRO-VDH#support-cpu i w ilu modulach dzialaja. jesli ich nie ma na liscie najlepiej kup takie, jakie juz posiadasz (lepiej nie mieszac bo czasem kosci roznych producentow a nawet modele nie chca razem pracowac) ale gwarancji ze beda dzialac 4 nie ma

Pytanie tylko co prócz ramu masz w PC, 8 GB, to nie jest znowu tak malutko, 16 do gier Ci wystarczy, a 24 GB, na koniec wspomniane to już pod profesjonalizm idą. Może się okazać, że wykosztujesz się i… mina bo wąskim gardłem był procek/grafika/dysk;)Sprawdź sobie na szybko jak w grze/aplikacjach w menadżerze windowsa wyglądają obciążenia, co jest na 100%/pod 100%.

Nie ma sensu kupować 2x8, bo jak nie używasz wirtualizacji i nie obrabiasz dużych plików w CAD/PS, to w życiu tego nie wykorzystasz. Większość gier zadowala się 4GB, niektóre chcą 8 do wyższych rozdzielczości, więc takie 16GB powinno starczyć na dłużej.

Jakoś nie mogę tego rozkminić na tej stronie MSI z płytami czy mogą być 4 kości każda po 4GB do mojej płyty. Mój procesor to Ryzen 5 1600X 4,0 GHZ, płyta MSI B450M PRO-VDH, karta Gigabyte GTX 1060 6GB. Nie wiem czy mogę tam dać w najbliższej przyszłości jeszcze 2 kości 2x4 GB Patriot Viper 3000 MHZ CL16 bo takie teraz mam? Chociaż jeśli ładując dodatkowe dwie kości zwolnię procesor to może lepiej wymienić za 2 lub 3 lata na 2x8GB lub 2x16GB.

Możesz bez problemu dołożyć do 4 identycznych kości.
Łączne 16 GB RAM wystarczy przy Twoim sprzęcie na zawsze, a po jego ulepszeniu na jakieś 5-10 lat (zależy jak mocny procesor + grafika będą) .

A jak wsadzę za niedługo dodatkowe 2x4 GB to nie spowolnię procesora? Nie będzie spadku liczby FPS w grach? Jeśli będzie to istotny czy niezauważalny praktycznie ?

Nie będzie spadku, dodatkowo FPS powinny być stabilniejsze, powinny mniej spadać sytuacyjnie niż obecnie.

Jeśli chciałbym kupić 2x8GB to które z tych są lepsze? Chyba, że macie jakieś inne propozycje?


G.SKILL 16GB 3200MHz Ripjaws V Black CL16 (2x8GB) bo szybszy o 200MHz, ale nie znając Twojego obecnego sprzętu można jedynie pod tym względem popatrzeć.

Ryzen 5 1600X, MSI B450M PRO-VDH, GTX 1060 6GB.
Jeszcze do tych dwóch powyższych:
https://www.sferis.pl/adata-xpg-z1-ddr4-3000-dimm-16gb-2x8gb-czerwony-ax4u300038g16-drz-p600143

Najlepiej weź ten sam model i tej samej firmy, mieszanie firm, specyfikacji, to +% do szansy na niezgodności;)