Zwiększenie pamięci wirtualnej w komputerze

Witam wszystkich , mam pytanie dotyczące zwiększenia pamięci RAM w komputerze. Mianowicie u siebie na płycie głównej mam zajęte dwa gniazda a w sumie mam cztery, a dlatego że się raczej nie znam na wnętrznościach komputera chciałam się dowiedzieć czy mogłabym zakupić sobie dodatkową “płytkę” pamięci RAM i tam wstawić w wolne gniazdo. Tamte dwie płytki mam DDR ( PC3200) o pojemności 512MBytes . Tylko nie wiem właśnie czy takie sobie wstawienie nie jest zbyt łatwe , czy przy tym trzeba ją jakoś instalować albo zrywać z tamtymi. Bardzo proszę o jakieś wskazówki. Pozdrawiam :wink:

Nic nie musisz instalować ani z(g)rywać.Kupujesz pamięć o takich samych parametrach,pojemność 1 lub 2Giga i wkładasz do gniazda.Polecam GOODRAM,dobre i polskie. :smiley:

madzia26107 , Uruchom program CPU-Z http://www.dobreprogramy.pl/CPUZ,Progra … 13047.html - i podaj typ płyty głównej z zakładki “Mainboard” to dobierzemy ci odpowiednie pamięci.

raczej chodzi o pamiec fizyczna, skoro RAM chcesz kupowac :roll:

  1. skupilbym sie bardziej na kompatybilnosci pamieci i chipsetu - starsze chipy maja to do siebie, ze sa dosc wybredne jesli chodzi o pamieci DDR1

  2. najlepiej by bylo kupic dwie identyczne kosci, jak juz masz… ale, to pewnie ciezka sprawa (w zaleznosci od marki, rzecz jasna)

osobiscie szukalbym Kingstone’ow - byly najbardziej uniwersalne swego czasu, ew. Hynix, Samsung - tu moga byc problemy z napieciem, bo lubia wyzsze od nominalnego (2.5v), a nie na kazdej plycie mozna to ustawic…

  1. kupic 1GB w jednej kosci - nie sadze, by plyta widziala wiecej jak 2GB calosci

Więc tak :

Manufacturer ASUSTek Computer Inc.

Model P5P800 Rev 1.xx

Chipset Intel i865P/PE/G/i848P Rev. A2

Southbridge Intel 82801EB (ICH5)

LPCIO Winbond W83627EHF

BIOS

Brand American Megatrends Inc.

Version 1009.001

Date 03/17/2005

Graphic Interface

Version AGP version 3.0

Transfer Rate 8x Max. Supported 8x

Side Band enabled

A jeśli chodzi o pamięć to:

Kingston

Type DDR Channels # Dual

Size 1024 MBytes

Timings

DRAM Frequency 166.6MHZ

FSB: DRAM 4:5

CAS#Latency (CL) 2.5 clocks

RAS# to CAS# Delay (tRCD ) 3 clocks

RAS# Precharge ( tRP ) 3 clocks

Cycle Time (tRAS ) 7 clocks

Możliwości Twojej płyty:

Jeszcze taka sprawa dowiedziałam się od znajomego który robił mi komputer , że mam dwa gniazda jednego koloru i dwa innego. I tylko w jedne mogę mieć włożone płytki…

I chciałabym się dowiedzieć czy jak wymienię jedną na np. 1GB ale innej firmy niż Kingston to nie będzie przeszkadzać?

Skoro w specyfikacji płyty jest podane 4 x DDR to znaczy że możesz włożyć 4 kości, kolory oznaczają kanały tzn, gdy włożysz dwie najlepiej takie same kości do różnokolorowych gniazd to będą działały szybciej.

Chociaż są też takie płyty które mają złącza DDR1 i DDR2 naraz, ale gdy włożysz naraz obydwa typy kości to komputer co najwyżej zapiszczy i nie wystartuje.