Zwiększenie taktowania procesora podczas pracy w pulpicie

Witam serdecznie. Dawno tu nie zaglądałem i z tego co pamiętam był dział Hardware czy coś w tym stylu ale widać już go nie ma dlatego piszę tutaj. Ale nie w tym sęk. Mam mały problem i nie wiem jak ustawić UEFI żeby w trybie pulpitu używał większego taktowania na procesorze i5 3450. Mianowicie teraz podczas pracy na pulpicie czyli odpalonych dwóch oknach Firefoxa dekstop mi masakrycznie zamula, ale to wina tego, że procesor przyznaje sobie “aż” 600 MHz szybkośc (płyta główna MSI Z77A-G43). Jakie opcje wyłączyć aby procesor miał stałe taktowanie? Druga sprawa, jest taka, że strasznie się on grzeje w ostatnim czasie, temperatura sięga nawet do 100-105 stopni, pasta została ostatnio nowa nałożona i radiator także jest dobrze przymocowany. Co może być powodem tak wysokiej temperatury?

Ogólnie przy takiej temp. procesora coś jest nie tak np. źle założone chłodzenie. Nie ma co kombinować póki nie “zejdziesz” z temperatur. Druga sprawa strasznie zamula pewnie przez wysoką temperaturę ewentualnie wirusy. Poszukaj w uefi C1E i EIST daj na disabled.

Zamówiłem dzisiaj nową pastę termoprzewodzącą, może to ona jest sprawcą tego problemu.

EDIT: Wymieniłem pastę, oraz wyłączyłem te funkcję, natomiast kluczową funkcją która za to odpowiadała była opcja “OverSpeed protection” - może się komuś przydać na przyszłość :slight_smile: