Zwiększenie zasięgu sieci domowej

Witam. W związku z przeprowadzą do własnego domu trafił mnie pewien problem.
Budynek w którym mieszkam ma masakrycznie grube ściany Każda jedna to prawie 0.5m cegły/betonu. Do tego dostawca internetu popisał się geniuszem i wyprowadził podłączenie do sieci i router w jemu wygodnym miejscu. Skutkiem czego 3/4 budynku nie ma dostepu do sieci. Wymysliłem sobie żeby zamiast horrendalnie długich kabli sieciowych wyprowadzić jeden w optymalnym miejscu budynku i z niego poprzez switch wifi rozprowadzać sygnał w części w której sygnału brak?
Zmian pozycji routera…nie wchodzi w grę .

WI-FI MASH
Zainteresuj się tym rozwiązaniem. Drogo, ale podobno daje spoko rezultaty.

Może taniej wyjdzie power line.

Ew. jeszcze rozwiązanie oparte na najnowszym Wi-Fi 6, bo ponoć lepiej to działa przy tym samym zasięgu, choć nadal dobre pokrycie może się przydać.

Z odbiorników np. Intel AX200 i AX201, może coś na AliExpress jest.
Z routerów np. AX3600 lub Huawei Wi-Fi AX3

PLC czasem potrafi się zaciąć lub zwolnić. Wiem, bo miałem to od TP-Linka.

Wszystko fajnie tylko że to co proponujecie to jest akurat rozwiązanie które generuje koszty i to koszty nieadekwatnie wysokie do potrzeb moich i domowników. Wydanie prawie 700pln na sam router to mi żona jaja ukręci. Prościej panowie i taniej.

Ok to może inaczej czy jeśli wyprowadzę z tego koszmarnie posadowionego routera kable/kabel i na końcu takowego kabla/kabli umieszczę router/switch WiFi czy to zadziała.
I drugie jak długi może być maksymalnie kabel sieciowy?

Jeżeli nie chcesz iść w koszty to kup taki reapater Wi-Fi:

Siostrze sprezentowałem kiedyś jego (aktualnie) starszą wersję (na USB):

Rezultat jest taki, że nie przestrzega durnych Polskich norm (które tak bardzo ograniczają zasięg Wi-Fi w domowych routerach) i jest normalny zasięg nawet w ogrodzie. Używa go do dzisiaj, a bez niego jest “kicha”, bo FunBox 3.0 nie daje jej tak dużego zasięgu, aby komfortowo korzystać z internetu.

Ma dwa tryby:

  • tryb klonowania SSID (czyli hasło i nazwa sieci ta sama, co w routerze)
  • tryb drugiej sieci

Jakbyś umieścił tak, aby miał dobry zasięg na router, ale był w bardziej dogodnej lokalizacji to mógłby dać radę, a dwa to już w zupełności.

1 polubienie

Tego nikt Ci nie zagwarantuje, bo nie mamy pod ręką projektu Twojego domu. Natomiast jeśli i tak będziesz ciągnął kabel to oprócz podłączenia Wi-Fi zrób sobie też gniazdka w pomieszczeniach.

To zalezy co chcesz osiągnąć. Większość parametrów podaje się na 100 metrów. Praktyka mówi, że często działa więcej, rzadziej mniej (np jak masz kiepski przewód położony bardzo blisko instalacji elektrycznej). Tak czy owak, jeśli się zdecydujesz na ciagnięcie kabla to nie rób nic poniżej kategorii 6.

Świat działa tak, że albo chcesz dobrze albo tanio.

To ciągnij kable. Będzie tanio i pewnie.