Zwieszający/BSODujący się komp

Mam pewien mały problem.

Od jakiegoś tygodnia komp zaczął mi wariować i lubi się zawiesić lub wywala BSOD (kodu niestety nie spisałem).

Zauważyłem, że jak zamontuje tylko 2 kości po 1GB RAMU to nawet chce mu się działać (jak na 2 GB :slight_smile: ) - kości mam 4x1GB

Podpinałem osobno każdą kość i każda w innym gnieździe żeby wyeliminować ich uszkodzenie.

Podstawiłem inny procek o takich samych parametrach.

jest możliwe żeby na płycie padła mi obsługa Dual Channel?

Sprawdź każdą pamięć z osobna programem memtest.

To, że wsadzałeś z osobna i działało nie oznacza, że któraś nie ma uszkodzenia.

Może się sypać w określonym momencie jak system próbuje coś robić w uszkodzonym obszarze pamięci.

 

Dodatkwo warto przedmuchać gniazda pamięci.

Rozebrałem kompa na części pierwsze i wszystko czyściłem.

MemTestem pod Windowsem testowałem każdą kostkę z osobna i wszystkie razem i w różnych konfiguracjach - łacznie chyba z 6 godzin.

Z Zachowania podpada mi pamięć, ale mam też wrażenie jakby pierwsze gniazdo pamięci było trefne.

Podpowiem Ci jak ja czyszczę gniazda w starszych komputerach.

 

Biorę zwykły pędzelek (płaski malarki, w miarę mały), moczę jego końcówkę w spiryt, a potem czyszczę gniazda, tak aby jak najwięcej mokrych włosków wlazło tam gdzie styki.

Bardzo często nie tylko kurz jest przyczyną, ale też osadzanie się zanieczyszczeń z powietrza.

 

Czy padł Dual Channel ? Raczej bez znaczenia, bo to tylko tryb adresowania. Wtedy by na single też robiło sceny.

Czyściłem pędzlem na sucho.

Spirytusikiem nie próbowałem, zaraz poszukam po szafkach :wink: i zobaczymy czy to coś zmieni.

Jak mam 2 kości w gnieździe 2 i 4 to problem nie występuje więc obstawiam MB ale wolę zapytać bo może ktoś się z takim tematem spotkał.

Bo co tu może się jeszcze wysypać ?

 

Reset biosu do fabrycznych, no czasem biosowi odbija i przynosi to efekt. (pewno robiłeś)

W dramatycznym scenariuszu zdechł kontroler pamięci, ale tu trzeba by wsadzić inne i testować.

 

Choć nie zdziwiłoby by mnie gdyby problemy powodało inne urządzenie, bo miałem już pacjenta u którego bosd robł przełamany kabel od myszy.

 

To że nie zapisałeś numerka błedu nie szkodzi, można przez odpowiedni program oglądać:

http://forum.dobreprogramy.pl/szukanie-przyczyny-bsod-a-za-pomoc%C4%85-bluescreenview-t313445/

 

Warto by też sprawdzić czy wystąpią problemy pod jakimś systemem Live aby wykluczyć zdechnięcie tego co masz.

To mam zaznaczone na czerwono:

 

ndis.sys ndis.sys+6ff9 fffff88001409000 fffff880014fb000 0x000f2000 0x5034f6b2 2012-08-22 17:11:46 System operacyjny Microsoft® Windows® Sterownik NDIS 6.20 6.1.7600.16385 (win7_rtm.090713-1255)

Microsoft Corporation

 

 

ntoskrnl.exe ntoskrnl.exe+71fe9 fffff80002c58000 fffff80003240000 0x005e8000 0x5507a73c 2015-03-17 06:02:04 Microsoft® Windows® Operating System NT Kernel & System 6.1.7601.18798 (win7sp1_gdr.150316-1654) Microsoft Corporation C:\Windows\system32\ntoskrnl.exe

 

 

Problem rozwiązany.

 

Jedna z Kości Ramu jest uszkodzona.

MemTest Windowsowy nie mógł tego wyłapać, ale MemTest86+ już pokazał błąd no i oczywiście zwiecha podczas testu.

W tej chwili działam na 3 kościach i niby jest ok.

 

Dzięki za pomysły i pomoc.

LOL tego bym się nie spodziewał.

Przyznaję się, jeden raz widziałem ten memtest z Windowsa bo przyzwyczaiłem się do tego co jest dawany w Hiren’s BootCD.

MemTest z windowsa to jakieś badziewie… Też miałem problemy z bsodami. Okazało się że z 300 błędów miała jedną kość RAM ale odkryłem to dopiero podczas testu memtest 86 a nie windowsa…

Będzie nauka na przyszłość dla innych :slight_smile: