Zwolnienie pracy, użycie procesor, bluescreeny (logi FRST)

Witam, posiadam laptopa Acer Nitro 5 od jakiś dwóch lat. Używanie sporadycznie do niewymagających zbytnio gier Tibia i League of Legends oraz do programów na studia. Od nowości temperatury były bardzo wysokie w „Nitro Sense” procesor i GPU podchodziły po 90-93 stopnieC. (czytałem i niby taki ich urok.) Niedawno podczas grania zaczęły wyskakiwać bluescreeny i poczułem spadki FPS. Bluescreeny odnośnie memory management. Raz się pojawiały, potem tydzień spokoju i znowu. Oddałem laptopa do serwisu na wymianę pasty i czyszczenie. Temperatury spadły nawet podczas grania itd. do 60-70 stopni. Teraz zazwyczaj po 70-75. ( 2-3 tyg po czyszczeniu i wymianie pasty). Na drugi dzień po czyszczeniu 10 krotnie pod rząd bluescreeny gdy tylko odpaliłem grę. Memory i różne błędy odnośnie memory. Potem znowu xxx czasu spokoju. W międzyczasie zauważyłem w menadżerze zadań że często procesor mam wykorzystany po 100%. W LoL zamiast jak zawsze po 200-230fps mam po 100-150. Czuć spadek i klatkowanie lekkie zmulenie.

Komputer przesaknowany malware antybytes po 8-9h skanowania były jakieś 3 „błędy” z „PCRepair”. Po usunięciu tydzień spokoju - myślałem że pomogło. Teraz znowu wyskakują bluescreeny co jakiś czas i mam wrażenie zamulenia komputera + użycie procesora często po 100%.
Są dni, że bez problemu całymi dniami pod maksymalnym obciążeniem nie ma problemu, a są dni że cały czas zamulony.

EDIT: dzisiaj było więcej tych bluescreen. Aktualizacje wszystkie mam najnowsze wg. windows update.

kody błędów to „memory maganement” oraz „irql not less or equal”

W załącznikach logi FRSTFRST.txt (51,6 KB)
Addition.txt (149,7 KB)
Shortcut.txt (89,9 KB)

1 polubienie

Patrząc na Addition i w nim na kody bsodów 0xbe i 0x1a to z reguły przyczyną jest jakis sterownik systemowy lub pamięć
Masz tez problem z Defenderem.
Poproś @iJuliusz lub @ThetaETX by ci przejrzeli logi. Jest tam troche bałaganu.
Dodatkowo będąc na twoim miejscu w wierszu poleceń(administrator) uzyłbym nastepujacych poleceń

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

a potem

sfc /scannow

Oprócz tego przetestował bym pamięć np. Memtest

Zaraz sprawdzę polecenia które podałeś. Poprosić na pw ? czy oznaczeni zajrzą tutaj? Jeśli tak to bym prosił @iJuliusz @ThetaETX . Z góry bardzo dziękuje.

Dzisiaj rano był blue co chwilę nawet gdy laptop zostawał włączony bez żadnych aplikacji w tle. Postanowiłem ogarnąć temat sterowników i pobrałem z internetu polecany program „3DPChip”. Który służy do weryfikacji i aktualizacji sterowników. Była aktualizacja płyty głównej, sterowników realtek oraz od karty graficznej Intela. Póki co nic nie wyskakuje ale to może być tylko chwilowe i będzie „kolejny atak”.

@Yakii Co rozumieć przez problem z defenderem? Dużo osób poleca że w Window10 on wystarczy. Może problem jest z powodu zainstalowanego traiala MalwareAntybtyes.

EDIT: przy pierwszej próbie DISM… w połowie bluescreen attempted memory management. Potem poszło jedno i drugie.

Zainstalowałeś aktualne sterowniki do chipsetu oraz kontrolera dysku?
(ze strony acer)
W laptopach najlepiej jest używać aplikacji producenta do aktualizacji/instalacji sterowników.
Z dedykowanych aplikacji ( np. 3DPChip) nie mogę polecić gdyż mogą zainstalować stare lub uszkodzone lub nie przydatne dla Twojego komputera sterowniki.

Tak już sporo wcześniej miałem zainstalowane od producenta, windows update itd. Myślałem , że może z tego programu coś pomoże ale dalej blue są.

Mem test wykonałem tylko 1 część są następujące błędy:

Czy to jednoznaczne aby wymienić pamięć ram na nową?

Kusi mnie jeszcze przywracanie systemu ale szkoda mi tych wszystkich programów, aplikacji i danych z laptopa. Jeśli to byłby ram to obyłoby się bez formatu.

Jeśli masz gwarancję wyślij do naprawy wraz ze zdjęciem z MemTest (jako opis usterki)
Prawdopodobnie serwis podczas czyszczenia uszkodził pamięć… (wyładowanie ESD)

Chyba nie mam gwarancji (mam go niecałe 2 lata) i miał czyszczone wnętrze + wymianę pasty w nieautoryzowanym punkcie, zresztą nie mogę tyle czasu być bez laptopa, a to się przeciągnie w czasie.

Memtest może sugerować wadliwe kości ramu? Czy to loteria?

O ile się nic nie zmieniło, to nie sugeruje uszkodzonych modułów.
Jeśli masz 2 kości pamięci to każdą oddzielnie przetestuj.
Możesz też spróbować zamienić te moduły miejscami.
Może to coś zmienić (ECC)

Masz 2 lata rękojmi.

Pamięć umyj alkoholem, sprawdź oba moduły osobno. Jeśli problem występuje na jednym z nich to zgłoś sprawę na serwis, istnieje spora szansa, że po prostu przyślą RAM, ewentualnie stary każą odesłać. Nie zaszkodzi spróbować.

Może też być tak, że osobno kości działać będą OK.

Ale co jak mu rękojmia wygasa dzisiaj i nie zdąży podjechać do „sklepu”.

Zapisuje najważniejsze pliki na pendrive i zresetuje do ustawień fabrycznych windowsa. Jeśli to nie pomoże to jutro oddaje do serwisu, bo ostawiam kłopoty z RAM/Sterownikami.

Mówi, że uszkodzona jest pamięć. Ile masz pamięci RAM w tym komputerze?
Tak jak inni pisali, jeśli masz więcej, niż jedną kość pamięci RAM, to jedną wyjmij i przetestuj pozostałą. Potem drugą. Będziesz wiedział, która kość jest uszkodzona.
A co dalej z tym zrobisz, to już inna bajka. Możesz kupić nową, możesz działać na jednej, możesz zgłosić na rękojmię, ale to już twój wybór.

W dzienniku zdarzeń jest wpis o problemie z aktualizacja.
Kod błędu: 0x80072ee7
Ale moze to tylko jednostkowy wybryk.
RestoreHealth ściagnał pliki systemowe z serwerów prawidłowo, sfc tez nie wykazało błedów.
Wynika z tego (patrzac na screena) ze to problem z pamiecią

1 polubienie

Świetny pomysł, to tak jakby ci koło w aucie odpadało, a ty byś poszedł z nim na myjnie, że może po umyciu się samo wymieni.

Masz problem z obsługą pamięci, to jest problem Ramu, PŁYTY, itp. a nie systemu. Będą ciągle dziać się jakieś problemy.

@wasabi1084 Wiem, że to głupie ale format i tak był „potrzebny” tylko zawsze odwlekam, a ze sterownikami na pewno miałem też namieszane.

NAJWAŻNIEJSZE:
Wcześniejszy memtest z dwoma kościami pokazał błędy jak wyżej. Rozebrałem obudowę i wyjąłem jedną kość. Test wyszedł prawidłowo. W miejsce tej kości co wyszło prawidłowo włożyłem wyjętą kość i po 10 min zaczęły sypać się errory ponad 30. Testu nie kończyłem.
Obstawiam uwaloną kość.
Lepiej obie wymienić czy tylko jedną uszkodzoną? Jeśli jedną to szukać takiej samej firmy o tych samych parametrach czy jak do tego podejść? Nie znam się zbytnio na komputerach.

Moja obecnsa to Sk Hynix 8GB 1Rx8 PC4 - 2666V - SA1- 11 HMA81GS6JJR8N - VK NO AD 1924

Wymień uszkodzoną. Powinna byc o tych samych parametrach. Najlepiej ta sama.
P.S.

Tego nie wiesz.
Nastepnym razem (oby nie było) sprawdź komputer poprzez tzw. LiveCD linux
W miarę dobrze się dowiesz czy problem leży po stronie sprzętu czy systemu.
Piszę „w miarę” bo przy grach, linux i jego sterowniki róznie działaja.
No ale przy Live tego raczej nikt nie sprawdza.

Alt się chyba popsuł.

@krystian3w alt?

po 9 dam znać gdy skoczę do sklepu po kości.

Tak, ale reinstalacje robi się wyłącznie, gdy hardware jest ok. Jak chcesz reinstalować to tylko z 1 kością RAM, bo jeśli zrobisz to z uszkodzoną to część plików może być potem również uszkodzona.

@wasabi1084 Reinstallowałem na jednej kości ( tej działającej) . Dzisiaj pobiegałem po sklepach ale media markt , media expert , komputronik — nigdzie nie ma od ręki pamięci RAM do moich parametrów ( zamówiona będzie na wtorek) . Póki co gram na jednej 8gb która była ok i jest wporządku. Brak blue . Temperaturki trochę skaczą pod 78 stopni i widziałem parę artefaktów.