Zwrot towaru w ciągu 10 dni - nieużywalność towaru


(retroshark) #1

Witam.

Zamierzam skorzystać ze zwrotu w ciągu 10 dni dla kupujących towar poza sklepem. Będę zwracał telefon komórkowy. Przeczytałem w Dzienniku Ustaw, tylko nie mogę znaleźć pod jakim artykułem, że stan produktu ma wskazywać na nieużywany.

Czy mógłby mi ktoś tak bardziej rozjaśnić ten punkt?


(Marcin Grelik) #2

Zobacz http://prawa-konsumenta.wieszjak.pl/kon … waru.html#


(system) #3

Towar pełnowartościowy można zwrócić, odstępując od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub przez internet, telefon, sprzedaż wysyłkowa (na odległość). W przypadku gdy konsument zawiera umowę w powyższy sposób, skutkiem której jest nabycie własności rzeczy ruchomej to posiada on uprawnienia do odstąpienia od tak zawartej umowy w terminie 10 dni od jej zawarcia (poza lokalem przedsiębiorstwa), bądź dostarczenia (zakupy na odległość) bez podawania jakiejkolwiek przyczyny.

Zwracam jednak uwagę, że towar musi być " pełnowartościowy", a więc nie nosić śladów używania. Nie ma tu mowy, że nie może być używany! Może, byle używanie nie pozostawiło “śladów”. Chodzi o “ślady”, np., jakieś rysy, zadrapania, zmatowienia, brud itp. Niektórzy sprzedawcy żądają oryginalnego opakowania podczas zwrotu, ale przepis nic na ten temat nie mówi.


(retroshark) #4

Dziękuje za odpowiedzi :slight_smile: Mam właśnie taki problem, że na oryginalnej folii producenta na ekranie są dwie ryski, które dopiero widać pod światłem. Telefonu ani nie wkładałem do kieszeni, ani nigdzie, leżał w mojej dłoni, a później w pudełku, więc nie wiem jak one się tam znalazły. Czyli de facto nie mam szans na zwrot :expressionless: ?

A jeszcze taka rzecz. Czy sprzedawca może wystawić taki towar jako nowy?


(system) #5

No, nie zaklinaj! Może jednak tak.

Tak, oczywiście! Właśnie dlatego, że jest to nadal towar “pełnowartościowy”, bez cech używania.


(retroshark) #6

Dziękuje za informacje :slight_smile: . Możliwe, że jednak nie będzie potrzeby zwracania telefonu, bo zaczyna mi coraz bardziej przypadać do gustu :slight_smile:

W sumie to ciekawe, że w myśl prawa możemy za koszt przesyłki w obie strony testować urządzenia i teoretycznie nic nam nie mogą zrobić.

Pozdrawiam


(system) #7

Oczywiście! Byle nie zastawić śladów. Idea tego rozwiązania właśnie na tym polegała, żeby nabywca mógł zaakceptować lub odrzucić towar, którego wcześniej nie widział, bo właśnie nabył go zdalnie.