Żyrandol z wiatrakiem. Problem

Otóż, problem polega na tym, że niezależnie od tego jak podłączę ten żyrandol, to działa tylko wiatrak. Żarówki nie świecą. Co z tym zrobić?

Podłączyć jak należy przewody w kostce, a jak :arrow: wróżek na razie na forum brakuje (z żyrandolem powinieneś dostać schemat połączeń).

Nie dostałem, bo to jest żyrandol, który przywiozłem z Niemiec. Sprawdzałem wszystko wewnątrz zyrandola i jest jak powinno być. Jednak problem sie pojawia po podłaczeniu go na właściwym miejscu. Nie ścieci, ale wiatrak działa.

Nie potrzebuję wróżki, tylko dobrej rady.

Sam musisz dojść które przewody są od czego, (omomierz, probówka) i prawidłowo spiąć, nikt ci tego na odległość nie wytłumaczy. Tym bardziej że bez schematu jest to metoda prób i błędów.

Dobre rady zawsze w cenie… :lol:

Chyba jednak wróżka Ci potrzebna, bo nie raczyłeś kompletnie nic powiedzieć!

-ani jak się nazywa ten żyrandol …o ile jakąś nazwe ma

-ani jak jest zbudowany, ilu żarówkowy

-ani jak wygląda podłączenie, ile kabli na kostce i jakiego koloru

etc.

Mamy zgadywać?

Także kable są trzy: czerwony, brązowy i niebieski, jeden pięcioramienny wiatrak, a żarówki cztery: pierwsza, druga, trzecia i czwarta.

Włacznik mam podwójny i też są w nim trzy kable: jeden czarny, jeden niebieski i jeden żółto-zielony.

Żyrandol nie ma nazwy, jest tylko napisane, że wyprodukowano w Niemczech.

Zółtozielony podpinasz do zera, czarny i i niebieski to przewody fazowe.

BTW może wyłącznik w żyrandolu jest popsuty ??

Spróbuj go spiąc “na krótko”.

Doszedłem do pewnych wniosków. Włacznik jest podłaczony prawidłowo, więc nim nie będziemy sobie zaprzątać głów.

Co do zyrandola, najpierw podłączyłem kable tak jak myślałem, że będzie dobrze, czyli: niebieski do niebieskiego, brązowy do czarnego, a czerwony do żółto-zielonego. Jednak w ten sposób działa tylko wiatrak.

Więc wymyśliłem, że podłączę inaczej: niebieski do niebieskiego, czerwony i brązowy do czarnego, a żółto-zielony zostaje wolny. W ten sposób żarówki i wiatrak włączają się razem. Ale we właczniku działa tylko jeden przełącznik, drugi nie działa. W sumie chciałbym, aby jeden przełacznik włączał tylko wiatrak, a drugi tylko żarówki, tak niestety nie jest.

a włącznik na scianie sprawny?? podepnij czarny i niebieski odwrotnie, powinno teraz się włączyć samo światło

Włącznik sprawny. zaraz wypróbuję Twoją propozycję.

u mnie przy żyrandolu jest przełącznik prędkości obrotów,

włącznik świaeł /niezależnie od tego na ścianie/

oraz przełącznik obrotów

…może też masz włącznik światła niezależnie od tego na ścianie…

Mam tylko stopniowy przełacznik obrotów w żyrandolu.

moze zarowki spalone podlaczasz? ;x ;d

żółtozielony to przewód ochronny! !!

Kolego mylisz pojęcia, nie rozróżniasz sposobu zasilania punktów świetlnych i gniazd elektrycznych.

Owszem w przypadku gniazd jak masz trzy przewody to żółtozielony jest przewodem ochronnym a dwa pozostałe to zero i faza.

Przy zasilaniu punktów świetlnych jak masz trzy przewody to masz jedną faze rozdzieolną na dwa przewody w wyłączniku i przewód zerowy. W punktach świetlnych nie ma przewodu ochronnego.