Żywotność dysków twardych?

piszę w dziale serwery, bo problem jest serwerowy.

Mam kilka pytań w kontekście użycia dysków twardych, może ktoś ma opinie i odpowiedzi :

  1. czy SSD generalnie sa bardziej zywotne od HDD?

mam taki pomysl zeby SSD pracowal pod system, a HDD byly tylko i wylacznie do gromadzenia danych - czy to dobry pomysł?

  1. czy jak na dysku nic się nie dzieje (żaden zapis/odczyt), ale pracuje na nim system (np. Linux) to “dysk jest używany” ?

Serwer stawiasz na komponentach serwerowych, czy robisz serwer z PC? Będziesz miał jakąś macierz? Dysków nie usypiaj, ani nie wyłączaj, bo to tylko szkodzi, lepiej niech sobie pracuje, dysk nie potrzebuje odpoczynku.

narazie opcja 2. nie tyle że “stawiam”, ale to już jest.

bez RAID, a później się zobaczy.

no wlasnie kazda opinia o dyskach jest na wagę złota

operacje start/stop negatywnie wpływają na dysk

pamięć ludzka jest zawodna ale jak dobrze pamiętam to temperatura nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza

należy monitorować SMART dysku co ostrzega wcześniej przed możliwą awarią

według minie to dysk HDD jest bardziej żywotny od SSD ale SSD jest szybki i przydaje się to tam gdzie jest potrzebna taka wydajność czyli na system na przykład

napisaliscie, ze nie wyłączać, ale dopytam jeszcze w  tym kontekście:

No to właśnie na logikę źle myślisz. Dyski tak szybko się nie zużywają, więc mogą pracować non-stop. SSD są żywotne i są mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Macierzy jednak nie stawiałbym na SSD, no chyba że Cię na to stać.

Mam w firmie serwer, który może tylko na SSD pracować ze względu na wielkość bazy danych - powyżej 15GB - tutaj HDD wymięka. Dysk pracując non stop wytrzymał prawie 3 lata - screen w załączniku. Zazwyczaj nie ma ma potrzeby wcale stosować SSD, zwykły SAS czy nawet SATA wystarczy w zupełności jeśli serwer jest kontrolerem domeny, serwerem plików, DNS czy bazą danych. Wrócę jeszcze do tego dysku ze screena… na którym wysypała się tablica partycji, wymieniłem go na nowy, zabrałem do domu, wrzuciłem go do Della 755 w domu i pracuje dalej - już miesiąc i żadnych problemów nie zauważyłem.

dziękuję wszystkim za odp i opinie