Żywotność obecnych wież

Witam!

Sprawiłem sobie wieżę Sony MHC-EX600. W związku z tym mam do Was pytanie, czy ta wieża przeżyje chociaż 8 lat? Czy za niecałe 5 będę musiał szukać kolejnej? Z góry dzięki za odpowiedzi :).

Pytanie w stylu czy w przyszłym roku w grudniu będzie pół metra śniegu.

To jest elektronika, tu czas nie stoi w miejscu, nawet jak przeżyje to może być kompletnie nieprzydatna ze względu na zmianę standardów (np cyfrowe radio), rodzaju stosowanych nośników itp.

Nie wymagaj od sprzętu za 500 zł wiekowości, bo to z reguły tania chińszczyzna tyle że z nazwą Sony …

Dzięki za odpowiedź :). Widzę, że na żywot rzędu 8-iu lat nie mam co liczyć…

Naprawdę trudno powiedzieć. Najszybciej starzeją się kondensatory elektrolityczne, przez co pogarszają się parametry, ale i 20 letni sprzęt potrafi działać.

Nieco dłużej starzeją się półprzewodniki - w elektronice domowej są w plastikowych obudowach, a plastik chłonie wilgoć, ale to i tak minimum kilkanaście lat pracy, jeśli to nie są mikroprocesory o wysokiej skali integracji (tutaj dochodzi jeszcze przenikanie atomów, słowo wyleciało mi z głowy)

Czyli jeśli piorun nie trafi, to parametry będą stopniowo się pogarszać, aż coś się popsuje. Najszybciej psują się elementy półprzewodnikowe zasilacza, bo przenoszą duże moce. Ale też takie pojedyncze elementy można łatwo wymieniać.

Przy odrobinie szczęścia 8 lat podziała, albo i dłużej, a jak coś nawali, łatwo będzie zreperować.

Co do standardów, to te tak szybko się nie zmieniają, więc urządzenie nie będzie przestarzałe.

Wchodzi radio cyfrowe DAB, ale na razie nie ma planów zastąpienia tradycyjnej radiofonii FM, tym bardziej, że działa to na innych częstotliwościach. Radioodbiorniki są bardzo tanie (od kilku zł), powszechnie dostępne, cyfryzacja znacznie by to podrożyła (telewizor jest droższy od radia, liczba kanałów ograniczona, dlatego opłacało się wprowadzać DVB).

Nie wiem, co jeszcze ta wieża odtwarza, nie sprawdzałem specyfikacji. Ale standard płyt CD-Audio jest praktycznie wieczny, nie ma w planach jego zastąpienia przez inny nośnik, bo to by nic nie dało. Były plany wprowadzenia DVD-Audio, ale praktycznie nie zdobyło to żadnej popularności, poza wąskim gronem słuchaczy muzyki klasycznej. Pojemność Blu-Ray jest zbyt duża na muzykę, nie będzie już innych płyt.

Pojawia się cyfrowa dystrybucja muzyki przez internet (i piractwo), ale skompresowane pliki tracą na jakości wobec CD. Standard MP3 jest wieczny, choć ma najgorszą jakość dźwięku, jest jeszcze WMA i AAC, te z kolei wycisnęły już wszelkie możliwości kompresji i nie pojawią się nowe metody kodowania. Jest też kilka mało popularnych standardów, lecz nowe już się nie pojawiają, bo nie ma takiej potrzeby.

Gniazdko mini-jack jest wieczne, nie zostanie niczym zastąpione.

Coraz więcej urządzeń korzysta z bezprzewodowych słuchawek Bluetooth, ale ten standard jest kompatybilny wstecz do wersji 1.1.

I tak mnie więcej wygląda przyszłość. Nie należy się spodziewać w tym zakresie rewolucji.

Moja miniwieża od LG trzyma już… no z dobre 6-7 lat, przycisk Power szwankuje trochę i płyt nie czyta (pewnie trzeba by przeczyścić). Martwiłbym się, ale wszystko zmienia fakt, że radyjko stało podczas remontu mieszkania (jakieś kucie tynków, szlifowanie itp) się pewnie zakurzyło solidnie :smiley:

Obecnie nie wiem jak to wygląda, mam wrażenie że wszystko robi się mnie solidne, a jeśli się chce coś solidnego trzeba płacić - ale i tak nie ma 100% pewności, że nic się nie stanie :stuck_out_tongue: