Żywotność płyt CD i DVD

Czy płyty CD i DVD mają czas żywotności. Czy to co zapisałem na nich dziś odczytam za 20 czy 40 lat? Czy to zależy od jakości płyty i sposobu “wypalania”?

Zależy od jakości płyty. Te z “wyższej półki” mają żywotność obliczoną na 100 lat. Ta taniocha rodem z Tesco wystarcza na jakieś 2 lata

żywotność płyt to jedno, ale czy będą kiedyś urządzenia wstanie to odczytać. 40 lat w takim tempie to wątpię, że bez profesjonalisty coś się da zrobić

Chyba w marzeniach :P, zresztą na czym za 100 lat odczytasz te płyty ??

Żywotność płyt w zależności od sposobu korzystania z nich, według prasy komputerowej szacowana jest na 8 do 10 lat.

A czynników wpływających na jego skrócenie jest bardzo wiele. Warto poczytać:

[http://www.gmrecords.pl/allnews/newslet … optycznych](http://www.gmrecords.pl/allnews/newsletter/news/by_dlugo_sluzyly __ochrona konserwacja_i_zabezpieczanie_nosnikow_optycznych)

A te 100 lat podawane przez producentów to chwyt marketingowy.

Zamiast silić się na sarkazm poczytaj sobie http://www.verbatim.net.pl/pl_16/articl … _1120.html

Dla Twojej informacji. Mam w domu 15letnie dyskietki Verbatima, które bez żadnego problemu dzisiaj odczytuję a dyskietki są o wiele bardziej narażone na czynniki zewnętrzne niż płyty DVD

Nie tego dotyczy wątek. Proponuję trzymać się tematu a nie pleść co ślina na język przyniesie

Której prasy mianowicie?

Zalezy jak przechowujesz i dbasz o nosnik.

Ja mam płyty typu no-name nagrane 5-6 lat temu które działają i utraty danych nie zauważyełm i płytkę varbatim nagraną 9 lat temu która niestety straciła dane. Szkoda bo miałem tam nagrany unikatowy koncert - nie do zdobycia… Dużo chyba zależy od tego jak często używasz nośnika, sposobu przechowywania itp.

Na CDR info najlepszym portalu w sieci dotyczącym technologii nagrywania na nośnikach optycznych właśnie Verbatimy niby jako firmowe płyty budzą najwięcej kontrowersji.

Od nas wymagasz trzymania się tematu a sam piszesz:

pomimo tego że wątek dotyczy nośników optycznych a nie magnetycznych.

:? :? :?

lepiej zapisuj na Blu-rayu albo na HD-DVD jeśli chcesz jakoś odczytać (właściwie to ktoś inny) ten nośnik

To chyba nie najlepszy przykład, za 10 lat czytniki CD/DVD dalej będą (taj jak do dzisiaj spotykamy stacje dyskietek “miękkich”) ale ten HD-DVD to tylko w muzeum :slight_smile:

ale technika idzie tak szybko że nie da się jej z całą pewnością przewidzieć

co do miękkich dyskietek(5,25’) to jeszcze je mam ale nie mam takiego napędu dyskietek i nawet na allegro nie ma

chyba lepiej uzywac do kopii zapasowych dyskow usb ; )

Przecież jest pełno płyt Audio-CD wypalonych 25 lat temu i działających do dziś bez problemów. Sam mam takie i czyta je zarówno odtwarzacz w wieży HI-FI jak i komputer. Oczywiście są czyste i nieporysowane.

Pleciesz, to nie są płyty wypalane tylko tłoczone, które są o wiele trwalsze :stuck_out_tongue:

Też prawda ^^

… w sumie to napisy na ścianach w Egipcie mają 4 tyś lat :wink: i jakoś udało się je odczytać a teraz co 5-10 lat mamy problem z tym :expressionless: masakra :expressionless:

to już lepiej dysk HDD dokupić i co 5 lata przegrywać :wink: ale i te ostatnio odchodzą do lamusa :smiley:

Jakim kosztem finansowym i jakim nakładem czasu ??

Nie ma niezawodnego ogólnodostępnego nośnika pamięci, nawet pamięć typu flash ma ograniczoną czasowo żywotność.

cóż dziś trwałe i utrwalanie też kosztuje :expressionless: albo odzysk z uszkodzonych dysków HDD albo flasz…