Thunderbird - usuwanie wiadomości z serwera

Witam!

Czy jest możliwość usuwania wiadomości z serwera poczty w programie Mozilla Thunderbird?

Chodzi mi dokładnie o to, aby Thunderbird usuwał jedynie te wiadomości, które zaznaczę/wybiorę, a nie wszystkie, które dam do kosza w programie.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam, Ziem!

Pobaw się ustawieniem Thunderbirda narzędzia>konfiguracja kont> konfiguracja serwera - może ustawienie opcji zadowoli cię jeśli chodzi o kasowanie maili np. z opóźnieniem

ehlo.a.

zmień protokół poczty na IMAP - jeśli twój serwer poczty na to pozwala. Tam masz dużo większe możliwości zarządzania swoimi widomościami.

pzod.r

Dziwne, nie dziwne…

Po prostu, chcę żeby na serwerze były wszystkie wiadomości (bez tych zbędnych - które chcę wywalać na bieżąco), a w kliencie tylko te które potrzebuje, a nie cały zestaw email z paru lat. Nie chcę wchodzić na wszystkie poczty, żeby wywalać niepotrzebne emaile, chcę to robić spod klienta.

Z tym IMAPi spróbuję coś pokombinować .

Ok, ale czy będę miał możliwość: usuwać wiadomości tylko w kliencie oraz w kliencie i na serwerze?

Dzięki za informacje :).

Witam,

mam odwrotny problem. Zainstalowałam thuderbird i założyłam konta na kilka adresów z różnych portali. Dowiedziałam się, że usuwanie wiadomości z programu nie powoduje usunięcia ich z serwera. U mnie okazało się inaczej w przypadku adresu na onet i na wp. Wiadomości się skasowały. Jestem zdziwiona, gdyż korzystam z protokołu pop3 (na obu pocztach).

Moje pytanie: Jak to możliwe, że program ingeruje w zawartość serwera??

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam, A.

Witam,

POP3 jest właśnie taki, że jeżeli ściągniemy wiadomość z serwera (odbierzemy pocztę) to jest ona kasowana z serwera chyba, że w opcjach programu pocztowego ustawimy inaczej.*

Co innego w przypadku IMAP , korzystając z którego ma miejsce synchronizacja zawartości folderów w programie pocztowym ( Odebrane, Wysłane, Kopie robocze ) z zawartością konta na serwerze. Widać to po wejściu na pocztę poprzez interfejs WWW (tzw. webmail). W praktyce wygląda to tak, że korzystając z Thunderbirda, Microsoft Outlook albo z innego programu do obsługi poczty elektronicznej, wysyłamy wiadomość. Jest ona zapisywana do folderu Wysłane w tym programie oraz na serwerze. I odwrotnie. Czyli przykładowo korzystamy z poczty poprzez interfejs WWW. Wysyłamy e-mail, jest ona w folderze Wysłane na serwerze, co widać w interfejsie WWW. Uruchamiamy program pocztowy, przechodzimy do folderu Wysłane i tamta wiadomość dostępna jest również tutaj.

* - w przypadku POP3 , Mozilla Thunderbird 9 oferuje następujące funkcje:

thunderbirdpozostawwiad.th.png

Uploaded with ImageShack.us

Dla porównania, oto zrzut ekranu z Microsoft Office Outlook 2010 :

officeoutlookpozostawwi.th.png

Uploaded with ImageShack.us

Na uwagę zasługuje pewna opcja. Mianowicie " pozostaw kopię wiadomości na serwerze" - wiadomość trafia do nas, odbieramy ją w programie pocztowym, a mimo to, ta wiadomość jest dostępna cały czas na serwerze (nie jest kasowana z niego), dlatego można uzyskać do niej dostęp po wejściu na swoje konto pocztowe poprzez interfejs WWW (tzw. webmail). Oprócz tego, opcja: “przez: [liczba] dni” pozwala skonfigurować opcję pozostawiania wiadomości na serwerze, ale nie na zawsze, ale przez określoną ilość dni. Podobnie: " dopóki wiadomość nie zostanie usunięta". Wówczas pobieramy wiadomości (odbieramy pocztę) i ona jest dostępna w programie pocztowym, jak i na serwerze, ale tylko do czasu kiedy w programie pocztowym nie wybierzemy opcji usunięcia konkretnej wiadomości.

Jedynym kontem, które oferuje IMAP i jest mi znane (dlatego być może ktoś inny będzie w stanie polecić coś jeszcze) jest Google Mail (gmail): https://mail.google.com/

Pozdrawiam serdecznie.

Dziękuję za odpowiedź. Jednak z tego, co sprawdzałam, mam zaznaczoną tylko opcję Pozostaw kopię na serwerze. Takiej kopii nie ma. Dla porównania, na interia.pl wiadomości skasowane w thunderbird trafiły do kosza, a na gmailu zostały wszystkie w folderze Odebrane. Napisałam już do onet i do wp, czekam na odpowiedź…

Może pobrała Pani wiadomości, zanim ta opcja była zaznaczona, albo nie była zaznaczona w ustawieniach konkretnego konta? Dla każdego konta trzeba osobno skonfigurować opcje takie jak pozostawianie kopii na serwerze.

W każdym razie, życzę powodzenia, bo możliwe, że serwisy posiadają kopie zapasowe poczty użytkowników. Miłego wieczoru.