Tworzenie Gry Przeglądarkowej/Języki programowania/

Witam!

Jestem nowy na forum, więc chciał bym się na początek przywitać - Witam! :smiley:

A teraz do rzeczy.

Wpadłem na pomysł utworzenia gry internetowej.

Wymyśliłem fabułę, która jest jeszcze nie “ruszona” na rynku (nie tylko polskim) i może się okazać chwytliwa dla dużej liczby ludzi.

W moim pomyśle jest to gra przeglądarkowa (coś jak plemiona), ale w ostateczności można ją zrobić jako aplikację na facebook-a.

Tylko jest jeden, a zarazem największy problem. NIE UMIEM PROGRAMOWAĆ, i wiem że bez tego ani rusz !

Dlatego postanowiłem się was zapytać droga społecznościo dobrych programów, od nauki jakiego języka zacząć, aby zrobić silnik takiej gry?

P.S. Jeżeli ktoś ma takie umiejętności i jest chętny do współpracy - PW do mnie.

Html to podstawa. Do tego przyda się javascript i może Flash (zależy co to ma być za gra). Co do strony serwerowej, to zdania pewnie będą podzielone, ale najprościej chyba PHP (raczej z jakimś frameworkiem w stylu CakePHP).

Lepiej jednak będzie chyba znaleźć kogoś do współpracy, bo nauczenie się tego samemu bez żadnych podstaw trochę zajmie…

Mam 14 lat więc mam dużo czasu, a czego się teraz nauczę tego mi nikt nie zabierze.

P.S. To od czego zacząć :?:

P.S.2 prosił bym o linki/tytuły publikacji pomagające matołom w nauczeniu się danego języka :smiley:

google.pl - na tej stronie znajdziesz wszystko. Zacznij od wpisania ‘kurs html’ i ‘kurs php’. Chyba że chcesz stworzyć gierkę z większym nakładem finansowym, wtedy zainteresuj się Javą EE/ASP.NET.

kurshtml.boo.pl - “repozytorium” opisów znaczników HTML4 i CSS2

PHP radocha z programowania <- ja zaczynałem od tego. Najlepiej zacznij sobie od http://www.kurshtml.edu.pl. Potem ta książka, jakiś kurs js, jquery, ajaxa. Wszystko zależy jak chcesz to mieć wykonane. Gra przeglądarkowa to lipa, raczej zainteresuj się c++, czy c#. Ale to twój wybór ;]

Co do aplikacji fb wszystko przemija, jak kiedyś nk ludzie mieli sobie acc wszystko ładnie zleciały się trole i padło. Taką samą drogę przechodzi fb, z tym że on miał początkowo większą popularność i utrzyma się trochę dłużej ;]

Ja się html i css nauczyłem z http://kurshtml.boo.pl, który gorąco polecam, a PHP z http://pl.wikibooks.org/wiki/Php. Teoretycznie do prostej gry powinno to starczyć :). Zacznij od html.

Dziękuję za pomoc. Ale jak ktoś zainteresowany to piszcie na pw/skype: matelord

A ja polecam zainteresować się klonami popularnych gier - możesz podpatrzeć co jak zrobić, ale najpierw musisz przejść kilka kursów o programowaniu żeby w ogóle coś zakapować z tego kodu.

P.S.

Zauważyłem, że coraz więcej młodych ludzi interesuję się programowaniem. Ja zacząłem w szóstej klasie od html-a (teraz jestem w 3 gim).

Teraz programowanie to podstawa bo najlepsza praca jest teraz dostępna w sektorze IT itp. Jako iż myślę o swojej przyszłości wolę się teraz czegoś nauczyć niż potem wykładać chemię w biedronce.

To że się interesują nie znaczy, że w tym zajdą gdziekolwiek :stuck_out_tongue:

Samo podejście od czego zacząć etc dyskwalifikuje ich jako programistów, chyba że na zasadzie postów na forum o każdą funkcje której potrzebują ;]

Przepraszam, ale nie zrozumiałem twojej wypowiedzi.

Napisałem “od czego zacząć?” ponieważ od czegoś trzeba przecież zacząć.

Nie można uczyć się programowania nie umiejąc np. włączyć komputera, więc trzeba zacząć od tego :smiley:

Ja dałem taki przykład, umiem włączyć komputer i zrobić stronę w HTML - u

Są osoby na forum piszące post typu “chce być programistą od czego zacząć” etc. Są osoby zielone i chcą zrobić coś z niczego daje kod źle skopiowany z jakiejś witryny, ew dobrze skopiowany, ale dołożył tam coś swojego co już nie koniecznie jest dobre z zamysłem całego programu ew to jeden wielki błąd składniowy i potem pyta czemu mu nie działa. W dzisiejszych czasach nie liczy się wiedza tylko umiejętność rozumowania i poszukiwania. Na twoim miejscu przejrzał bym artykuły z wikipedii o jężykach programowania etc. A potem zdecydował czego byś się chciał nauczyć, co byłoby najlepsze by osiągnąć twój cel. Co z tego że przeleciałeś tutek jak nie wiesz jak wykorzystać to co umiesz by powstało coś nowego. W erze internetu programistów jest tylu bo rozwiązania są już gotowe. Ty musisz znać php bo to podstawa dla tworzenia stronn, ale i najprostsza podstawa do c++ (składnia podobna, ale w php nie ma definiowania zmiennych co znowu może sypać twój program, a ty nie wiesz dlaczego), chyba że masz kase na hosting do asp.net, wtedy to bym olał php.

Dzięki że mi wytłumaczyłeś :smiley:

php to taki najprostszy poziom programowania, nie ma zaawansowanych mechanizmow, wszystko jest zautomatyzowane, nawet nie ma potrzeby określać typów danych czyli niby wiesz co robisz a tak na prawdę twoja wiedza o programowaniu jest płytka, coś o tym wiem kiedy zaczynałem się po phpie uczyć javy, c++

owszem, i dlatego wystąpiła popularyzacja informatyki/programowania, co trzeci chłopak gimnazjalista idzie do technikum informatycznego, sam jestem po tej szkole i wiem że na 30 osób 27 pomyliły kierunek, ale wszystko to sprawia że informatyka przestanie być wiedzą specjalistyczną i przemieni się w coś popularnego dlatego spadną stawki a godne pieniądze będzie zarabiał tylko nerd. Taka prawda choć może wielu zaprzeczyć, ta dziedzina pracy idzie w tym kierunku a kiedy Ty będziesz szukał pracy czyli za jakieś 6 lat, np. HTML’a może już nie być… a moga powstać tak zaawansowane środowiska że ktoś kto wybierzę droge “wyklikać” a nie “napisać” - nie dość że zaoszczędzi godziny klepania kodu to jego efekt będzie o niebo lepszy.

Poza tym ja już widzę jak studenci i inni “programiści PHP” wykonują skrypty za śmieszne pieniądze, konkurencja robi się tak duża, że spadek cen jest zjawiskiem normalnym.

pain3hp , co trzeci gimnazjalista nie zostanie informatykiem na pewno. Przeciętna znajomość matematyki w Polsce jest zbyt niska, aby tak mogło się stać. Poza tym, ludzie naprawdę mają wiele ciekawszych zainteresowań. :wink:

Być może wielu ludzi idzie w kierunku informatyki, ale jeśli interesują się tym tylko dla pieniędzy, bez żadnej pasji ani zdolności to nigdy dobrej kasy nie będą zarabiać. W każdej dziedzinie najlepiej zarabiają fachowcy, tym że poza Tobą milion przeciętniaków robi to samo nie należy się przejmować. Programiści PHP w WikiMedia czy Facebooku mają lepsze stawki niż gimnazjaliści robiący sklepy internetowe.

to złap prace w facebooku lub innym popularnym serwisie, mi się wydaje że aby zarobić dużo jako programista PHP trzeba storzyć coś niekoniecznie nowego, ale WŁASNEGO.

Ja interesuje się informatyką głównie dla siebie, o tym że na moim zainteresowaniu można zarobić uświadomiłem sobie nie dawno, głównie interesuję się funkcjonowaniem systemów i grafiką gier komputerowych. Od dawna chcę się nauczyć języka programowania, próbowałem z C, C++, pascalem i javą ale chyba jestem na to za tępy, lub nie umiem znaleźć dobrego sposobu nauki :oops:

Ja? Czemu w ogóle miałbym? O co chodzi?

Pisałem raczej o realnych szansach dobrego programisty, nie skupiałem się na jednostkowych przypadkach osób, które wypadają na innowacyjny pomysł, gdy akurat jest na niego zapotrzebowanie i zostają miliarderami.

Może to po prostu brak dobrej książki?

Większość gimnazjalistów idzie na Informatykę, bo dobrze grają w CS-a.

Nie zaprzeczam, że jest ich dużo, jednak nie większość zapewniam Cię