Niby banalna czynność, ale do dzisiaj nie wiem, czy przy formowaniu baterii wyłączyć zasilacz zaraz po pełnym załadowaniu (jak poleca producent) czy też czekać kilkanaście godzin (mimo zakończenia procesu ładowania) jak wszyscy radzą.
Clou problemu, to dylemat, czy zostawić pod zasilaczem już naładowaną baterię?
O tym, że trzeba wykonać 3 cykle pełnych rozładowań i ładowań to wiem, ale czy wyłączać zaraz po załadowaniu, czy tez przytrzymać baterię kilkanaście godzin pod zasilaczem oto jest pytanie.
Co do marki o której mówię, to zakupiłem Nokię 6030 (to 4 aparat w ciągu 7 lat)
Polecam tego producenta, jesli chodzi właśnie o baterie (trzyma 7-14 dni) a nie np. Siemensa (3-4 dni) czy tez Samsunga, który ponoć wytrzymuje 1-2 dni.
Oczywiście, jest to tylko moje spostrzeżenie, bo opinie innych użytkowników mogą być zgoła inne.
Przy bateriach litowo-jonowych? Po co? One są przecież uformowane fabrycznie. To o czym piszesz stosowało się w czasach gdy standardem były baterie litowo-kadmowe z tzw. efektem pamięci
Marsie, może i masz rację, ale co szkodzi dmuchać na zimne.
To po pierwsze a druga sprawa, iż nadymana sprzedawczyni z salonu PLUSA mentorskim tonem szkoliła mnie co mam z rzeczoną baterią wyczyniać.
Widocznie moje lico bylo liche i wskazywało na poziom głąba a że wiek powiedzmy średni, to widocznie myślała, że jestem lamerem w sprawach komórek i trzeba mi łopatologicznie wciskać wiedzę. :lol:
a, mam ja ejszcze pytanie, jak mam bede miec baterie 850mAh/Li-jon , to to jest ten typ co można ładować kiedy sie chce bez “utraty pamięci”? bo na tych bateriach sie nic nie znam
Obecnie nie jest zalecane przeładowywanie baterii czyli ładowanie dłuższe po napełnieniu baterii. Ważne jest aby zaczynać ładowanie po uprzednim rozładowaniu baterii.
SORRY za rozgrzebywanie starego tematu ale ciekawi mnie czy ktoś dowiedział się czegoś nowego na ten temat? Formować baterie czy tylko naładować do końca z włączoną komórką?
jeśli doładowywałeś telefon to pewien okres dobrze jest rozładować telefon do końca i naładować 3 razy. a co do trego jaka jest bateria to ja spotkałem się z opiniami, że bez względu na typ baterii(nie piszę tylko o bateriach do komórek) musi być uformowana jak jest nowa i nie powinna być doładowywana.
Baterie litowo-jonowe nie są tak wytrzymałe jak baterie Ni-MH czy NI-Cd, jednak wystąpienie efektu pamięci w tym typie jest mocno ograniczone. Dzięki temu można doładowywać ją w dowolnej chwili. Jej napięcie znamionowe wynosi 3,6V a napięcie ładujące 4,2V. Bateria jest ładowana stałym napięciem i potrzebuje przynajmniej czterech godzin do pełnego naładowania. Energia dostraczna przez taką baterię jest wyrażana w Watogodzinach na kilogram i wynosi ~150-200 Wh/kg.
Przy 100% naładowaniu baterii przez większość czasu przy temperaturze 25 stopni Celsiusza, baterie Li-Ion bezpowrotnie tracą około 20% pojemnośći na każdy rok od momentu wyprodukowania - nawet w przypadku nieużywania (6% przy 0 °C, 20% przy 25 °C, 35% przy 40 °C. jeżeli są przechowywane przy 40% pojemności naładowania, straty są zredukowane do 2%, 4%, 15% przy 0, 25 i 40 stopniach Celsiusza). Każde pełne rozładowanie obniża ich maksymalną pojemność. Wartość ta może wynieść od 75 do 85% wartości pierwotnej przy stu rozładowaniach. W przypadku telefonów komórkowych lub laptopów oznacza to, że można ją wykorzystać przez trzy do pięciu lat. ''