Kopia partycji - czym i jak ją wykonać

Witam. Mam dwie partycje. Chciałbym zrobić kopię partycji C na płytkę , żeby móc ją przywrócić. Jednak, jak ją będę przywracał, to chcem, żeby po przywróceniu była tylko jedna partycja - ta skopiowana i żeby miała rozmiar 250 GB. Czy da się tak zrobić ? Czy płytka z tą partycją będzie bootowalna ? Czym i jak ją wykonać ? Proszę o wyrozumiałość, ponieważ żadko mam doczynienia z nagrywaniem czegoś na płytę. Dzięki za pomoc. :slight_smile:

Możesz to zrobić za pomocą programu Paragon Drive Backup

Ściągnąłem ten program, tylko nie wiem, co tam mam wybrać, aby utworzyć kopię dysku ;] Może dam screena http://img.wklej.org/v/108704720Backup.JPG Dzięki za pomoc. :slight_smile:

Sprawdź w menu Tools czy masz opcje Recovery Media Builder (Paragon Hard Disk Manager 8.5 posiada taką opcje). Jeśli masz to tworzysz bootowalną (bootcd.iso) wersje programu Paragon odpalaną w RAM z nośnika CD. Dopiero takim programem robisz obraz dysku. Dla przykładu ja robiłem obraz partycji C: 58 GB z Vistą i plik wynikowy ma 11GB (można go dowolnie podzielić na części - ustawiasz w opcjach programu przed wykonaniem obrazu). Plik “schowałem” na partycji z danymi. Pełną wersje programu można zakpupić z niektórymi czasopismami (nie wiem czy wersja trial posiada wersje bootowalną).

Pzdr.

mozesz rowiez skorzystac driveimage xml, tylko po co ci 250gb na plytach dvd i jak czesto bedziesz robic backup - raz na rok :o

wybacz, ale moim zdaniem to lekko poroniony pomysl - jesli robic kopie, to wylacznie systemu by w razie padniecia szybko go postawic bez potrzeby zmudnej naprawy, czy instalacji - przy takiej wielkosci C zajmie to wieki i tone plyt :smiley:

podziel na mniejsze partycje, beda szybciej archiwizowane bez ‘zamulania’ calego kompa i latwiej porzadek utrzymac, nie wspominajac o kopiach zapasowych i obrazach partycji do szybkiego stawiania po padnieciu dysku np. :roll:

@ clockwork poczęści masz rację, lepiej jest zrobić np. dwie patycje jedną (mniejszą) systemową, a drugą (większą) na dane. Jednakże Mushkin pytał o rozwiązanie dające akurat taką konfiguracje. Na screenie widać, że zajęte miejsce to 5,3 GB więc backup partycji powinien się zmieścić na około 2 krążkach DVD. Wszystko zalezy od ilości danych na dysku i fragmentacji. W backup’ie zapisana zostaje konfiguracja partycji + dane.

Pzdr.

W dniu 11.07.2008 , o godzinie 16:50 został dopisany post przez Hashi

@ clockwork poczęści masz rację, lepiej jest zrobić np. dwie patycje jedną (mniejszą) systemową, a drugą (większą) na dane. Jednakże Mushkin pytał o rozwiązanie dające akurat taką konfiguracje. Na screenie widać, że zajęte miejsce to 5,3 GB więc backup partycji powinien się zmieścić na około 2 krążkach DVD. Wszystko zalezy od ilości danych na dysku i fragmentacji. W backup’ie zapisana zostaje konfiguracja partycji + dane.

Pzdr.

Mushkin , do tego celu polecam użycie darmowego programiku PING :wink:

Przewodnik znajdziesz na stronie programu - http://ping.windowsdream.com/

Zrobiłem to co mówiłeś i komp może bootować z tej płytki, ale co dalej to nie wiem.

Chodzi mi o to, żeby na płytkę został zgrany aktywowany system wraz z SP3, sterami i nic więcej. A taki system nie zajmuje 250 GB, tylko 5 GB. Nie wiem, czy wiecie o co mi chodzi. Chodzi o to, żeby to 5 GB znajdujące się na partycji zgrać na płytkę, a potem w razie czego móc zrobić, żeby komp był w takim stanie w jakim był, podczas robienia tej kopii :slight_smile:

Doskonale wiemy :slight_smile:

To ostatecznie jakim programem chcesz tę kopię wykonać ?

Na przykładzie angielskiej wersji programu.

Po zabootowaniu -> prawym na partycję C: -> Create an image of partionion (utworzenie obrazu partycji) lub Alt + B -> Zakładka General -> Backup destination (wybierasz inną partycje; w twoim przypadku musiałbyś utworzyć partycje w obszarze nieprzydzielonym; na 10GB powinno się zmieścić choć nie daje sobie ręki uciąć) czyli miejsce w którym zostanie zapisany obraz partycji -> Zakładka Advance (zaawansowane) -> Enabled image spliting (podział) Maximum image size (MB) -> wpisujesz jaką wielkość mają mieć część utworzonego obrazu (ja mam standardowo ustawione 2000 MB -> następnie przycisk Backup.

Aby przywrócić partycję prawym -> Restore partition from image lub Alt + R.

Po utworzeniu obrazu na drugiej partycji powinny pojawić się pliki o wielkości około 2GB, które można nagrać na nośniki DVD.

A jaki jest najlepszy ? Najlepiej, żeby był po polsku :stuck_out_tongue:

Jak będę robił tą kopię, to nie chcem, żeby po przywróceniu nie znalazł się na dysku program którym tą kopię zrobiłem :slight_smile:

Dzięki za pomoc. :slight_smile:

Żadnego polskiego nie znam, poprostu nie stosuję i tyle. Z tych które dotychczas miałem przyjemność testować (lub nieprzyjemność) to Ghost, Acronis, Ping, G4l i inne. I z tych wszystkich jak dla mnie najlepszym okazał się PING, w dodatku jest całkowicie darmowy co niewątpliwie jest jego dodatkowym atutem. Używam go od roku i jak narazie z windowsami nie miałem problemów (jedynie z debianem).

acha #-o

to niemozliwe - jedno, zrobic backup partycji, inne plyte z instalka

do plyty wystarczy nlite - tworzysz obraz plyty instalacyjnej windowsa + sp3 i sterowniki do kompa konkretnego(instalacja nienadzorowana) i co tam jeszcze chcesz - opis na forum znajdziesz z latwoscia

do backupu potrzeba nosnika, ktory przechowa dane - w tym wypadku do 250gb i plyty startowej, z ktorej odpala sie programik w ramdisk’u do przywrocenia danych

wiekszosc darmowych programow ma te wade, ze kopiuje lub robi obraz calej partycji a wiec i z miejscem wolnym/niewykorzystanym - i chyba chodzi tobie o obraz/kopie wlasnie - 1:1 kopia partycji w danym momencie (gola winda z sp2 i poprawkami, wycieta ze zbednych rzeczy zajmuje ~3gb, wiec na dvd wejdzie jej obraz)

mala sugestia - zrob sobie mala partycje systemowa, powiedzmy 10gb (gry i inne rzeczy montujesz na innej) w razie padu produktu MS mozesz ja szybko odzyskac - czy to z plyt, czy obrazu/kopii na dysku (na innej partycji)

Doszłem do wniosku, że to czego potrzebuję może dokonać nlite. Czy zrobi on kopie aktywowanego windowsa + SP 3 ? Z naciskiem na aktywowanego. :slight_smile:

Aktywowanego - raczej nie; kopia plików aktywacji Xp

:frowning: Nie chcem dzwonić do microshitu za każdym razem; kombinowanie z tymi plikami nie działa po sformatowaniu dysku, robiłem to już kilka razy i nie działa :frowning:

Mushkin , najlepiej będzie jak zrobisz tak jak wcześniej planowałeś, jest to najlepsza i najszybsza metoda.

masz mozliwosc zrobienia instalacji nienadzorowanej - wpisujesz serial i samo leci po boot’cie

najprosciej jest stworzyc plyte w nlite na juz dzialajacym systemie - ze wszystkimi sterownikami i zainstalowanymi urzadzeniami

kopie innych danych mozna juz zrobic w sposob tradycyjny jakimkolwiek programem

no i pamietaj, ze za jakis czas, gdy zapelnisz cala partycje (250gb), to wykonannie jej kopii zajmie wieki i wymaga drugie tyle miejsca

Dzięki wszystkim za pomoc :slight_smile: , Zmodyfikowałem windowsa przez nlite, a z aktywacją sobie poradziłem :wink: Dzięki za pomoc :slight_smile: