Pamięć wirtualna jak ustawić i ile przy 1024 ramu?

Siemka wszystkim. Mam problem nie wiem ile mam ustawić swapu w systemie. Kumpel radził by całkiem wyłaczyć ale na forum przeczytałem że nie wolno tego robić bo mogą jakieś zwiechy być.

Mam Windows Vista i 1024 ramu, to ile ustawić pamięci?

Pozdr.

vista i 1GB ramu :shock: zostaw jak było ustawione przez system albo daj rozmiar początkowy i końcowy na 3000MB lepiej ustawić za dużo niż za mało

i mała rada nigdy nawet jakbyś miał 4GB ram i więcej nie wyłączaj swap

Dzięki za szybką odpowiedz. Czemu aż 3000? Jest na to jakaś zasada?

W google znalazłem tabele z ustawieniami swapu http://techformator.pl/ustawienia-pamie … w-windows/ Piszą że propozycja dla 1024ramu to 1792 mega? Moge tyle ustawić? Jak sprawdzić ile swapu mi będzie zjadał komputer?

Z własnego doświadczenia wiem, że Vista na laptopie po wyłączeniu swapa potrafi dostać drugie życie no ale trzeba mieć te 2GB ramu. Wolny dysk i plik wymiany na nim to nieporozumienie, a Vista jak wiadomo w odróżnieniu od win7 raczej znana jest z tego że lubi pokręcić dyskiem. W Twoim przypadku pozostawiłbym domyślne ustawienia i zainteresowałbym się ReadyBoost.

Wyłączenie pamięci wirtualnej to zły pomysł. Prędzej czy później wyskoczy komunikat o braku pamięci, jak będziesz miał pecha to możesz utracić np. aktualnie edytowany dokument.

ReadyBoost to tylko marketing. Nie sądzę, żeby znacząco przyspieszył działanie systemu (jeśli w ogóle).

Najlepiej dokup drugi GB pamięci Ram i praca z Vista stanie się bardziej znośna (wiem z własnego doświadczenia).

Rozmiar pamięć wirtualnej ustaw na co najmniej 1,5GB.

Swap (plik stronicowania) nie będzie Ci “zjadał komputer”, lecz zajmie nieco miejsca na twardym dysku. Przy wielkości Twojej pamięci proponuję rozmiar początkowy 1024MB / maksymalny 2048MB. Z wielkości proponowanych sam się domyślasz na jakiej podstawie. Oczywiście chodzi wyłącznie o dysk C. Zobaczyć (sprawdzić) to możesz na tzw. mapie dysku przy pomocy programów do defragmentacji, np. Defraggler. Ciągły pasek, o kolorze bodaj zielonym, wskaż Ci ile miejsca na twardym dysku zajmuje plik stronicowania (przy rozmiarze początkowym 1024 MB, będzie to właśnie 1024 MB) .

U mnie przerzucony swap na RAM (Dataram RAMDisk). Przy 2GB jakbyś miał mógł byś się spróbować pobawić i ustawić 512MB swapa w RAMie. Nie będzie mielił już tak często dyskiem. Oprócz tego przestawić dysk w tryb AHCI (z tym, że wpierw ustawisz w: HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Msahci = zmieniasz wartość na “0” zero, potem restart, i zmieniasz w BIOSie tryb na AHCI).

Dysk mam mały i nie moge sobie pozwolić na marnotrawstwo. Ustawiłem stały plik na razie na 768 mega zobaczymy co będzie.

@kukacz, ja mam tylko 1GB, ale mam pendrive 1Gb. Słyszałem że jest w Viście readyboost czy mogę jakoś przerzucić swap na pendrive? Czy to nie pogorszy stabilności i wydajności? Co sądzicie o tym?

Dzięki za pomoc.

Co do samego swapa zalecenie by nie był większy niż ilość RAMu. Co do pendraka możesz użyć, swapa ustawisz bez żadnego dodatkowego programu na nim, ale to nie ma sensu. I włącz tryb AHCI (tzw. kolejkowanie zadań, jeśli Twój dysk je obsługuje).

Przeniosłem swam na pendrive i wielkiej różnicy w zmianie szybkości nie widze. Włączyłem AHCI ale komp mi po tym nie chciał sie uruchomić.

Najlepiej ustaw według tej tabeli.

Co do wielkości pamięci SWAP. Nie można też przeginać z wielkością, gdyż jak ustawimy za dużo, to jestem będzie TYLKO korzystał z pamięci wymiany. To znaczy z RAM-u też, ale w niewielkim stopniu.

Dzięki za rady. Ustawiłem 768 mb swapu bo mam mało miejsca na dysku, jak kupie większy dysk ustawie więcej. Na razie komp się nie resetuje. Sprawdzałem w menedzerze po uruchomieniu 7 programów jest jeszcze duży zapas pamięci wiec chyba zostawie tak jak jest.

Co do trybu AHCI, wpierw trzeba jak pisałem wyżej zmienić ustawienie w rejestrze, dopiero potem ponownie uruchomić kompa i ustawić w BIOSie.

Ok, co dokładnie mam w rejestrze zmienić?

Napisałem jak “wół na malowanych wrotach”! !!

W polu wyszukaj wpisz “regedit”

Rozwiń z listy folder i tak po kolei aż do “Ms ahci

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\ Msahci - zmieniasz wartość na “0” zero

Gdzie masz tego woła kolego? Wcześniej nic nie pisałeś “0” konkretów same suche info że coś tam trzeba zmienić.

To co mi teraz podałeś już sprawdziłem wcześniej, nie działa, tyle to i ja potrafię wygoglować. Jest jakiś inny sposób na włączenie tego? Jakieś inne sensowne rady?

Tu coś jest: http://forum.purepc.pl/Socket-423478775 … 52208.html

@kukacz, nigdzie nie napisałeś wcześniej tego, sprawdziłem twoją poradę i tak nie działa jest zła i nic nie dzieje się po jej wprowadzeniu.

@Piotr92, dziękuję za link przydał się, zrobiłem jak opisali i wszystko działa teraz.

Jeszcze raz dziękuję.

Spoko, nie musisz dziękować. W końcu od tego jest forum, żeby pomagać sobie wzajemnie. :wink:

Zbędne posty > /dev/null.