Ubuntu 12.04 po aktualizacji do 12.10 - czarny ekran

Mam taki problem: zainstalowałem ubuntu 12.04 a potem zaktualizowałem go do wersji 12.10 i po ponownym włączeniu kompa nie chce mi się włączyć przez cały czas jest czarny ekran z migającą kreską. Jest on zainstalowany obok windowsa xp.

Jak to naprawić ewentualnie jak go usunąć nie uszkadząjąc niczego .

PS nie mam płytki z windowsem.

Windows się uruchamia normalnie?

Jak tak, to zainstaluj 12.04 bo jest to z dłuższym wsparciem i wydaje się, że ma mniej błędów.

Świetne są te porady na tym forumiku dotyczące LTS, zwłaszcza że nikt z was nie wykupił supportu.

@konrad28 Ładuje Ci się coś czy wywala się zaraz po GRUBie? Jeśli ładuje się Ctrl + Alt + F2 i ogarnij sterowniki do grafiki. Jeśli nie trzeba będzie się chroot’ować na system z jakiegoś LiveCD albo USB.

Jest bardzo wiele sposobów na reanimację x’ów na przykład za pomocą LiveCD ale jeśli jesteś bardzo świeżym użytkownikiem, to po prostu zainstaluj go ponownie, na świeżo, i powinno być ok.

@up Ogarnianie sterowników zajmie mu więcej czasu niż ponowna instalacja. A co do porad na “forumiku” to jak masz cierpliwość i wiedzę, i potrafisz wytłumaczyć odzyskanie obrazu na Ubu w trybie tekstowym krok po kroku to, zapraszam może i ja się podszkolę.

ALE aby zainstalować go ponownie to mam włożyć live cd i wybrać tam jakąs opcje czy jak

Normalnie tak jak go instalowałeś po praz pierwszy, wkładasz płytkę LiveCD i jedziesz z instalacją, sformatuj sobie w trakcie partycje linuksowe, jeśli nic tam nie masz ważnego, windowsowych nie ruszaj i już. http://www.ubucentrum.net/2012/10/insta … kroku.html

Po aktualizacji do 12.10 nie masz zainstalowanych sterowników jądra. Włącz konsole (podczas bootowania wybierasz recovery/tryb ratunkowy i wybierasz resume) i wpisz te komendy:

sudo apt-get install linux-source

sudo apt-get install linux-headers-3.5.0-17-generic

sudo reboot

Możesz też zaktualizować jądro do 3.8.1, ale wtedy będziesz musiał sterowniki do karty graficznej zainstalować. Ubuntu nie jest stabilny tak jak Mint już.

Czy polecenia, które podałeś zainstalują wg ciebie sterowniki do karty graficznej, której chipsetu nawet nie znamy? :smiley: Nie wypisuj herezji.

Autora wątku uprasza się o dodanie do linii komend jądra parametru nomodeset.

To komenda instalująca kernela, który jest dostarczany w Ubuntu 12.10, a po aktualizacji instalacji ich może nie pójść dobrze i trzeba instalować ręcznie. Nie jest to od grafiki, ale po tym powinno poprawić się.

Dobra zrobiłem tak zainstalowałem jeszcze raz ubuntu i wszystko dobrze. A jak teraz zaktualizować krok po kroku do wersji 12.10 bez żadnego uszkadzania . Prosze opiszcie mi to łatwiej.

No, dobrze ale ja nie rozumiem, skoro kolega już pokusił się o nową instalację to dlaczego nie zainstalował od razu nowej wersji 12:10? Ściągnięcie nowej instalki przez torrent to kilka do kilkunastu minut zależnie od szybkości łącza. http://releases.ubuntu.com/quantal/

Poza tym pozostanie przy wersji 12.04 LTS wcale nie jest złym pomysłem, jest to wersja z długoterminowym wsparciem, które będzie trwało przez kilka lat. Wszystkie pośrednie wersje Ubuntu są niby stabilne ale z doświadczenie wiadomo, że czasem bywają z nimi problemy.

Znowu to się stało ale teraz nie instalowałem 12.10 tylko po prostu zaktualizowałem pakiety. I poprosili mnie o ponowne uruchomienie no to to zrobiłem a potem znowu czarny ekran tryb ratunkowy działa i win xp też tylko ten czarny ekran przy uruchamianiu i nie chce się włączyć

Próbowałeś opcji nomodeset? Czy zrobiłeś backup ważnych danych, np. sejwów z Metina?

A może tak po polsku . jak zrobić ten nomodeset i ten backup jak zrobić

Zjedź do połowy strony - masz ekran z opcja nomodeset:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1613132

Albo ręcznie przez edycję wpisów Gruba.

Zainstalowałem system ponownie i co teraz jedyna rada to nie aktualizować go czy można temu jakoś zapobiec?

Można albo instalując nowego z płyty lub zaktualizować i zrobić to co jest tu: http://www.ubuntu-pomoc.org/brak-pulpitu-po-instalacji-ubuntu-12-10-quantal-quetzal/

pierwsze czyli

pobrało lecz tego drugiego

nie pobrało w terminalu po wpisaniu tego drugie go wyskakuje to

co mam teraz robić

Odświeżyć listę pakietów, o czym Piesek64 już wspomnieć nie raczył. Porady wątpliwej jakości lepiej sobie darować …

sudo apt-get update

Dzięki Marcin 82 . A znacie może jakiś link do utorrenta na ubuntu