Podkręcanie Dual Core E2160 - upewniające porady

Nigdy nie bawiłem sie w OC dlatego tez chcę się upewnić zanim cokolwiek zrobie. Mój sprzęt:

Procesor: Pentium Dual Core E2160

Płyta głowna: ABIT IP35-E

RAM: OCZ 2048MB PC800 DUAL CL4 Platinium rev2

Zasilacz: Amacrox Warrior 400W

Z tego co mi wiadomo to przy takich podzespołach mozna spokojnie kręcić procesor. Tylko teraz chce się upewnić czy:

  • mam podnosić powiedzmy co 10Mhz częstotliwość procka i sprawdzać programem Prime95 czy system jest stabilny?

  • mam coś zmieniać w BIOSie jeśli chodzi o RAM-y?

  • jaka ma być optymalna temperatura procka?

Myślałem o podkręceniu do 2,6GHz, bo więcej mi nie potrzeba. Licze na sybką odpowiedź.

E2160 kręci się w ten sposób.

Wbijasz w BIOSie wszystko na stałe (timingi, taktowania, napięcia, wyłączasz EIST/C1E)

puszczasz FSB proca na 333MHz -> save i powinno działać stabilnie w większości przypadków.

Co do testowania stabilności

zasysasz orthosa:

http://tuneupc.net/downloads.php?cat_id=9&info_id=26

odpalasz test Stress CPU lub Blend (jak RAM chodzą na taktach domyślnych i napięciu to nie musisz Blend zapuszczać)

Jak przez 8h nie wywali błędu to jest stabilnie.

Przed orthosem dwa razy dajesz Super PI dawka 32M

Po orthosie giercujesz sprawdzając czy wszystko OK, cały czas monitoruj temp. ale jak nie zmieniasz VCore to BOXowy cooler starczy

jeśli nie pójdzie na def VCore E2160 na 3GHz wtedy poczytaj to:

http://egielda.com.pl/?str=art&id=3426-6

Sorry, ale nie za bardzo to zrozumialem :slight_smile:

I myślę, że aż 333Mhz nie będę jechał :stuck_out_tongue: troszke mniej :slight_smile:

ale co tu rozumieć - wbijasz wartości taktowań, napięcia, timingi ręcznie - przy podkręcaniu nie może występować wartość AUTO

EIST/C1E to opcja zmniejszająca mnożnik i napięcie procesora podczas gdy jest nieobciążony - do OC radziłbym to wyłączać (przestawić z ENABLED na DISABLED)

czytaj więc o podkręcaniu bo widzę, ze nie bardzo łapiesz

http://egielda.com.pl/?str=art&id=3426

ale dlaczego? 3GHz to minimum na jakie ten procesor powinno się podkręcać - otrzymujemy wtedy wydajność dużo droższych modeli, na def Vcore mamy rozsądne temperatury to po co się zastanawiać? wbić FSB333MHz, save jak działa stabilnie to masz super procek do grania ;]

Witam, ja tak tylko w temacie na chwilę bo widzę, że pewien użytkownik “ma głowę” do kręcenia :slight_smile: Mój procek to tak jak w podpisie E6300 i kręce go na maximum 325(QDR) i 1300MHZ magistrala wyciąga to z niego 2274 MHZ ponieważ gdy wrzucę mu więcej FSB to przy stresie w Orthosie temperatura gwałtownie idzie ku 70-75 stopni i wyżej…później już wyłączałem Orthosa…co zrobić w tym wypadku ? Taka głupia seria czy co ? Prosze o sugestie:)

w większości przypadków E2160 idzie 3GHz na def Vocre co nie oznacza, ze zawsze tak jest więc podałem linki do artykułu jak kręcić Pentium Dual Core. Nie bój żaby ja wiem jak się proce kręci, przypadek E2160 jest szczególny - kręcenie jest banalne i w większości przypadków ogranicza się do podniesienia szyny na 333MHz - podobnie kiedyś kręciło się E4300 gdy chcieliśmy “tylko” 3GHz

co do C2D E6300 to do najbardziej krętliwych procesorów on nie należy, niski mnożnik ma więc trzeba dobić do wyższego FSB = podnoszenie napięcia. Co zrobić? wymienić cooler…

ja posiadam e2180 i ustawiam fsb na 333 i nie odpala komp… Co źle zrobiłem??

za dużo jak na e2180 z miejsca u Ciebie na 3GHz starczy FSB300MHz - E2180 ma mnożnik 10x więc FSB333MHz to za dużo jak na def VCore (chociaż zdarza się iż idzie)

powbijałeś w BIOSie wszystko na stałe? przy podkręcaniu praktycznie nic nie może być na AUTO.

jak nie wstaje do podbić napięcie Vcore / Vdimm

no tak te najważniejsze opużnienia pamięci powbijałem na 4-5-5-? i mam następne 4 na jakie je powbijać?? I czy z miejsca ustawić fsb 300??

na FSB300MHz powinien wstać. Najważniejsze - wyłączyłeś EIST/C1E i napięcia na stałe - jak napięcia na auto to wielka kicha z kręcenia

timingi daj 4-4-4-12 dla tych pamięci

ustawiam fsb 300 i sie uruchamia do momentu ładowania windows a potem restart ustawiam fsb 250 i sie w ogóle nie włącza monitor jak wyłączyć EIST/C1E?? nie moge tego nigdzie znależć… dzielnik pamieci były na 750mhz i na 900mhz i CL5 i CL4 i nic winda sie nie uruchamia…

Ja jeszcze odnośnie RAM, moje mają timingi 4-4-4-15, czyli w BIOSie pierwsze 4 liczby wiem jakie ustawić, ale dalej jest jeszcze:

Refresh Cycle Time

Write Recovery Time

Write to Read Delay

Act to Act Time

Reat to Precharge

Command rate

Jakie mam ustawić poszczególne liczby? Nie chce podkecać pamięci RAM. (przynajmniej narazie :))

mam ten sam problem ale na dalsze ja ustawione mam 14-28-2-4-2 Comment rate 2T

Licze, że piotrekpaly Nam doradzi :slight_smile:

szczerze JA TEŻ

Pomoże ktoś nam??

Ustaw na AUTO

35b921e8948b5bc0b362dd699a25eab2.jpg

Maciek, nie musisz aż pisać posta pod postem, Owca dzięka za rade, ale chętnie poczekam i zobacze czy piotrek to potwierdzi :slight_smile:

wajsik15 , nie gniewaj sie

podkręciłem proca na 2900mhz ale podczas orthosa sie pojawia po jakimś czasie błąd lub komp sie resetuje… a te procki podobnież takie dobre do kręcenia…

Nie każda sztuka będzie szła idealnie … musiałbyś pokombinować z napięciem.