Podkrcanie mojego procesora

Witam,

Zastanawiam się nad podkręcaniem mojego procesora. Nie wiem od czego zacząć. Zastanawiam się tez ile będę mógł z niego wycisnąć. Wszystko zaczęło się od karty graficznej, którą kupiłem, dowiedziałem się, że jest spowalniana przez komputer. Proszę o porady, czy nie porywam się z przysłowiową motyką na księżyc. Oto mój zestaw:

Windsor-512 DualCore AMD Athlon 64 X2, 2400 MHz (12 x 200) 4600+

Asus M2N-E - zmieniam niedługo bios na nowszy

Goodram DDR2-533 (266 MHz) 4-4-4-12

MSI NVIDIA GeForce 9600 GT

Zasilacz Chieftec 450W GPS-450AA-101A

pozdrawiam

Masz program ai booster dołączona do płyty głównej można spokojnie wycisnac 2700 mhz

Kolejne pytania: czy nie lepiej w biosie, czy wszystko jedno?

Rada - nie zaczynaj!

Masz bardzo wydajny procesor. Podniesienie taktowania o 200-300 Mhz nie sprawi cudow.

Moze jednak sprawic, ze zaczniesz sie rozgladac za nowym CPU i jak naprawde dobrze pojdzie - nowa plyta glowna.

Moze sprobuj pobawic sie w overclocking karty graficznej?

Sa do tego fajne programy (np. RivaTuner).

Ryzyko jest mniejsze i efekty widoczne.

Pomysl…

No właśnie od tego zaczęły się problemy, bo podobno moja karta graficzna nie rozwija skrzydeł na tym procesorze. Podkręcałem grafikę, w 3dmark06 nie ma różnicy między podkręconą, a nie podkręconą.

Bo tak na prawdę O/C nie jest aż tak odczuwalny w grach, a jak mamy średnio 40 fps’ów i po podkręceniu będziemy mieli 5 - 15 fps więcej w grze to robi różnicę jakąś? no chyba nie, więc to jest zbędne, tylko skracasz żywotność podzespołów.

Ja osobiście ze swoją grafą też bawiłem się w OC i stwierdziłem że to bez sensu.

Tak samo z procesorem… podkręciłem o 400 MHz więcej (2400 Mhz @ 2800 Mhz) i tez nie widziałem różnicy, jedyną różnicę jaką zauważyłem po OC karty graficznej i procesora to więcej pkt. w 3D marku. Ale to tylko przecież programy są… a temperatury rosną płytki głównej, ram itd.

Pozdrawiam

Co za dyrdymały… 5-15 fps więcej? To w wielu przypadkach różnica między grać płynnie, a grać z przycięciami.

@josiok - podkręciłeś procesor, który nie ogranicza Twojej karty graficznej - czego się spodziewałeś? Cudów w skokach wydajności?

baddog , Twój procesor na pewno warto podkręcić, bo faktycznie jest on wąskim gardłem dla karty graficznej, chociaż ograniczeniem w oc, mogą być Twoje pamięci… oc ogranicza się do podniesienia częstotliwości (robi się to w biose, nie programami pod windą), poluzuj timingi pamięci na wszelki wypadek i jedziesz z mhz w górę. Tylko powoli, po 5-10 mhz, potem testujesz stabilność najlepiej Orthosem i patrzysz na temperatury - jeśli komputer jest niestabilny podbijasz napięcie procesora i ew. pamięci przy czym trzeba to robić ostrożnie i cały czas monitorować temperatury, jeśli wszystko ok, jedziesz z mhz dalej.

O testach stabilności się oczytałem strasznie dużo :slight_smile: znam już programy, ale fajnie, że zostały wspomniane. W zasadzie o kręceniu też trochę czytałem, ale nie został dla mnie temat wyczerpany w 100% (w jakiś 80% :))

pyt6. jak dużo można podbić napięcie procesorowi, by go nie spalić?

AMD - 70 stopni nie wolno przekraczać…

chcesz to próbuj kręcić procka, zobaczymy czy to coś da.

Jeszcze dla wymienienia reszty: można puścić kilka razy SuperPI, też obciąży procesor znacznie, możesz użyć 3dMarka, chociaż to raczej do testowania grafiki, a miarodajny też za bardzo nie jest, no a ogólnie najlepiej usiąść przy komputerze i katować go gierkami jakimiś wymagającymi przez parę godzin - chyba najbardziej miarodajny test. :wink:

Każdy procesor kręci się inaczej, zależy od modelu, serii, jako który z kolei był wycinany z wafla krzemowego etc.

Nie przekraczałbym 60-65 stopni w stresie.

Dokładnie, to są timingi - luzuje się je w celu zwiększenia częstotliwości pracy pamięci (luzować, czyli zwiększać - ustaw 5-5-5-15 np). Samo luzowanie timingów nie zmniejszy wydajności (no chyba, że w SuperPI - w grach czy codziennej pracy nie zauważysz żadnej różnicy), a pozwoli osiągnąć większą częstotliwość. Napięcie 1,9V nie powinno stanowić jakiejś bariery, chociaż fakt, że Twoje pamięci raczej nie są najwyższych lotów… no ale nic, próbuj! :wink:

Zależy od chłodzenia - musisz monitorować cały czas temperatury, jeśli będą zbyt wysokie to zmniejszasz napięcie lub zmieniasz chłodzenie na wydajniejsze. (pamiętaj, żeby zwiększać napięcie jak najmniejszymi krokami! !!

Czyli najpierw ustawić najpierw zmniejszyć timingi, następnie próbować po troszku HT zwiększać, testy, testy. Jeśli ok to dalej HT zwiększać. Jak temperatury będą ok, ale będzie się wieszać to malutko zwiększyć napięcie, zrobić testy. Jeśli ok to potem znowu HT powiększyć i sprawdzać czy jest stabilny. Jeśli temperatura będzie za duża to szybko wyłączyć test, czy z prądu od razu i się modlić ![-o<

BTW. Jeśli się wiesza to nic groźnego, bardziej groźna jest temperatura?

josiok , co do rad to masz rację z tymi fpsami, ale ty masz niezły sprzęt, który jest teraz wydajny, a wiesz, jakie są wymagające gierki. Kupiłem ostatnio grafikę i jak się dowiedziałem że nie rozwinie skrzydeł to mi się szkoda zrobiło. Tym bardziej, że jak gram w niektóre gierki to się przycinają, a takie 5fps to całkiem coś.

Nie chcę podkręcać kompa na maxa i wyduszać ostatnią kroplę pasty izolacyjnej. Chcę podnieść moc procesora o 100-200mhz max, niby nic ale jeśli ma to poprawić działanie karty grafiki to czemu nie?

Ja cie rozumiem :slight_smile: 200 mhz to podniesiesz bez żadnego problemu. nawet bez zmiany timingów. nie grzeb nic z napięciami teraz, takie rzeczy to przy ostrzejszym OC, jeśli chcesz delikatnie zwiększyć moc procesora to wejdź w bios i podnieś o te 100 Mhz, jeśli odpali komp to podjedź do 200 Mhz i powinno grać. Ja przy swoim tak robiłem i grała gitara. Ale skręciłem go na standard.

Dobra Panowie, skoro tak się sytuacja przedstawia to chyba wszystko wyjaśnione, dzięki serdeczne.

Dowiedziałeś się że twój proc ogranicza kartę a czy wogóle odczuwasz dyskomfort w graniu , programamch itd ??

Bo jeżeli chcesz podkręcić procek po to żeby mieć te parę punktów więcej w 3dmarku to proszę.

Ja mam podobny procek do twojego i kiedyś miałem go podkręconego do tych 3 ghz ale w sumie nie odczułem wzrostu wydajności w grach jak coś to góra 1-2 fps więcej. A pozatym musiałbyś zmienić chłodzonko na procku polecam KARAKORUM na tym to możesz kręcić nawet do ponad 3 ghz ( jeżeli ci pozwoli na to płyta itd)

Może to moje ostatnie pytanie;): Nie muszę odblokowywać mnożnika, czy coś, bo takie tematy tez ludzie na forach zakładają i mam dodatkowy bób.

Edge , na 3dmarku mi nie zależy. Gram czasem np w UT3 i czuję tzw “przycinkę” czasem, wnioskuję, że to przez procek.

a ja myślę że to przez ram… tak wnioskuję jednak po tym co napisałeś: Gram czasem np w UT3 i czuję tzw “przycinkę” mój kumpel też ma taki problemik, w sumie jest to spowodowane że tak powiem “przeładowaniem” z dysku do pamięci jakichś tam plików. może się mylę z tym co mówię ale skoro pamięci są wolniejsze to też od tego zależy…

Szybkość pamięci nie ma wpływu na wydajność w grach - różnicę zobaczysz co najwyżej w syntetykach czy we wspominanym SuperPI.

Co do odblokowywania mnożnika - jeśli nie jest to wersja z fabrycznie odblokowanym mnożnikiem to zapomnij o tym, wątpię żebyś chciał się bawić z ołówkiem, drutem czy lutownicą żeby go odblokować - to już jest wyższa szkoła jazdy…

Nie, nie chcę się bawić, czy taki procesor bez odblokowanego mnożnika mogę i tak kręcić? (te głupie pytania są dla mnie trudne #-o ) Bo jesli nie mogę, to o czym ja myślę… #-o

Jak sprawdzić, czy jest odblokowany?

Procesor bez odblokowanego mnożnika kręcisz dokładnie tak jak pisałem wcześniej. Gdyby miał odblokowany mnożnik to sprawa byłaby łatwiejsza - zwiększasz mnożnik o 1x w górę i masz 200mhz więcej, bez dodatkowego obciążania płyty i pamięci wyższą częstotliwością.

Po I żywotność może i skracasz ale i tak Ciebie przeżyje ten komp :slight_smile:

Po II 400 MHz co to jest? Jak byś go przetaktował z 2,4 @ 3,0 to będzie różnica.

Po III do OC trzeba sprawić odpowiednie chłodzenie bez tego ani rusz…