Wybór dysku SSD - Agility3 VS Vertex 3 VS ForceGT F60

Witam,

Postanowilem kupic dysk 60GB dysk SSD. Niestety nie wiem na co sie patrzec w dyskach SSD i przez to jak sie dowiwedziec ktory jest najlepszy. A wiec prosze a pomoc.

Znalazlem jak narazie 3 ktore sie wydaja dobre,

OCZ Vertex 3 -

Max Read: up to 535MB/s

Max Write: up to 480MB/s

Random Write 4KB: 60,000 IOPS

Maximum 4K Random Write: 80,000 IOPS

MLC NAND Flash
  • 3 lata gwarancji Corsair Force GT F60 -

    Unformatted Capacity 60 GB

    Read Performance (max) 555 MB/s

    Write Performance (max) 495 MB/s

    Random Write 4k (max) 80k IOPS (4k aligned)

  • Najdrozszy i tylko 1 rok gwarancji OCZ Agility 3 -

    Max Read: up to 525MB/s

    Max Write: up to 475MB/s

    Random Write 4KB: 50,000 IOPS

    Maximum 4K Random Write: 80,000 IOPS

    MLC NAND Flash

  • Najtanszy, 3 lata gwarancji, ponoc czesto sie psuja.

Nowe propozycje tez mile widziane

Z góry dziekuje :slight_smile:

Polecam Samsung 830 lub Crucial M4 - lepszych na razie nie ma.

Twoja płyta ma interfejs SATA 3 Gb/s co ogranicza wielozadaniowość dla Oczy 3,oczywiście że będą działać na pół gwizdka.Zalecenia to zapełnienie SSD max w 70%.Prawie wszystkie firmy zaliczyły wpadkę z firmwareu liczące się na rynku,nawet samsung z swoim własnym kontrolerem.Wymiana oprogramowania leczy wszystkie rany.Dam linki to poczytaj przed zakupem http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/tes … ntratakuje .A to po zakupie

http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/por … _dysku_ssd

Dodane 12.02.2012 (N) 14:05

Podzielam to zdanie Samsung 830 na tą chwile jest w testach najszybszy.Patrz CHIP testy.Ale nie dla kolegi, wyda kasę i osiągi na 50%.

Samsung 830 jest duzo drozszy, a przynajmniej to w szkocji. Firmware zaktualizuje, Mam teraz windowsa 7 na twardym dysku to podlacze SSD, is z windowsa z twardego dysku zaktualizuje przed wgraniem systemu na SSD.

M4 wypada najwolniej ze wszystkich.

Plyte glowna zapomnialem zaktualizowac w opisie, teraz mam AsRock Extreme830 R2.0 z SATA3

EDIT - Dzieki za linki przydaly sie, chyba kupie Vertexa 3 dzisiaj, zapytalem sie sprzedawcy i jezeli bede mial z nim jakekolwiek problem po aktualizacji firmwaru to moge oddac bez problemu :slight_smile:

No co ty, z tego co wiem, to i tak będzie działać z pełną prędkością, jedynie wymiana danych przez kontroler będzie ograniczona do 3GB/s, a chyba nic obecnie nie wykorzystuje takich prędkości. Tak samo jak z PCI-E 3.0, póki co albo nie ma niczego, co by wykorzystywało potencjał drzemiący, albo różnice między 2.1 są marginalne.

Chyba, że ktoś lubi mieć +10 do lansu i móc szpanować, że korzysta z dysku podpiętego na SATA3, to wtedy niech nie kupuje :smiley:

Osiągi osiągami, ale również niezawodność biorę pod uwagę.

Jak wydać kase, to na coś porządnego i sprawdzonego.

P.S. OCz w Anglii ma mase zwrotów - strach się bać.

tez tak myslalem, ale to jest 3Gb/s a nie 3GB/s, czyli max 375MB/s. Bajt = 8bitów = 3000/8 = 375MB/s.

Na testach wyglada to jeszcze gorzej -

Vertex III SATAII Odczyt - 261MB/s

Vertex III SATAIII Odczyt - 500 MB/s

Dodane 12.02.2012 (N) 14:31

Z kazdym OCZ mam 3 lata gwarancji, Do tej pory mialem 3 twarde dyski w RAID0 czyli jak widac o niezawodnosc i utrate danych sie nie martwie, tylko o predkosc… Jak sie zepsuje to moge przecierz przeinstalowac Windowsa a wszystkie najwazniejsze dane mam na drugim komputerze z RAID0 kopie…

Dzieki za ten link - http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/tes … ntratakuje

Wychodzi ze VertexIII jest najszybszy z tych na ktore mi starczy pieniedzy…

Rzuć mi tym testem, gdzie SATA2 przegrywa tak miażdząco z SATA3, bo nie wierzę aż :wink:

Pierwszy test naprzyklad tutaj -

http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/test_ocz_vertex_3_60120240_gb_sandforce_kontratakuje?page=0%2C4

Sa te same dyski raz SATA2 a raz SATA3

Powiem wam coś nie wierzcie w te dane które podaje producent mam dysk OCZ agility 3 60GB podpięty pod SATA III i nigdy on nie wyciągnie tego co oni podają :wink: nie ma praktycznie różnicy miedzy SATA II A SATA III.

Co do pracy chodzi ok mam na nim Windows 7 64 bit potrzebne programy podstawowe jak AQQ Firefox. DVB Viewer i kilka innych potrzebnych do codziennego użytku :slight_smile: oraz jedną Gre NFS The run :).

21319745432261700744.jpg

Faktycznie, hmmm, no to widzę że się pozmieniało, trzeba wiedzę uzupełnić :stuck_out_tongue:

Przed chwilą zrobiony test :slight_smile: Firmware v2.15

41466234435447338522.png

SF-2281był był najlepszy do tej pory, nawet intel zaczął z niego korzystać w swych ssd.Na tą chwilę kontroler samsunga jest najlepszy,a za miesiąc lub dwa pewnie pozycja się zmieni.A jeszcze w drugiej połowie roku pojawią się płyty z SATA 3.2 handlowa nazwa SATA Expres osiągi od 8-16 Gb/s.Nie nadążymy za zmianami.Tylko modyfikować sprzęt-kasa.

SATA Express? Pierwszy raz słyszę, ale jeśli rzeczywiście to prawda to dla mnie głupota, nie okiełznano SATA3 do porządku, a już się biorą za kolejne.

Prace trwają od od zeszłego roku,koniec połowa roku.

Dodane 12.02.2012 (N) 15:36

Tak,a DDR4 prognoza na ten rok i pomięć na przyszłość o nazwie Hybrid Memory Cube na 2013 r.To są zmiany !

Dodane 12.02.2012 (N) 15:55

Wracając do tematu myślę,że Samsung 830 128Gb jest jak najbardziej wskazany,kierując się rankingami-najlepszy jest 830 258 Gb

Mam pieniadze na 60-64GB M4 albo Vertex i tak okolo w takiej cenie, 60GB samsung kosztuje tu tyle co 128GB M4 i Vertex…

A wiec kilka testów pozniej okozalo sie ze z nowym firmware Vertex 3 jest ogolnie odrobinke szybszy w benchmarkach, ale M4 jest szybszy normalnie w windowsie, ladowaniu gier i w ogóle, wolniejszy ma tez zapis ale o to sie nie martwie bo raz windows wgram a pózniej zapisy to beda po kilka mega… Z M4 oprocz tego ze jest szybszy do gier i windowsa, jest tez duzo mniej problemow awiec -

crucialm4.png

Dzieki wszystkim za pomoc, linki do testow itp

Jesteś w UK to zobacz ceny w Amazon.uk, jak dla mię to mała wielkość 64.Nazbieraj i bież minimum 120Gb.

Jestem przyzwyczajony do trzymania wszystkich wiekszych plikow na D:, czyli to bedzie moj twardy dysk 1TB. Moje kilko miesieczne C: z windowsem ma 24GB zajetego miejsca, z Crysis 2 wgranym na C zeby sie szybciej ladowalo bede mial jakos 35GB zajetego…

Dodane 12.02.2012 (N) 17:24

Jeszcze nie okielznano SATA3 pojedynczymi dyskami, inna sprawa z RAID0, jak sa obódowy 5.25’’ na 4 dyski 2.5’’ z jednym wyjsciem SATA zeby mniej kabli, dasz dwa takie M4 w RAID0 do takiej obudowy i maja ponad 1GB’s odczyt czyli 8Gb’s czyli juz ponad SATA3…

Plus wtedy takie dyski jako RevoDrive beda mogly byc na SATA…

Przewaga M4 nad Vertexami jest bezsprzeczna, mam oba z tym że Vertex II, z dyskami OCZ jest problem i to nie ulega dyskusji, jeżeli masz okazję to bierz M4, stosunek wydajność/cena/niezawodność stoi na najwyższym poziomie, z Firmware 0309 M4 to rakieta :wink:

BTW. wersja 64 GB wystarczy spokojnie pod system, mam na nim postawiony Windows Ultimate x64, co ciekawe w przypadku Vertexa, instalowanie dodatkowego oprogramowania powoduje znaczący spadek wydajności, w M4 nie zauważyłem takich tendencji…