Problem z dyskiem! Czy padł? Help! :(

Witam,

dysk mi chyba padl, bo komp nagle sie zaciol i dziwny dzwiek wyszedl z dysku, ktorego mam poza komputerem… poniewaz sie przegrzewal;/

Zawsze po takim zacieciu wystarczal reset, a teraz jak ma sie pokazac ekran z ladowaniem windowsa to jest czarny ekran, takie uderzenia jakiegos plastiku i czerwona dioda sie swieci… nie mryga jak zawsze;/

Co zrobic? Po rozebraniu dysku w srodku wszystko jest ok. Skręciłem i dalej to samo…

Jeśli nic, to jak chociaz odzyskac dane?;/

Rozumiem że to jest normlany dyk(nie USB).?

Masz jakis inny dysk z którego mógłbyś odpalić kompa?(ew. czy mógłbyś do jakiegoś komputera podpiąć go i zobaczyć czy w ogóle go komp wykryje)?Powiedz coś więcej na temat tego ładownia systemu.(?).

A wiec jak w kazdym kompie, przy wlaczeniu jest kilka ekranow z Biosu i nastepnie jest ładowanie Windowsa (jest napisane np. Windows XP Professional) i na dole taki pasek który sie ładuje:D I tego nie mam, przed tym komp ma reseta.

Patrzyłem w BIOSie, bios dysku nie wykrywa. ;/ Teraz przy wlaczaniu mam czerwony napis: Insert Disk press Enter or ESC to continue POST. ;/

Dysk nie jest USB, to normalny dysk twardy z pceta … Jak coś to ma 5 lat. ;/ Bios w ogole nie znajduje dysku, gdy patrzylem w BIOSIE na HDD (dysk) to pokazuje, że ma 0 pamięci, czyli jakby go nie było. ;/

P.S z tym restartem jest tak samo, gdy odłącze dysk. ;/ Czy go podłącze czy nie i tak jest tak samo. ;/

@edit: Jeśli on padł, to jest chociaż możliwość podłączenia dwóch dysków na raz i skopiowanie z tego nie działającego kilku bardzo ważnych plików?

@edit2: Byłem u sąsiada i jest to samo… dysku BIOS nie widzi. Może coś z tym gniazdem w dysku nie tak?

Podłączałeś go na slave’a?

Co to jest Slave? :] Jestem newbie więc trochę jaśniej jakby można było. :slight_smile:

emajer5 , master/slave :wink: i kolejne artykuły :smiley:

Masz zworki na dysku.Takie igiełki(8 chyba)->http://www.poradykomputerowe.pl/data/elettery/Image/sprzet_komputerowy/18/04.jpg.Masz też nalepkę na dysku i tam jest pokazane jak ustawiać zworki zależnie od typu podłączenia dysków.Ustawiasz zworki na slave i podłaczasz do innego kompa TYLKO jako napęd dodatkowy(czyli spinasz taśmami i zasilaniem zostawiając tamten dysk).

Według etykietki na dysku mam cały czas Master = ON, Slave = OFF. :slight_smile: Nic nie zmieniałem i podłączyłem dysk…

@edit: Na etykietce dysku nie jest pokazane jak włączyć Slave… hmmm? :]

Więc zmień na slave i pojedź do znajomego i podłącz dysk jako slave(tamten dysk kumpla ma być cały czas podłączony).

Ale jak zrobić Slave? ;/ Na etykietce właśnie nie jest pokazane, jak włączyć Slave.

Zrób zdjęcie zworków i daj na forum :slight_smile:

Zaraz wstawię foty… :slight_smile:

@edit: jednak nie, literki na etykietce sa zbyt małe i niestety nie mogę zrobić zdjęcia… :frowning:

@edit2: Narysowałem to w Paincie (przerysowałem). xD Tak troszke krzywo, ale wazne, że jest…

Screen:

dddddddvw3.jpg

@edit3:

I jak?

PS. Odpowiedzcie czy jak wezmę od kolegi jego stary dysk (10gb) i podłącze do kompa 2 dyski (zepsuty i ten od kumpla), to da rade skopiować kilka ważnych plików z tego “zepsutego” na tego starego? To ważne. A jeśli nie, to jak odzyskać dane? Mam na tym dysku kilka bardzo ważnych danych.

Po prostu wyjmij zworkę.

No dobra, to wyjmuje i lecę do kumpla. Zobaczę co i jak. :slight_smile: Przyjdę to napisze. ^^

W dniu 16.06.2008 , o godzinie 20:31 został dopisany post przez emajer5

SUPER! Byłem i działa! W Mój komputer u kumpla pokazały sie moje 3 partycje. ^^ Oglądałem Pulpit mój i wszystko! Super, ze dysk działa.

Tylko dlaczego nie działa w moim komputerze? :frowning: Pomocy! :frowning:

A i tak przy okazji, czemu gdy włączę np. Winamp, Firefox3, GG i z 2-3 programy, to po chwili ta głowica przechodzi na “parking” i komp się zacina? Zauwazyłem to, gdy procek długo ma 100%. ;/ A od dysku ten dźwięk jest, jakby głowica schodzila.;/ Co z tym zrobić?

A więc co zrobić, żeby działał dysk przy moim kompie i co żeby się tak nie zacinał? Bo robię coś ważnego w necie lub gram w Gry online (Counter Strike) i przez takie zacięcie znów od nowa wszystko. ;/

To odpaliłeś go u siebie?Weź zmień taśmę która idzie z płyty głównej do dysku(taka sama jest przy napędzie - zamień je miejscami).Możliwe że taśma padła.Przestaw zworek spowrotem na master.

Daj raport SMART z dysku. Możesz go znaleźć w HD Tune, Evereście i innych.

Poczytaj - Konkretne tematy… ze zwróceniem szczególnej uwagi na pierwszy post.

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie.

W tym celu proszę użyć przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie prośby będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

No i nic. :frowning: Zmieniłem te taśmy z napędu i dalej nic. :frowning: Ten sam błąd. :frowning:

Może podłączyć ten dysk z SLAVE?

Musiałbyś mieć inny dysk który ustawiłbyś na master(na tamtym musiałby być sprawny system).

W takim razie co jest z tym dyskiem? :frowning: