Ile RAM maksymalnie obsługuje Vista

Witam! Mam zamiar kupić nowy, “mocny” komputer i chciałbym się dowiedzieć ile pamięci RAM mogę wcisnąć maksymalnie do komputera, zamierzam korzystać z visty oczywiście.

http://www.centrumxp.pl/Sprzet/1258,1,A … emowa.aspx

Teoretycznie wersja 32 bit (najczęściej instalowana) obsługuje 4 GB - choć w praktycznie mimo zainstalowania tych 4 GB często pokazuje że ma 3 GB

Można obejść ten problem postępując zgodnie z tym: (przepraszam że po angielsku)

http://www.neowin.net/forum/index.php?showtopic=499870

Enable support for 4GB of RAM (or more) in Vista 32-bit

Nie testowałem tego bo mam tylko 2 giga :slight_smile:

A i pamiętaj: to że system 32bit będzie wyświetlał że masz nawet więcej niż 4 giga ramu nie jest równoznaczne z tym że ten ram obsłuży.

Więc jeśli chcesz z tego ramu korzystać zainstaluj Vistę 64bit (Nie będzie wtedy problemów z pamięcią - ale na pewno pojawią się inne :slight_smile: )

Pozdro!

adik17188 , wersja 32 bitowa ok. 3 GB, a wersja 64 Bitowa tyle na ile pozwoli płyta główna :slight_smile:

A problemy będą takie że nie wszystkie programy i sterowniki są przeznaczone na wersję 64 bitową

Może dla uściślenia. Vista 64bit obsłuży ponad 4GB RAM-u, Vista 32bit od 3 GB do 3,5 GB, w zależności od płyty głównej. U mnie Vista 32bit obsługuje 3,5 GB z zainstalowanych 4 GB.

Przytoczona wyżej porada, żeby zmusić Vistę 32bit do obsługi powyżej 4GB RAM jest nieprawdą. To jest fizycznie niemożliwe. Zresztą wystarczy poczytać choćby to forum: http://vistarewired.com/2007/03/29/how- … dows-vista

Ilość obsługiwanej pamięci w Vista x64:

Home Basic - 8GB

Home Premium - 16GB

Business, Ultimate, Enterprise - powyżej 128GB

Na dzisiaj i tak nie wkładałbym więcej niż 4GB. No chyba, że gry tyle ciągną (ale nie gram, to się nie znam ;))

Co może nie działać? Jaki program?

Pytam, bo jedyny który mi nie działał to Microsoft VirtualPC, ale jest także jego 64bitowa wersja, więc nie było problemu.

programów nie działających na 64bitowcach jest wiele, sterowników też jest znacznie mniej, ogółem pisząc 32bit jest bardziej popularne, stery, oprogramowanie bardzo łatwo znależć, na x64jest gorzej znacznie.

Poproszę o konkretne nazwy. Bo u mnie działa prawie wszystko, a to co nie działa ma 64bitowe odpowiedniki. Zatem?

Wybaczcie panowie ale się z Wami nie zgodzę.Posiadam 64bitową wersję Vista Ultimate i działają mi WSZYSTKIE aplikacje nawet z architektury x86 (32bit), Mogę zapewnić że na komputerze z 2 rdzeniowym procesorem i minimum 2 GB RAM poczujecie różnicę w wydajności. Oczywiście w czasie instalacji systemu należy pamiętać o tym by wcześniej pobrać sterowniki np. do modemu.

Jeżeli sterowniki są dla x64 Visty ale nie mają WHQL odsyłam do viewtopic.php?f=22&t=214453#p1667524 gdzie opisałem procedurę odblokowania instalacji niepodpisanych sterowników. Jeżeli chodzi o gry, to jest z nimi różnie… ogólnie odsyłam do http://www.cafepc.pl/52,7565,Mierzymy_w … _bit-7.htm

:slight_smile:

Na x64 należy mieć odpowiednią wersję aplikacji narzędziowych takich jak Yamicsoft Vista Manager, Firewalla i antywirusa (choć np. Kaspersky ma tylko jeden instalator do wersji x64/x86, a z kolei NOD32 ma już 2 osobne instalatory dla odpowiedniej wersji systemu operacyjnego). Po za tym należy poszukać x64 wersji kodeków (polecam K-Lite Codec Pack).

Zapomniałem dodać, że jeżeli program jest pisany z myślą o x86 to istnieje możliwość instalacji tego programu na x64, tyle że w folderze *C:\Program Files (x86)*

zatem na dzień dzisiejszy działa wszystko na x64 :slight_smile:

a jeżeli ktoś chce wydajny PC to tylko z 4 GB RAM DDR2 i x64 Vista Ultimate :lol:

Tylko nie wiem w czym ze mną się nie zgadzasz do tej pory :slight_smile:

Dodam od siebie, że Avast 8 też ma jedną instalkę.

U mnie bez problemu działa wersja x86.

Co za różnica w jakim katalogu się instaluje program? :roll:

Ja bym raczej optował za Windows Server 2008.

somekind , ale lepiej kupić system do zastosowań domowych, a nie serverowych. Później trzeba kombinować z nim…

No w sumie racja - zależy kto do czego stosuje komputer.

somekind , jakby chciał serwer to by sobie wykupił jakis dedykowany, albo sam by postawił :stuck_out_tongue: