Szukam banalnego języka programowania

A więc tak:

Zacząłem się uczyć Visual basica 6 ale potem mi się odechciało

Teraz przypomniałem sobie że istnieje coś takiego jak programowanie więc jaki język polecacie dla mnie? Tak jak w temacie liczę że będzi w miarę prosty :wink:

Dla takiego “idioty jak ty”(cytuję, żeby nie było, że obrażam) żaden język się nie nadaje, ponieważ nawet rodzimego nie znasz(zaczołem)…

Jak już poprawisz swoją polszczyznę, zapoznaj się z takim czymś jak Google i zacznij go używać. Jak Ci Google przestanie wystarczać, użyj “Szukaj” na tym lub innym forum.

A co chcesz programować?

Proponuję PHP – może się do czegoś przyda. Zaczynać można od prostych rzeczy, by stopniowo wyrabiać sobie złe nawyki :wink:

Ja proponuję C# i ASP.NET. Nie są takie trudne do opanowania, a Visual Studio i jego darmowe odpowiedniki są bardzo wygodne w obsłudze.

Używając przycisku zmien.gif

A jakiś kursik C#?

Tak wiem istnieje google ale szukam sprawdzonego kursu :smiley:

Cóż…

Ja się C# i ASP.NET uczyłem u mnie na uczelni. Zapraszam na Politechnikę Śląską. Sprawdzona metoda :wink:

Python chyba najprostszy.

“Szukam banalnego języka programowania”

Naprawdę banalny jest batch. Są to takie komendy do wiersza polecenia. Tworzy się pliki *.bat . Ale o duzych możliwościach możesz zapomnąć… Banalny…

http://pl.wikipedia.org/wiki/Program_wsadowy

Parę komend znam: i nie widzę potrzeby znać więcej :lol:

Wszystkie języki programowania są proste. Każdy można zapisać jako logiczny ciąg zer i jedynek (System binarny). Lecz dla początkującego programisty radzę zapoznać sie z HTML. Potem XHTML, PHP, JAVA, FLASH, jeśli jednak i to CI nie wystarczy możesz posunać sie w innym kierunku :wink: Pisanie gier i programów! :smiley: (Wczesniejsze jezyki służyły do edycji i twożenia stron www) Tu na początek polecam język PASCAL, a potem jeden z najbardziej uniwersalnych C++. Można by zauważyć ze nauka pascala to strata czasu jesli to c++ jest uniwersalny jednak podstawy w pascalu przydadza się nam w c++ na dodatek można go traktować jak przedsmak prawdziwego programowania :slight_smile:

To nie jest język programowania. podobnie jak XHTML i Flash. Poza tym po co w dzisiejszych czasach zawracać sobie głowę czymś tak archaicznym jak HTML?

Java do tworzenia stron? Może chodzi Ci o Java Script?

Nie wprowadzaj ludzi w błąd.

A ja, polecam to, do czego zaczyna się programowanie na studiach, czyli C. Jedyny sensowny język, którego nauka nie będzie stratą czasu, który daje podstawy do programowania praktycznie wszystkiego, a przy okazji pozwoli w miarę ogarnąć architekturę komputerów.

HTML archaiczny nie jest i wciąż wszechobecny. C najwspomniałeś jest na studiach a kolega prosił o banalny jezyk dlatego polecam pascala po ktorym można płynnie przejsc do C/C++. W moim poscie nigdzie nie napisałem ze xhtml jest jezykiem programowania, poprostu uważam, że warto je znać. A co do javy to slusznie mnie poprawiłeś miałem na myśli wpomniane przez CIebie java script.

W Javie EE(JavaServer Pages) też można pisać strony :wink:

IMHO większy sens ma tworzenie w XHTML (+ CSS). Nie znam nikogo, kto profesjonalnie bawiłby się jeszcze w HTML.

Po C można płynnie przejść do wszystkiego, a po Pascalu tylko do Delphi. Z akcentem na “płynnie”.

Że warto znać, to się zgodzę, ale na pytanie o język programowania wymieniłeś kilka języków, które nimi nie są. W każdym razie programista znać HTML/XHTML nie musi, więc nie wiem po co polecać to komuś, kto szuka języka programowania.

Jasne, ale to coś bardziej w stylu ASP, PHP czy CGI.

Nauczyciele wciąż uczą/stosują HTML-a :oops: (przepraszam za podawanie prawdy do publicznej wiadomości). Jest to, jak najbardziej anarchiczny język. Może, jak już ktoś zacznie z XML(w tym wypadku XHTML), to godne polecenia jest również XSLT. XSLT już przypomina język programowania(ja uważam, że nim jest, choć niejeden by się ze mną kłócił). Python jest świetny, ale sam byś musiał się zatroszczyć o wybór bibliotek graficznych i o odpowiednie narzędzie RAD. W sumie, to w prawie każdej dystrybucji Pythona jest TK, ale podejrzewam, że wiele z niego nie wyciągniesz. Co do RAD, to jeżeli musisz, to w Pythonie może istnieć konieczność znalezienia odpowiedniego(sam nie znam jakiegoś dobrego IDE dla tego języka). Jeżeli natomiast wystarczy Tobie automatyczne robienie wcięć i kolorowanie składni, to jest to najlepsza opcja do nauki, bo dość łatwo znajdziesz stosowne narzędzie. Python jest również dobry dla niezdecydowanych. Równie łatwo w Pythonie napisać prosty serwer WWW, jak i serwis internetowy. Do tego są naprawdę dobre frameworki, typu DJANGO. Wymusi to też na tobie czytelność kodu źródłowego, co potem naprawdę pozwoli Ci brać czynny udział w jakimś poważniejszym projekcie.

Moim zdaniem najlepszy do nauki jest python (przejrzysta składnia i wyrabia dobre nawyki) - można go opanować w parę dni. Acha i nie polecajcie HTML, bo to przecież nie jest język programowania (tak btw to xhtml wg mnie nie ma przyszłości - wyprze go HTML 5).

Nie wyprze, co najwyżej XHTML 1 zostanie zastąpiony przez XHTML 5 :wink: XHTML jest bardziej restrykcyjny, wyrabia się lepsze nawyki(jak ja nienawidzę, jak ktoś jeden tag piszę wielkimi literami, inny małymi, raz wartość atrybutu weźmie w cudzysłów, raz nie…) i jest wysyłany jako XML. To jest cała różnica.

EOT.

Ostatecznie ucze sie Delphi i nie mam problemów

@Tim4niura: umiem HTML

IMHO kłócić się nie ma o co, bo to język programowania nie jest ;]

Zawsze się czegoś nauczysz :slight_smile:

Ale weź pod uwagę, że to raczej mało przyszłościowy wybór i jeśli chciałbyś traktować programowanie jako coś bardziej praktycznego czy nawet zarobkowego, to i tak kiedyś prawdopodobnie będziesz musiał się przesiąść.