O forum linux nikt nie dba

Trolling, powtarzanie sie tematów, pisanie pamietników…Kiedy wreszcie msliwa sie wezmie za porządną moderacje? A moze trzeba tam wymienić kadre? :?

W śmietniku mamy np. temat “Jakie są róznice miedzy wersjami xp”. Szkoda ze tam nie lądują tez tematy “Jaki linuks wybrać”, “Skąd ściągnąć linuksa” oraz wszystkie te pamietniki-tasiemce typu moje z linuksem przygody.

Zdrzemnij się jeszcze może Ci przejdzie

knapik matko jedyna ale ty masz problemy :x

no i co masz jeszcze konstruktywnego do dodania? :roll:

ja nie mam problemu, chcialbym zeby tam był porządek wreszcie.

Nie jesteś, sam, od pewnego czasu zaglądam tylko do tego działu,…

Rozumiem ze moderator tego działu, ma sporo pracy na Vortalu, ale czemu dział ten jest oddalany na drugi plan. A komentarze niektórych moderatorów są tam wręcz nie na miejscu. “Proszę używać polskich liter” Jak ma ich użyć jak szuka rozwiązania tego problemu :?

Naprawdę powinien się ktoś za ten dział porządnie zabrać , bo na razie to jest jeden wielki “bałagan” o którego nikt nie dba.

Pisania tematów “Jaki Linux” raczej nikt nie uniknie, ale robienie porządków i wchodzenie raz na dwa miesiące, to nie jest żadne rozwiązanie.

Popieram tę wypowiedź i wypowiedź knapika, trzeba coś z tym zrobić …

Złączono Posta : 06.11.2006 (Pon) 14:51

Popieram tę wypowiedź i wypowiedź knapika, trzeba coś z tym zrobić …

Z tego co miałem okazję zauważyć, prawie na wszystkich forach zarówno tych poświęconych Windowsowi jak i Linuksowi tematy się powtarzają.

BTW. Dyskusja na temat używania szukajki była omawiana już kilka razy więc sugerują użyć szukajki. Np.:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=43771

I co Ci w tym przeszkadza? Fakt, że to jest forum, a nie blog ale czasami niektórzy dzielą się swoimi opiniami na temat używanych dystrybucji etc. aby ktoś jednak mógł z tego skorzystać.

…ale skoro tak to Ci przeszkadza to może utworzyć temat w stylu “jakiej dystrybucji używałeś wcześniej” lub podobny, w którym każdy mógłby się podzielić swoimi wrażeniami. Na forum ubuntu.pl jest taki wątek i cieszy się on dość dużą popularnością: link

Nie zawsze gdy ktoś ma problem z ustawieniem polskich znaków Moderator prosi o ich używanie ale w takich przypadkach raczej można przymknąć na to oko ale już co innego w przypadku gdy ktoś nie ma takiego problemu, a ich nie stosuje.

Akurat tutaj podzielam Twoje zdanie. Chciałbym aby wreszcie ktoś zrobił porządek z odsyłaniem do szukajki, w prawie każdym temacie. Co prawda ostatnio posty tego typu pojawiają się rzadziej ale nie zmienia to faktu, że nadal są.

Weźmy załóżmy następującą sytuację:

Przychodzi początkujący użytkownik >>> nie wie co i jak >>> ktoś odsyła go do szukajki zamiast podać konkretnego linka do opisu rozwiązania problemu czy nawet w uprzejmy sposób podania rozwiązania >>> użytkownik zniechęca się >>> rezygnuje z systemu.

Poruszałem tą sprawę w jednym wątku (w maju) i zostało wyjaśnione to tym, że ktoś może wskazać użycie szukajki ale pod warunkiem podania hasła pod, którym ktoś ma szukać. Moim skromnym zdaniem powinna w tym dziale być jakaś reguła odnośnie tego bo chyba Administracji czy Moderacji forum nie powinno zależeć na tym aby ktoś zniechęcił się do wolnego oprogramowania zwłaszcza, że od samego początku ideą Vortalu (a co za tym idzie - także forum) było promowanie legalnego oprogramowania.

Pisania tematów “jaki antywirus” udało nam się uniknąć więc nic nie jest wykluczone.

Ostatnio chyba dość rzadko zaglądasz na forum ponieważ msliwa był na forum w poprzednim tygodniu, a to, że ktoś nie pisze nic nie oznacza, że nie interesuje się forum czy nie moderuje go.

Poza tym przygotowywana jest nowa wersja więc Redaktorzy mają wiele innej pracy niż zaglądanie na forum. A jeśli już coś nie pasuje to prawie zawsze na forum można znaleźć innego Moderatora, który także ma możliwość moderacji w dziale poświęconym Linuxowi.

Trochę odbiegając od tematu. Otóż w innych działach także nie jest tak dobrze. Mam na myśli głównie Webmastering oraz Grafika. przykład:

  • Co z tego, że jest. Ale gdzie? Poza tym duplikat

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … 987#755987

  • Dobrą tzn. jaką? Jaka pewność, że książka będzie, że jest empik? Temat omawiany wiele razy

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … 515#753515

Dobrze, ale notorycznie “czepianie” się o to, chyba oto dlatego aby zostawić ślad swojej moderacji w tym dziale , to lekkie przegięcie. Zwłascza jak się nie jest w temacie, co nie jednokrotnie bywa, Nikogo nie wskazuje tutaj palce, ale czasami można się powstrzymać od takich komentarzy.

A zapoczątkowało to stworzenie kilku porządnych tematów o AV oraz co najważniejsze, dbanie o to aby takie tematy się nie pojawiały a więc systematyczna praca moderatorów , za co chwała im.

Wybacz, ale usuwanie po łebka zbędnych tematów raz na tydzień, w takim forum, to małe uchybienie, i niedopatrzenie.

Poza tym, ja nie każe moderatorowi być 24 h na forum, ale zaglądniecie już nawet raz na tydzień na chwile i zrobienie prawdziwego porządku co nie wymaga Bóg wie ile czasu to chyba oczywiste.

Nie byłbym taki pewien.

Czy wiesz. ile było nowych postów w sobotę i w niedzielę ?

Po ok. 400 każdego dnia.

Aktualnie przybywa średnio 250X5 + 350x2 tygodniowo.

Daje to około 2000 postów tygodniowo, a nieraz i więcej.

Zwłaszcza gdy nastąpi wysyp trolli.

To tyle - tytułem uświadomienia zakresu pracy.

więc wynika że nie dajecie sobie rady,

no to jest tylko jedna rada: musi gdzieniegdzie przybyć modów =]

Wniosek mylny.

hm…

Padają tu zarzuty skierowane do administracji czy moderacji, jako, że problem, który jest zgłaszany przez Was, nie dotyczy tylko działu linuks ale również innych, więc wypowiem się w odniesieniu do całości forum.

Forum służy jednemu celowi - zgłaszaniu problemów i niesieniu pomocy w przedstawionych problemach. Nie każdy jest alfą i omegą. Z tego co obserwuję dla większości (stałych userów) pytania jakie się tu pojawiają są kompletnie bezsensowne, dla innych “głupie”, dla innych są przejawem ignorancji czy “kalectwa technicznego”. W większości przypadku jest to niestety prawda. Nie oczekujmy jednak, że osoba, która dopiera wchodzi w świat hardwaru i softwaru będzie zadawać pytania czy zachowywać się jak stary wyjadacz. Nie każdy też potrafi sobie poradzić z narzędziami czy ścieżkami postępowania, które powinien zastosować na starcie - użycie wyszukiwarki, pomoc programu, helpdesk etc.

Takich przypadków nie unikniemy - zarówno na tym forum, jak i innych w sieci.

Zastanówmy się nad przyczyną takiego stanu rzeczy - czy winny jest tylko user zakładający taki temat czy są też inne czynniki, które wpływają na taki obraz forum.

Otóż winni są wszyscy, i do tego nie mam dwóch zdań.

Większość problemów wynika z prostej przyczyny - klikamy “nekst” nie zadając sobie trudu czytania po drodze informacji.

Każda społeczność, jaką jest niewątpliwie forum, kieruje się własnymi zasadami, które są opisane w regulaminie czy tematach przyklejonych czy ogłoszeniach. Większości spięć czy “śmieci”, które są codziennym zjawiskiem na każdym forum, dałoby się uniknąć, gdyby wszyscy przestrzegali te zasady. Zasady te obowiązują wszystkich bez wyjątku.

I tak, piszecie, że pojawiają się bzdurne tematy - pojawiają. To dlaczego znakomita większość reaguje na takie sytuacje w identyczny sposób - pisząc swoje trzy grosze, które nierzadko powodują lawinę otowania czy kłótni.

Czy problemem jest wysłanie PW do moderatora z prośbą o interwencję ?? Chyba nie, skoro wielu userów to robi. Co do działu linuks. Niestety, w większości produkowania śmiecia zasługę mają sami userzy udzielający się w tym dziale. Wolą palnąć swoje 3 gr. niż napisać - “Monczkin, weź to wywal w cholere, bo czytać się tego nie da”, “Mam prośbę - w temacie xxx jest kilka rzeczy, które można by wywalić”. Po co ??

Nie chcę tu przerzucić odpowiedzialności na kogokolwiek.

Od pilnowania porządku są moderatorzy - jest to rzeczą powszechnie wiadomą. Ale za porządek powinni odpowiadać również pozostali userzy. W końcu chyba każdemu z nas powinno zależeć na czystym “środowisku” w którym przebywamy. No chyba, że mamy podejście właściciela psa - trawnik należy do miasta, więc niech posprzątają kupę po nim Oni.

Bystry i obiektywny obserwator zapewne przyzna mi rację.

Dziennie pojawia się na forum około 500 postów, w dni wolne znacznie więcej. Moderatorów jest na forum x - co wychodzi po x postów na łeb i tak dzień po dniu. Tyle teoria. Praktyka jest jednak inna. Nie każdy ma czas siedzieć na forum 24 h, proszę wziąść pod uwagę jedną rzecz. Moderowaniu poświęcamy wolny czas, nie otrzymując żadnych profitów, robimy to w wolnej chwili bezinteresownie - oczywistym jest, że mamy też swoje życie prywatne, obowiązki, pracę - chyba nikt nie oczekuj rezygnacji z tego na rzecz całkowitego oddania forum??

Dlatego nikt nie jest w stanie ogarnąć tego w taki sposób, w jaki to sobie niektórzy wyobrażają. Dlatego też, każda pomoc, jest nieoceniona i pożądana. Od razu sparuje cios w postaci zwiększenia ilości moderatorów na forum. Nie zmieni to niczego.

Moderatorzy mają też inne obowiązki, o których nie wszyscy muszą wiedzieć i nie ma potrzeby ich wtajemniczania. Co daje naprawdę dużo pracy i jest czasochłonne. Dlatego, przechodzą tematy/posty, które nie powinny znajdować się na forum. Prędzej czy później takie rzeczy są weryfikowane i podejmowana interwencja.

Jak to rozwiązać ??

Duży :piwo: dla osoby, która znajdzie 100% rozwiązanie. Może zaostrzyć interwencje wymierzone w userów łamiących regulamin i wyciągać jak najostrzejsze sankcje ?? Można ?? Ale pytanie - czy tego sytuacja wymaga ?? To ma być forum czy obóz z nieograniczoną władzą nadzorców ??

Można tak w nieskończoność. Może zastanówmy się wszyscy jaki środek można zastosować w imię poprawy sytuacji, zamiast prezentować postawę rozszczenową w postaci wymiany kadry, zwiększania składu osobowego czy wiecznego malkontenctwa…

Nie chcę kierować personalnie do nikogo zarzutów, ale czasem mam ochotę paru powiedzieć w kilku żołnierskich słowach co myślę o ich podejściu do tematu, jakie prezentują na forum. Jest tu kilka “świętych”, których “większa wiedza” w ich mniemaniu upoważnia do otowania czy bezproduktywnego pisania, bo im się nudzi. Skoro komuś się chce odsyłać do googli i wyrażać swoją dezaprobatę, to może niech kierują swoją energię w bardziej konstruktywny sposób - po coś każdy z nas jest na tym forum. Skoro tak, to po co się męczyć, jak i tak z założenia ma narzekać ??

Zacznijmy od siebie, a później pouczajmy innych, w ten czy inny sposób.

Od nas zależy jak to forum będzie wyglądać i jak się tu będziemy czuć.

Z partyjnym pozdrowieniem

A jaki jest prawidłowy, więcej pracy to albo wzmożona praca jednego moderatora, albo praca kilku, bo ja innego racjonalnego nie rozumiem.

Tak, ale w tym dziale akurat na pierwszy rzut oka widać to, w dziale Problemy czy innym, aż takiego bałaganu nie ma bo moderatorzy czuwają, nawet rzadko ale za to bardzo skutecznie więc nie można mieć nie do zarzucenia. A naprawdę dział Linux, jak i sam Linux przezywa prawdziwe oblężenie wprawdzie 50 % tematów jest tylko wykorzystana do tzw “podstaw mi odpowiedz, bo mi się nie chce” i tych użytkowników kończy swoja przygodę z Linuxem na przeczytaniu odpowiedzi innych. Więc ktoś musi nad tym czuwać, po prostu trzeba przyznać ze jeden moderator, który wiem ma dużo pracy co go sprawiedliwa ale i tak jest tam największy bałagan na forum, nie licząc Śmietnika :slight_smile: Brakuje rąk do pracy… Czego nie mogę powiedzieć o innych działach.

Co prawda to prawda, z jednej strony dla mało doświadczonego usera, takie pytanie to naprawdę wiele, a czasami na początku nie umie się szukać w sieci, to jest faktycznie nieuniknione, ale jakoś w innych działach jest na to chociaż częściowy sposób.

Całą puentą tego tematu, jest to aby ktoś zajął się działem Linux, jest prawdą ze 75 % odpowiedzi nadaje się do kosza, bo taka jest mentalność użytkowników Linuxa, ale z drugiej strony można powołać kogoś kto będzie czuwał troszkę częściej niż raz na tydzień w tym dziale i wywalał to co naprawdę się nie nadaję. Mój post wcale nie miał za zadanie aby krytykować forum, tylko w trosce o jego schludność zadać parę pytań, dlaczego tak tam jest. Monczkin odpowiedz sobie z ręką na sercu, czy widzisz różnice w moderowaniu dzialłu Linux a jakiegokolwiek innego?

A ja może z innej baczki, bo dawno się nie logowałem, a nie chcę nowego wątku tworzyc.

O co chodzi z tym nakazem uzywania polskich znaków?

Chodzi o to ze Regulaminie, jest napisanie aby używać polskich znaków. A wiadomo po instalacji Linuxa, większość użytkowników nie ma polskich znaków. bo trzeba ręcznie skonfigurować x-server. Komedaną :

A czepiane się o to, no dajcie spokój troszkę upierdliwe.

Z tego co wiem to każdy moderator może w każdym dziale wprowadzać porządki więc chyba problemu nie ma.

Jeżeli chodzi o często padające pytania i problemy to chyba trzeba będzie uporządkować i zaktualizować niektóre przyklejone tematy oraz dodać lub uzupełnić np. FAQ z najczęściej spotykanymi problemami.

Napewno nie zlikwiduje to problemu ale może jeszcze bardziej zminimalizować.

Ale nie chodzi mi tylko o dział Linuks, na całym forum chyba takie coś jest.

Ktos kto to wymyslił chyba musiał być bardzo znudzony, dawno większej bzdury nie czytałem.

Sam uzywam polskich znakow diakrytycznych jak mi sie przypomni, pisze szybko i nie zwracam na to uwagi, ale zeby przez to posty usuwać… paranoja.

Mylisz sie…uzywanie polskich znaków jest bardzo potrzebne przy wyszukiwaniu słów kluczowych przez innych uzytkowników. Pomyśl troche…

Wracając do tematu, proponuje dodać jeszcze jednego moda, jakiegos zaawansowanego uzytkownika linuksa, ale to tylko moja propozycja, równie dobrze moze zostac tak jak jest ale z delikatnie bardziej zdecydowanym podejsciem do porządkowania, w końcu po coś są tam te tematy przyklejone.

Sam jak zaczynalem sie interesowac linuksem to zalozylem “lamerski” temat, ale myśle ze takie coś na dluższa mete szkodzi forum, poza tym niektórzy juz zdrowo przeginają z bzdurnymi pytaniami i ignorancją.

Może uznacie to za idiotyzm (też jestem początkującym użytkownikiem), ale jednym z wyjść mogłoby być, nie wiem jak to nazwać “zaliczenie” przeczytania FAQ i użycia szukajki przed możliwością założenia nowego tematu. Wiem, że to nie rozwiąże problemu ale może choć w jakimś stopniu ograniczy niektóre pytania.

Niestety największy problem leży w edukacji i w wychowaniu przez rodziców, mentalność dzisiejszych młodych ludzi mnie czasami przeraża (sam mam 20 lat więc wiem o czym mówię). Większość tych denerwujących tematów jest zakładanych przez ludzi, którzy nie mają w nawyku zrobić czegoś samemu tylko oczekują od innych gotowych odpowiedzi na swoje pytania, choć pierwsza strona wyświetlona w google daje odpowiedź.

Z drugiej strony żeby było tylko tak, to jeszcze by uszło ale niektórzy chcieliby żeby ktoś zrobił wszystko za nich, żeby jechał do nich do domu i żeby nie musieli sami wykonać tego co im powiedziano.

Innym problemem jest szerzący się debilizm (przepraszam za słowo) ludzi, którzy mając gotową odpowiedź, krótką nie skomplikowaną zawartą niejednokrotnie w jednym, góra dwóch zdaniach, nie wie co z tą odpowiedzią zrobić, jak już pisałem sam jestem początkującym użytkownikiem komputera, ale tutaj już wina tkwi w tym, że niektórzy nie rozumieją języka polskiego (nie mówiąc o umiejętności jego używania) i mimo, że mają gotową odpowiedź podaną na kilka sposobów, to nie rozumieją co się do nich mówi (pisze) a tego problemu na forum nie da się rozwiązać. Niestety.

Jak miało by to funkcjonować ? Zapewne wiele osób wciskało by tylko next …

Więc problemu moim zdaniem to nie rozwiązuje.