Jak usunąc Debiana i pozbyc sie LILO ze startu logowania

Witam

Jak w temacie - otóż mam Debiana na drugim dysku wiec jak go sformatuje nie bedzie problemów ale czy LILO tez mi zniknie ze startu logowania ?? Czy teraz za każdym razem bede musiał wybierac ze ma sie ładowac Windows ?? jak sie tego LILO pozbyc ?? Chce miec od razu ładowanie Windowsa ?? Czekam na wasze podpowiedzi i z góry serdecznie dziekuje.

:slight_smile:

Nie

Tak

Wpisz sobie w Google “usunięcie LILO”. Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez ludzi którzy nie poradzili sobie z Linuksem, więc nie powinieneś mić problemu ze znalezieniem odpowiedzi.

areh - bardzo dziekuje za szybka odpowiedz zpytam Google :slight_smile:

Mam nadziej ze znajde odpowiedż :slight_smile:

Jak zrobie to podam jak :slight_smile:

A mam jeszcze pytanie czy jak zrobie formata wszytskich mioch dysków ( 2 HDD) to nadal LILO bedzie sie uruchamiał ??

Złączono Posta : 10.11.2005 (Czw) 12:04

Znalazłem cos takiego - jak uda mi sie to zrobić to powiem czy faktycznie dziaa - ale niestety mam kilka problemów:

Po 1 - nie ładuje mi sie LINUX - staje w jakimś tam miejscu i nie idzie dalej.

Po 2 - nie działa mi FDD :frowning: - wiec dyskietki tez nie załaduje :frowning:

I co ma zrobić ??

A tu opis który znalazłem w sieci jak niby powinno sie to zorbić - tyle tylko że w moim przypadku żadnego nie moge uruchomić :(:(:frowning:

"==========

3.2 Odinstalowywanie Linuksa by CZaR|Ny

==========

Każdy kto od dłuższego czasu pracuje na Linuxie wie jakie zalety, a również jakie wady ma

system. Podstawa to opanować tylko środowisko i można naprawde dużo. Jest jednak pewien

problem dla początkujących użytkowników - instalacja, pierwsze kroki, czasem coś się

sypnie w systemie jak to na początku bywa i wtedy pojawiają się schody. Czasami trzeba

po prostu postawić system od nowa i żeby to zrobić czasami jesteśmy zmuszeni do

sformatowania dysku. I tutaj nasuwa się pytanie ‘Jak to zrobić?’. Odpowiedź jest bardzo

prosta.

Istnieją dwa sposoby na odinstalowanie Linuxa.

+++++

3.2.1 Sposób pierwszy

+++++

Przejdź do pracy w trybie użytkownika root. Wywołaj program cfdisk i następnie wskaż

partycje Linuxa po czym usuń ją przyciskiem delete. Wskaz na partycję Windosową i aktywuj

ją przyciskiem bootable. Następnie zapisz zmiany stanu partycji przyciskiem write. Następnie

wyjdź z programu cfdisk klikając przycisk quit. Teraz trzeba się zając usunięciem z dysku

zawartości sektora ładującego czyli MBR z zapisanym tam LILO. Używa się do tego celu

polecenia /sbin/lilo -u. Ostatnią rzeczą, którą trzeba zrobić to zamknąć system Linux

poleceniem logout z poziomu środowiska graficznego lub poleceniem halt.

+++++

3.2.2 Sposób drugi

+++++

Można też usunąć Linuxa z poziomu ładowalnej dyskietki DOS-owej poleceniem fdisk. Istnieje

duże prawdopodobieństwo, że zamiast partycji Linuxowych zobaczysz jedną partycję typu

extendet. Usuwasz ją i teraz pozostaje już tylko usunięcie programu LILO z zeroewgo sektora

ładującego. Można to zrobić poleceniem fdisk /mbr.

Można teraz pomyśleć nad nową organizacją partycji."

Czekam na podpowiedzi.

Nie chce mi się czytać tego co napisałeś. Jeżeli nie mozesz odlalić kompa z FDD, to odpal z płyty instalacyjnej Windowsa. Jeżeli jest to Win98/Me to wpis fdisk /mbr, jeżeli XP to chyba fix -mbr (czy jakośtak). Nawet na tym forum było to jużchyba kilka razy opisywane, więc wysil się trochę i poszukaj.

ponoć jak zainstaluje sie Wina na zainstalowanym Lilo to Lilo sie jakby uszkadza, tzn jest ale [zamazany] - jest ale nie działa :smiley:

Nic się nie uszkadza, nic nie ma ale nier działa. Windows po prostu nadpisuje MBR i tyle. Twórcy Windowsa nie przewidzieli (ciekawe dlaczego) że mogąistniećinne systemy operacyjne i nie dająwyboru - nadpisaćMBR, czy nie nadpisać, tylko robiąto bez naszej zgody.