Dział Linux - propozycje i sugestie

Jak zapewne wiecie, administracja vortalu już od pewnego czasu przygotowywuje pewne zmiany, wśród których jest wprowadzenie działu Linux, nad przygotowaniem którego aktualnie pracuję.

Nie chcę zdradzać konkretnych szczegółów, żeby nie naobiecywać zbyt wiele :wink: Podobnie w przypadku działu Windows, główną cechą będzie baza dobrych, sprawdzonych programów. Poza tym, w przygotowaniu jest seria artykułów dla początkujących, które, mam nadzieję, rozwieją większość wątpliwości i problemów które najczęściej pojawiają się przy zaczynaniu przygody z Linuksem.

I tu zwracam się z pytaniem do Was - co chcielibyście zobaczyć w nowym dziale? Jakie dokładnie tematy was najbardziej interesują? Jakie umieścić programy? W miarę moich możliwości postaram się dopasować dział do Waszych potrzeb :slight_smile:

z cyklu dla początkujących, może jakieś podstawy bash’a, mały słownik linuxowy, jedna strona z linkami do najpopularniejszych dystrybucji oraz jakiegos supportu do nich - z konkretnym opisem co gdzie można znaleźć

Mnie interesowałyby porównania kilku dystrybucji Linuxa, ich wady i zalety oraz poradnik jak je zainstalować :mrgreen: .

ogolnie wszystko dla poczatkujacych na poczatek :slight_smile: po instalacji… jak zanistalowac kolejne programy, propozycje jaki program do czego :):slight_smile:

Ja bym nie stawiał na ilość, ale na jakość :wink: Ale ufam, że to jest jasne.

Generalnie po tym, co czytam na forum widze, że większość to raczej początkujący użytkownicy tego niewątpliwie ciekawego systemu.

Może warto więc przybliżyć najpierw podstawowe pojęcia, taki:

Następnie widziałbym zbiór chociażby tych najpopularniejszych dystrybucji i ich instalacji od A do Z, ale opisanej w sposób przystępny nawet dla totalnych nowicjuszy…

No i jeśli czas pozwoli, może coś odpowiadającego “Trikom w Windowsie” :wink:

msliwa Bardzo dobry pomysł :smiley: W internecie brakuje dobrych serwisów z konkretnymi poradami dla laików, mam nadzieję, że w dobreprogramy.pl będzie lepiej.

Ze swojej strony proponowałbym opisy instalacji najpopularniejszych dystrybucji linuxa dla początkujących np. openSuse, Ubuntu. Od razu najlepiej z podziałem dysku ponieważ jest wiele pytań na tym forum i inncyh o to. Np. ma się kilka partycji w FAT 32 a potem jak zmienić jakąś na np. ext2 i przy instalacji wybrać aby linuxa na niej zainstalować itp. Sam chętnie skorzystałbym z porady i myślę, że nie tylko Ja :wink:

Przede wszystkim opis instalacji i konfiguracji internetu (np. neostrada przy modemie Sagem F@st 800).

Jeszcze może jakieś porady dla troszkę bardziej zaawansowanych, żeby Oni także mogli skorzystać z tego działu.

Oraz np. aktualizacje przez internet systemu.

Programy proponowałbym podzielić na jakieś kategorie, może nie tak rozległe jak w Windowsie ale jakiś podział by się napewno przydał. I żeby pisało dokładnie (najlepiej z przykładami dla początkujących) jak zainstalować dany program.

Jakie programy umieścić to proponowałbym takie najbardziej przydatne i ciekawe. Np. Wine i opis do niego. Przy opisach programów może napisać jakim jest odpowiednikiem jakiegoś windowsowsiego programu.

Jak przyjdzie Mi jeszcze coś do głowy na ten temat to dopiszę do tego posta :slight_smile:

Sam miałem problem (który juz jest rozwiązany) z “pogodzeniem” Windy i Linuxa, wiem że dużo osób ma ten sam problem. Więc proponuje taki poradnik.

Może zbiór poszukiwanych programów do Linuxa,coś podobnego,jak na tym vortalu jest dla Windows Biuro,Grafika,Dom,Multimedia,Internet,itp.,spis podstawowych komend,opisy basha,itd.

Oprócz podstawiowych poleceń basha, warto pokazać strukturę katalogów,

co w którym się znajduję, pokazać które pliki odpowiadają za konfigurację. Omówić proces uruchamiania się systemu.

Instalację oprogramowania,poprawek. Chciałbym zeby to było “zawsze” dostępne w formie artykułów. Ja nie spotkałem “Linuksiarza” który chętnie pomogł by w zrozumieniu tego systemu (???), i choć juz zakupiłem odpowiednią literaturę i zaczynam “głebiej” poznawac ten system operacyjny, to z niecierpliwością czekam na taki dział “dla zielonych”.

Jak mniemam, programy będą przede wszystkim w postaci rpm-ów albo deb-ów. To logiczne.

Jednak proszę, zamieszczajcie też nieprekompilowane źródła…

A z propozycji - ważnym zagadnieniem jest kompilacja jądra. Nie można zrozumieć systemu bez poznania istoty kernela. Dlatego jedną z najważniejszych chyba rzeczy jest jakiś poradnik właśnie kompilacji, z dokładnym opisem wszystkich części. Z doświadczenia wiem, że kiedy kompilowałem po raz pierwszy samodzielnie jądro, to była to droga przez mękę…

Dwa słowa: “How To…” :slight_smile:

To ja od siebie dodam.

Poradnik dla początkujących - od tego trzeba zacząć aby dalej ruszyć

Dla średniozaawansowanych

Dla zaawansowanych

Dla maniaków

Myślę, że tyle w zupełności wystarczy. Można wybrać punkty lub je wszystkie opisać.

Ja bym proponował zeby umiescić tam porady tylko do trudniejszych distro typu Slack, bo o SuSe to nie ma sensu w necie jest tyle stron traktujacych o instalacji i konfiguracji susła i ubuntu ze to jest nie potrzebne. Konfiguracja, ale tylko dla distro typu Slack i Gentoo

Ja proponuję na początku umieśćić porady dla początkujących,a wraz z upływem czasu coraz trudniejsze rzeczy.

DonKosiorrro Dystrybucje takie jak Slack czy też Gentoo są bardziej dla zaawansowanych a zaawansowani jestem pewnien ,że radzą sobie z nimi więc myślę, że można zrobić jakiś dział dla zaawansowanych i tam o nich pisać. Natomiast dla początkujących może być o Suse i Ubuntu chociaż nie ważne ,że jest wiele stron o nich ale w DP niech też coś będzie i żeby na DP było dokładniej wytłumaczone :wink:

DonKosiorrro , ale takie porady dla każdej dystrybucji znajdziesz. Moim zdaniem, powinny być porady dla początkujących, a oni przeważnie wybierają właśnie SUSE, Mandrive, Ubuntu itp. Ktoś kto bierze sie za Slacka, Gentoo itp. przeważnie ma już jakąś wiedzę o GNU/Linuksie i nei ma sensu dla nich o podstawach pisać.

No może i zeczywiscie macie racje z tej perspektywy o tym nie pomyslałem :slight_smile:

Ja tam od slacka zaczełem i jakos sobie poradziłem wystarczy poszukac.

No ale zeczywiscie przyznaje racje panom adam9870 i areh

Ja proponuję zlinkować najlepsze artykuły z sieci - nie ma sensu powtarzać informacji.

Ja od siebię proponuje jakiś dział może z dobrymi grami na linuxa :slight_smile:

I jeszcze taki cuś, że przy programach dla windows, pokazywana była by jakaś ramka z informacją o podobnym programia pod linuxa, taki “Czy wiesz, że…”

Troszeczkę rzeczywiscie przesadziłem z tymi tematami. Wystarczą tylko podstawy dla początkujących zarówno w formie linków jak i autorskie opracowania. Myślę, że to w zupełności wystarczy.