Kubuntu - instalacja, użytkowanie - pytania i wątpliwości

Witam drogich forumowiczów :slight_smile:

Otóż postanowiłem zakonczyć moją przygodę z Windowsem i zacząć z Linuxem. Jako iż w temacie jestem zielony to przy pomocy googli, naszego forum i pewnej osoby ( :wink: ) wybrałem dystrubucję Kubuntu (początkowo chciałem Mandrivię ale odradzono mi).

Zacząłem ściagać i w tym czasie szukać informacji odnosnie jej instalacji. Natrafiłem na tą stronę :arrow: Instalacja Kubuntu jednak screeny zamieszczone na tej stronie zmąciły mój spokój.

Screen 1

  • chodzi mi o znaczenie pól partycja (dziwne nazwy), typ (również dziwne nazwy).

A przy tym to już zgłupiałem …

Liczę na pomoc i że ktoś wyjaśni mi tajniki instalacji tego systemu …

Z góry dziękuję za pomoc i przeprzaszam za niewiedzę :oops:

ja też przygotowywuję się do instlacji Linuxa, tyle, że Ubuntu (różnią się tylko środowiskiem graficznym). zrobiłem sobie taki podział:

84181def176f3ef1m.jpg

który został “zatwierdzony” ( :mrgreen: ) na forum ubuntu.pl

całkowicie z windowsa nie rezygnuje (przynajmniej na początku korzystania).

tak więc:

na pierwszej partycji Windows Xp - NTFS

dalej mam Swap (system plików Linux Swap), dalej partycję główną linuxa na której zamontuje (w trakcie instalacji) “/” wraz z “/home” ("/home" można zamontować na osobnej partycji, jednak ja z uwagi na mały dysk, upycham na jednej :slight_smile: na partycję główną “/” najlepiej przeznaczyć 5/6GB, jeżeli montujesz również na niej “/home” to więcej. oczywiście system plików Ex3 (jeżeli “/home” na innej partycji to również na Ex3). ostatnia partycja to “składowisko” w systemie plików Fat32 - oba systemy będą mogły bez problemu odczytywać i zapisywac na niej dane (linux z NTFS sobie nie radzi - tylko odczyt, zapis jest możliwy, ale trochę ryzykowny, dlatego najlepiej Fat32).

w polu “partycja” masz podane numery dysku i partycji , dev to skrót od device - urządzenie np . Hda1 to będzie dysk 2( 0 byłby pierwszym) partycja 1 , zacznij przyzwyczajać się do nazewnictwa bo nie będzie już dysku C: czy D: :slight_smile:

w polu “typ” masz po prostu określony system plików partycji : ext3 to podstawowy system używany pod linuksem , w nim zrobisz partycje / (root) i ewentualnie /home , natomiast SWAP to partycja wymiany , będziesz potrzebować minimum 2 partycje /(root) i SWAP , kolejne partycje są opcjonalne.

Jeśli planujesz dual boot z windowsem to po prostu zmniejsz sobie którąś z windowsowych partycji i instalator kubuntu wykorzysta puste miejsce na stworzenie tam nowych partycji , na próbę powinno wystarczyć jakieś 6Gb z czego od 0,5 do 1 Gb na SWAP

Przed zmniejszaniem (ewentualnym) zrób defragmentacje dysku.

Całkiem niedawno robiłem dokładnie to samo i wiem że to dziwne uczucie :stuck_out_tongue: , niemniej to nic trudnego i nie martw się na zapas :stuck_out_tongue:

Aha , na drugim screenie zaznaczasz do sformatowania te partycje gdzie będzie instalowany linuks czyli / i SWAP ( i ew. /home)

Ja z windowsa rezygnuję kompletnie :slight_smile: Jako iż mam 120 Gb to na Linuxa chciałem dać ok 10 Gb.

Może mi ktoś przybliżyć tajniki podziału dysku podczas instalacji Os’a :oops:


Update :

_nikt_ dzięki za info :slight_smile:

Jeśli cały dysk idzie pod lina to instalator zaproponuje Ci , format dysku i automatyczne podzielenie , jeśli zdecydujesz się na ręczną modyfikacje partycji to po prostu usuń te stare , daj góra 10 Gb na / , 1Gb na SWAP i resztę na /home ( chyba że planujesz inne dystrybucje - wtedy zostaw sobie wolne miejsce ) , mała uwaga , jeśli chcesz żeby część dysku była dostępna spod windy , to zrób osobną partycje na dane typu filmy , muzyka , grafika itd. w systemie FAT32 , jeśli nie to spokojnie wszystko może iść do /home w Ext3

_nikt_ chcę zrobić tak : jako iż mam 2 HDD 120 + 40 to na 40 będe miał mp3, zdjęcia i inne “bzdety”.

Na 120 chcę miec linuksa programy pod niego jak i gry ( :wink: )

0 windowsa - windows już nie istnieje ( :mrgreen: )

Myszak z tego co wiem… oj nie idzie konta roota skonfigurować :frowning: nie będziesz miał po prostu uprawnień do parunastu rzeczy ;/ … nie lepiej wziać ubuntu ??

Moim zdaniem to ciut trudno będzie wykorzystać dla programów linuksa taką (120Gb) ilość miejsca ale ze swojej strony życzę powodzenia :slight_smile:

Sam operując na jednej partycji 5Gb poinstalowałem całkiem sporo choć musze przyznać że limit miejsca już wyczerpałem.

Na Twoim miejscu zostawiłbym “na wszelki wypadek” ze 20Gb wolnego miejsca z którego w razie potrzeby wykroisz sobie dodatkową partycje gdyby zaszła taka konieczność (Np. na instalacje innych dystrybucji)

Po instalacji od razu zapodaj sobie easyubuntu lub automatixa , to pozwoli na poradzenie sobie z bolączkami typu stery do karty graficznej czy kodeki.

Po dodaniu repozytoriów do listy właściwie wszystko (prawie) możesz bezboleśnie i łatwo ściągać Adeptem (graficzny zarządca pakietów) a w razie potrzeby przez apt-get install *** , instaluje się na szczęście samo , więc jeśli nie trafisz na program z poza repo to nie będziesz się musiał głowić nad ręczną kompilacją :stuck_out_tongue:

Złączono Posta : 04.07.2006 (Wto) 21:48

Konta roota nie ma , ale raz że można zrobić , a dwa że potrzebne wcale nie jest , zwłaszcza na początku przygody z (k)ubuntu.

Wszystko można zrobić przez sudo

Aha jeszcze jedna sprawa , pod Kde można wprawdzie na upartego odpalić XGL ale ma on w tym środowisku ograniczoną funkcjonalność i mogą występować problemy , ale to Cię zapewne nie zniechęci do prób jak znam życie :smiley:

Jesli jednak chcialbys sobie przynajmniej tymczasowo zostawic windowsa, to mozesz podzielic dysk na 2 systemy. Ja bym na twoim miejscu zostawil jakies 20 GB na winde a reszte na linuksa. Mi bardzo pomógł kiedyś ten filmik

http://video.google.com/videoplay?docid … 6&q=ubuntu

z niego rownierz dowiesz sie jak instalowac ubuntu/kubuntu wiec nawet jak wywalasz windę to i tak ci sie przyda.

PS: Mandriva nie jest az taka zła na początek, ale ja tez zaczynalem od ubuntu :stuck_out_tongue: Naprawde zastanów sie czy masz zamiar od razu wywalac windowsa…Pierwsze chwile w nowym systemie mogą ci sie wydać trudne, pozniej jest spoczko.

mam już go dość :!: :wink:

Teraz kilka pytań.

  1. Partycje jak i sam format mogę przeprowadzić podczas procesu instalacji Kubuntu :?: :oops:

  2. Instalację zaczynam normalnie bootując płytkę z Kubuntu :?: :oops: :oops: :oops: :oops:

:hmmm: :oops:

Z tego co mi wiadomo to Root na Linuxie to tak jak Administrator na windzie :?: (dziwne to nazewnictwo :stuck_out_tongue: ).

  1. chyba tak…nie pamietam bo juz dawno to robilem, tzn partycjonowanie na pewno, format windowsowej partycji raczej też

  2. Tak

  3. Z tym automatixem i easyubuntu to nie musisz az tak sobie upraszczać sprawy, przewodnik ubuntu http://easylinux.info/wiki/Ubuntu_dapper_pl jest naprawde dobrze napisany i od razu juz czegoś sie nauczysz.

Konto roota jest tylko jest zablokowane, mozna je odblokowac, ale na początek polecenie sudo w zupelnosci ci wystarczy.

Tak i nie wpadnij w wrazenie, ze to Live CD, bo po załadowaniu płyty wybierasz ikonkę Install i przeprowadzasz proces instalacji.

Jak dla mnie to bardziej wolę Ubuntu, zawsze mozna KDE do instalować :slight_smile:

Nie bedziesz miał próblemów z kartą grafiki itp, w najnowszej wersji wyeliminowanio ciągły problem z rozdzielczościa.

Co do EasyUbuntu, to mozna zniego zainstalować kodeki, a resztę instalujesz przez polecenie :

sudo apt-get install (nazwa programu).

I na początek po instalacji musisz dodać rezpozytoria:

http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t=1696

Ogólnie polecem to forum… :slight_smile:

P.S Mozesz z powiedzeniem sformatować partycję windowsa jest oznaczona jako hd1.

OK. Skoro tak zachwalcie ( :mrgreen: ) to ścięgne Ubuntu :slight_smile: . Różnica to jedynie w środowisku graficznym oraz

… a może jednak Mandrivię … :hmmm:

:oops:

Jak nie idzie :o

Jak się nie zna podstaw to nie idzie, konto root jest zablokowane , i wystarczy je odblokowac i nadac hasło … ( To zdanie nie tyczy się do ciebie Myszak, ale do osoby która napisała tą głupotę)

http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t=85&start=0

I działą to pod dwoma dystrybujcjami, pozatym o koncie root ktoś juz tutaj wspominał.

A co do Mandriy, to nie polecam, za duzo zajmuje i się sypie. I za duzo zamieszania robi się w okól niej :?

Wcale nie powiedziałem ze Ubuntu jest lepsze, poprostu róznią się srodowiskiem graficznym i to tyle… A KDE mozna zawsze zainstalowac jak i inne srodowiska :slight_smile:

Witam. Jako, że t mój pierwszy post tutaj wypada się przywitać :slight_smile:

No skoro formalności za mną to do rzeczy…

Otóż Ubuntu teoretycznie powinno się samo zainstalować. Jeśli chodzi o konto roota to sudo spokojnie wystarczy. polecam poczytanie o pliku sudores i generalnie man sudo by się przydało. U mnie niestety na moim sprzęcie nie za bardzo ani Kubuntu ani Ubuntu chciały działać. Ubuntu najnowsze nie potrafiło się zainstalować do końca… Kłopoty z grafiką również dały się we znaki. Dużo jednak dobrego słyszałem o tych dystrybucjach więc myślę, że na standardowy komputer dla początkującego linuksiarza :wink: to dobra dystrybucja. Mandrivę odradzam, podobnie jak SuSe. apt-get install w Ubuntu jest naprawdę fajne :slight_smile:

Życzę powodzenia przy poznawaniu Linuksa i cierpliwości gdyż wszsytko co nowe może się nam jawić skomplikowanym, jednak z czasem łatwo zapominamy o swoich starych przyzwyczajeniach. Linuks jest naprawdę wygodny.

Pozdrawiam

walth

tego akurat nie radze robic, sam kiedys tak robilem i mialem pozniej rozne problemy… w systemach typu ubuntu najwazniejsze jest tylko sudo

i jak juz wybrales kubuntu, to przy nim zostan, kde jest lepsze od gnome ( przynajmniej dla mnie :slight_smile: ), roznic systemowych nie ma prawie zadnych

a co do instalacji: te dwa screeny co zapodales, to jest normalne partycjonowanie systemu ( takie jak np. w partition magic ), w drugim natomiast wybierasz partycje jakie sie maja pokazywac w kubuntu, jakie nalezy sformatowac itp.

A i jescze jedno pytanie (albo i więcej :wink: ). Jak wygląda potem instalacja programów na Kubuntu :?: Przypuszczam, żę nie będzie klasycznego C:\Program Files\Coś tam\ :lol:

Co do podziału HDD - chcę zrobić tak :

25 Gb dać na system jak i programy oraz gry.

95 na filmy, mp3 itp.

40 Gb na 2 dysku jak wyżej.

Można tak … ?

I jeszcze jedno - ściągnąłem już to Kubuntu i zamontowałem na próbę w wirtualnym napędzie i :

ed912118049c0dfdm.jpg

z tego mam rozumieć, że instalacja jak i cały system będzie po angielsku … nie żeby mi to wielką różnicę robiło ale jakoś tak fajniej by było po polsku :slight_smile:

w czasie instalacji będzie możliwość wyboru języka (w tym polski).

co do partycji to np. tak:

  1. 1GB - Linux Swap (ważne by była gdzieś przy początku dysku - najszybszy odczyt)

  2. 10GB - Ex3 - główna “/”

  3. 20GB - Ex3 - “/home”

  4. dalej to jak chcesz. jeżeli sam linux to może być system plików Ex3, jeżeli wspólnie z windowsem to Fat32.

plik wymiany :?:

sam Linux. :slight_smile:

home to katalog Linuxa, a główna to … ? :oops:

tak

katalog główny to po prostu “/” :slight_smile:

zacytuje fragment pewnego poradnika dla początkujących:

więcej tu http://pouel.wordpress.com/poradnik-ubuntu-606/