Vista widzi 3GB ramu zamiast 4 ,dlaczego?

Cześć .

Mam pewien problem ,mój laptop HP Pavilion 6780ew ma 4 gb ramu , vista na początku nie widziała 4 gb ,tylko 3 gb , jednak po zainstalowaniu SP 1 Vista już czytała 4 gb . Problem polega na tym ,że w Biosie i we właściwościach systemu widzi te 4 gb , jednak w menadżerze zadań w zakładce “wydajność” i tam w części “Pamięć fizyczna” widnieje “tylko” 3069 MB .

Czy wie ktoś co się dzieje z tym 1gb ramu ? , proszę o pomoc . Pozdrawiam .

Vista 32 bit nie da Tobie możliwości wykorzystania pełnych 4GB. A to, że we właściwościach systemu Masz wpisane 4GB to takie małe oszustwo wprowadzone przez Microsoft w SP1. Ram jest widoczny w całości, ale ten mniej, więcej 1GB pozostaje nieużywany.

piotras86 ,

Poczytaj - Konkretne tematy… ze zwróceniem szczególnej uwagi na pierwszy post. Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty - proszę użyć przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Aha , no coś czytałem że dopiero system 64 bitowy pozwoli na pełne wykorzystanie 4 GB ramu . Okej to dziękuję za pomoc :slight_smile:

Tak, zgadza się. System 32 bitowy adresuje całe 4GB pamięci. Ale pamięć to nie tylko RAM, jest jeszcze pamięć procesora, kart graficznej, dysków twardych, a do tego dochodzi adresowanie wszystkich urządzeń. To przez to, nie widać 4GB, a tylko od 2.85, do czasami 3.5GB.

System 64 bitowy jest w stanie wszystko zaadresować, więc tego problemu na dzisiaj nie ma.

PS. Jak Twoja karta graficzna wykorzystuje RAM, to wielkość dostępnej pamięci RAM, też się zmniejszy.

Brałem też pod uwagę to że Karta Graficzna może używać tego 1 GB , mimo że nie jest to karta zintegrowana ,tylko posiadająca swoją pamięć -256 MB .

A jak chcesz miec w biosie wykrywane 4gb (np. Jak sprobojesz z 64bitowym linuxem) to musisz w biosie poszukac MEMORY RAMP HOLE (czy cos takiego) i to wlaczyc

Mi widzi 4 GB w Biosie :slight_smile: , nie w tym był problem ,zresztą napisałem że w biosie jest czytane 4 GB , więc nie wiem OCB …

U mnie na x64 w informacji o systemie pisze:

zainstalowana pamięć fiz.-4GB

całkowita pamięć fizyczna - 4 GB

dostępna pamięć fiz. - 2,64 GB

reme ,

masz najprawdopodobniej zintegrowaną grafikę i pobiera Ci pamięć.

Z tego co pamiętam można zmniejszyć przydział pamięci karty w Biosie :smiley:

No zależy też od wersji Biosa ! , ale najprawdopodobniej ta różnica w ramach jest przydzielona do karty graficznej (ale nie wydaje mi się żeby to było aż 1,4 GB ), która pewnie jest kartą zintegrowaną . Musisz zobaczyć w biosie co i jak ,ewentualnie może ściągnąć nowszą wersję . W ogóle radziłbym koledze zainstalować SP1 do Visty ! , bo z tego co wiem bez SP1 Vista ( czy to 32 bity lub 64 bity ) , nie widzi więcej niż 3 GB… , zatem może po instalacji SP1 wykryje Ci 3,64 GB Ramu ,a to 360 będzie przydzielone do Karty Graficznej ?

Bios w miarę nowy. SP1 zainstalowany. A karta graficzna faktycznie zintegrowana. Vista wygląda, że dobrze wykrywa, a te 2,64, to chyba raczej pozostała /wolna, dostępna/ pamięć.

Systemy 32-bit zarówno Windows XP jak i Vista widza tylko 3,25 GB Pamięci było o tym wielokrotnie na forum Systemy 64-bit widzą bez problemu 4 GB RAM

Dokładnie tak jak piszesz. To 2.6GB to wolna pamięć.

Ja mam w Viście Ultimate SP1 32-bit, 2x1GB Goodram 800MHz DDR2, włożyłem jeszcze 1x2GB razem to dało 4GB a widzi tylko 3GB :?: i dołożyłem do tych 4GB jeszcze 1x2GB razem 6GB :smiley: i pokazuje tylko 3GB :?: wszystkie ramy są te same i pracuje w trybie Dual - Channel.

No to zaszalałeś . =D>

3 a nawet 4 GB pamięci kupiłeś na radość sprzedającego.

Wywaliłeś kase w błoto.

A jak Cie było stać na pamięć to powinieneś teraz zmienić system na 64bity.

Ach ludziska;)

System 32 bit’owy moze wykryc, ale nie musi 4 GB lub wiecej, natomiast architektura x86 (32bit) nie zaadresule komorek pamieci (pamieci RAM) powyzej 3 GB (cos tam byl jeszcze po przecinku, ale nie pamietam)

uzupelnie moja wypowiedz mala lektura:

http://pl.wikipedia.org/wiki/32-bit

http://pl.wikipedia.org/wiki/64-bit

ja bym odrazu 64 bit kupywal :slight_smile: powiedzcie mi tylko co nie dziala wam na 64 bit:)

Witam,

chciałbym podzielić się moim problemem, bardzo podobny do tego w temacie - a “odkopuje” tenże, gdyż nie chce zakładać, niepotrzebnie, kolejnego.

Otóż, posiadam 4 GB RAM’u (Corsair DDR2 800 Mhz, jeśli to ważne) i system operacyjny Windows Vista x64 z SP1, no i tu pojawia się mały problem - mój BIOS widzi, że RAM’u jest dokładnie 3008 MB, w Panelu Sterowania > System pisze, że RAM’u jest 4 GB, Menadżer Zadań dostrzega pamięć fizyczną tylko na poziomie 3006 MB, zaś CPU-Z w całej swej szczodrobliwości stwierdza, że RAM’u mam 4096 MB, no i nie wiem, czy w końcu wykorzystywane jest wszystko, co zainstalowałem w swoim blaszaku…

Będę naprawdę zobowiązany jeśli ktoś, udzieli mi szybkiej odpowiedzi.

Pozdrawiam.

Rozumiem ,że masz komputer stacjonarny ,a nie laptopa … W laptopach ten 1GB jest często używany przez " zintegrowane karty graficzne " . W komputerze stacjonarnym nie ma tego problemu . Więc w tym drugim przypadku nie mogę Ci pomóc niestety bo nie wiem dlaczego tak się dzieje …