XP'ek wykrywa tylko 3gb ram czemu?

Niedługo mam zamiar zainstalować winde 7 x64 ze względu na 8gb ram (4x2gb ram patriot 800MHz) jakie posiadam, ale jest mały problem.W system (panel sterowania->system) pokazuje że posiadam 3gb rama a powinno 3,5 z tego co wiem a w everescie jest taki wygląd :

74oz3vhr9x4dgjylzg.jpg

Czy po instalacji siódemki nagle zacznie pokazywać 8gb ram ?

Proszę o pomoc, z góry thx :slight_smile:

Tak, XP jest po prostu w wersji 32 bit, a ta obsługuje ~3GB RAM.

A nie 3,5gm ram ?

Gdy używam “~” oznacza to “w przybliżeniu”. Zdarza się różnie, raz 3GB, innym razem 3,25GB jeszcze innym 3,5GB a czasem nawet 3,75GB.

Jest też XP Proffesional x64 i on obsługuje więcej RAM-u.

Tak, jednak na screenie z programu mamy język polski, a x64 jest w wersji anglojęzycznej.

Ja tylko powiedziałem, że istnieje taki system. A język tego programu będzie polski nawet w x64, bo to jest program Everest

Wydaje mi się, że Everest jest takim programem, który pobiera informację o języku systemu, następnie dostosowuje się do tego. Ale to tylko moje podejrzenia :slight_smile:

Jeżeli Windows widzi tylko około 3GB RAMu to nie kłóć się, bo masz NA PEWNO system 32-bitowy. Systemy 64-bitowe są zdolne do zobaczenia i użycia znacznie większej ilości (o ile dobrze pamiętam, to ta ilość to w terabajty idzie).

Masz za duży rozmiar pliku wymiany - w systemach 32 bitowych jest ograniczenie do 4gb na plik na jednej partycji a ja widzę prawie 5. Chyba, że masz to podzielone na 2 partycje a Everest łączy te 2 wartości. Możliwe (ale wątpliwe), że przez to system widzi 3gb zamiast 3,25gb bo więcej nie zobaczy - jedyne lekarstwo to po prostu przesiadka na jakikolwiek system 64bit - z Windows takie istnieją tylko XP (nie polecam wersji 64bit z braku SP-3), Vista (od SP-2 system zrobił się wreszcie sensowny) i 7. Natomiast prawie każdy ma 32 i 64bit a te popularniejsze na pewno.

No i porada - nie wież w jakieś magiczne program dzięki którym na XP, Vista czy 7 nagle zobaczysz więcej niż 3,25gb ram - może i ci wyświetli ale system i tak zagospodaruje do 3,25, po prostu top jest ograniczenie systemów 32biotywch.

Przeczytaj z uwagą piąty post tego wątku:

vista-widzi-3gb-ramu-zamiast-dlaczego-t261415.html#p1735969

Dotyczy wprawdzie visty, ale problem wynika z architektury systemu windows (x86,x64), nie zależy natomiast od jego wydania (xp/vista/7).

Dzieki za pomoc :slight_smile: